youtube

Czy Multitasking jest dobry?

Posted by admin

Cześć, tu Szymon ze szkolawygrywania.pl Popraw jakość życia. W kontekście człowieka multitasking to wykonywanie wielu zadań w tym samym czasