Czy nie marzyłeś czasem o tym, żeby dzień miał więcej godzin? Mi nie raz się zdarzało mieć takie życzenie. W dzisiejszym szybkim tempie życia, gdzie lista zadań do wykonania rośnie w zastraszającym tempie a nasz czas jest niestety ograniczony taki wydłużony dzień mocno by się przydał.
Na szczęście już takich marzeń nie mam bo zacząłem interesować się produktywnością i poznałem wiele fajnych technik i trików zwiększających produktywność. Pomagają one efektywniej zarządzać czasem i wydajniej realizować cele. W tym wideo przygotowałem dla Ciebie pięć moich ulubionych, skutecznych i ciekawych sposobów na poprawę produktywności, które uwolnią ci dużo czasu i pozwolą go lekko oszukać. Zapraszam do oglądania.
Zanim zaczniemy to chciałbym Cię serdecznie zaprosić do darmowego szkolenia wideo „Jak zbudować system który zwycięża z lenistwem”. Dzięki któremu nauczysz się jak zaprojektować swoje życie w taki sposób aby leń nie był tobie straszny. Link do szkolenia znajduje się w opisie. Dobra, koniec autoreklamy
1. Wstawanie rano
Tak. Teraz 80% oglądających wyłączyła ten film. Wszyscy znamy memy które się wyśmiewają z tego że ktoś mówi że zaczął wstawać rano i to zmieniło jego życie o 180 stopni. No i ok. Można się śmiać ale ten śmiech nie zmienia faktu że wstawanie wcześnie rano jest jednym z fajniejszych tricków produktywności. Zapytasz dlaczego?
Dlatego że w momencie gdy wszyscy jeszcze smacznie śpią to ty nie śpisz i masz 2 lub 3 godziny wolnego czasu który możesz wykorzystać tak jak tylko chcesz. Możesz wykorzystać go na trening, na pracę nad biznesem na boku, na naukę lub cokolwiek innego. Nikt ci w tych godzinach porannych nie będzie przeszkadzał bo wszyscy śpią.
Oczywiście wstawanie wcześniej rano będzie oznaczać chodzenie wcześniej spać. Tylko odpowiedz sobie na pytanie. Co przeważnie robisz w godzinach od 22 w górę? W 99% przypadków oglądasz telewizję lub scrollujesz internet. Nie są to turbo-produktywne zajęcia. Kładąc się wcześniej spać robisz sobie przysługę bo nie marnujesz tego czasu a dajesz sobie więcej wolnego z rana.
2. Czarno – biały ekran w telefonie
Zainstaluj sobie na próbę aplikację która z twojego smartphona zrobi telewizor z czasów PRL. Nagle zauważysz dużą różnicę. Czarno biały ekran w telefonie ma wiele plusów. Moim zdaniem są dwa najważniejsze z czego jeden jest ważniejszy. Przejdźmy przez nie.
- Mniejsza rozpraszalność: Kolorowy ekran może przyciągać uwagę za pomocą jaskrawych kolorów i różnorodnych obrazów. Przechodząc na czarno-biały ekran, eliminujesz ten czynnik rozpraszający. Świecący w każdą stronę ekran nie będzie zabierał twojej uwagi.
- Mniejsze uzależnienie od mediów społecznościowych: Większość aplikacji społecznościowych i rozrywkowych wykorzystuje kolor i atrakcyjne wzornictwo, aby przyciągnąć użytkowników. Przejście na czarno-biały ekran może sprawić, że te aplikacje staną się mniej atrakcyjne i mniej uzależniające, co może pomóc w ograniczeniu czasu spędzonego na przeglądaniu mediów społecznościowych.
Główną zaletą jest fakt że przejście na czarno-biały ekran może pomóc w przerwaniu nawyków przeglądania aplikacji w celach rozrywkowych. Z czasem możesz zauważyć, że używasz telefonu głównie do celów pracy, komunikacji czy nauki. Oczywiście wiadomo że na każdego będzie to działać inaczej jednak polecam spróbować.
3. Delegowanie
W momencie gdy zaczynasz zarabiać sporo pieniędzy to delegowanie jest najważniejszą rzeczą na jakiej musisz się skupić. Im więcej zaczniesz zarabiać, im więcej klientów zaczyna się pojawiać w twoich przedsięwzięciach tym pojawi się coraz więcej pracy której należy wykonać.
Ta ilość pracy prowadzi do tego że wykonując ją samemu stracisz z oczu najważniejsze zadania i główny cel jaki masz do wykonania. W tej sytuacji jeśli ktoś lub coś nie weźmie tej pracy na swoje barki to będziesz miał problem. Delegowanie swojej pracy czy to automatowi który robi pracę automatycznie bez twojego udziału czy innej osobie która wykona tą pracę uwalnia olbrzymie zasoby wolnego czasu.
Podsumowując delegowanie pozytywnie wpływa na produktywność, umożliwiając skoncentrowanie się na kluczowych zadaniach i tworzy przestrzeń dla kreatywności. Jest to umiejętność którą każdy z nas powinien opanować jeśli chce mocno rozwinąć swoje przedsięwzięcia.
4. Słuchanie zamiast czytania
Każdy z nas chcąc się rozwijać musi się uczyć nowych rzeczy. Większość informacji, wspomnień i wniosków ludzi którzy są w miejscu w jakim my chcemy być jest przekazywana za pomocą książek. I te książki mają jeden problem. Pochłaniają całkowicie naszą uwagę i nie da się robić czegoś innego poza jej czytaniem. W takiej sytuacji na ratunek przychodzą audiobooki.
Audiobooka możesz słuchać w każdej chwili w której coś robisz automatycznie. Przykłady. Gdy idziesz do pracy. Gdy kosisz trawę gdy gotujesz sobie coś do jedzenia, gdy podróżujesz itd. Jest masa czynności które musisz robić, które ten czas pożerają i warto jest wtedy wykorzystać to że masz wolne uszy i puścić sobie w słuchawkach dobrego audiobooka który czegoś cię nauczy.
Kolejną fajną rzeczą którą możesz słuchać zamiast audiobooków to podcasty w których rozmawiają eksperci z twojej branży. Często tacy ludzie w rozmowach przemycają informacje które mogą być bardzo przydatne w twoim życiu. A kolejnym fajnym pomysłem to odpalenie sobie playlisty wideo szkoły wygrywania jako podcast. Skonsumujesz pełno dobrych informacji oraz wesprzesz rozwój tego kanału.
5. Pozbądź się multitaskingu
Multitasking czyli robienie kilku zadań jednocześnie tylko w sytuacjach gdy wykonywanie obu czynności nie jest dla człowieka wymagające pod kątem stresu i skupienia czyli przykładowo wspomniane wcześniej słuchanie audiobooka gdy gotujesz lub biegasz po parku jest ok. W pozostałych przypadkach multitasking zamiast oszczędzać nam czas to nam ten czas kradnie. Więcej niż jedna czynność zaburza nasz poziom skupienia a brak skupienia prowadzi do popełniania głupich błędów a głupie błędy prowadzą do katastrofy i poświęcania jeszcze większej ilości czasu.
Czy tego chcemy czy nie to jako człowiek mamy ograniczony zakres uwagi i nie jesteśmy w stanie się skupić na wielu rzeczach jednocześnie. Gdy robimy wiele rzeczy na raz to na dobrą sprawę szybko się przełączamy pomiędzy zadaniami a nie robimy dwie rzeczy na raz.
Przełączając się pomiędzy zadaniami tracimy cały czas energię.
Badanie wykazało, że przy przełączaniu się między różnymi zadaniami ilość straconego czasu zależy od różnych czynników i może wynosić od sekund do godzin. Możemy to uprościć do schematu który przedstawił psycholog Gerald Weinberg
Koncentracja na jednym zadaniu na raz = 100% dostępnego czasu produktywnego.
Przełączanie zadań między dwoma zadaniami na raz = 40% czasu produktywnego na każde i 20% utracone na przełączanie kontekstu.
Przełączanie zadań między trzema zadaniami na raz = 20% czasu produktywnego dla każdego i 40% utracone na przełączanie kontekstu.
O multitaskingu więcej mówię w filmie „Czy Multitasking jest dobry?” link do wideo wrzucam na ekran po prawej stronie.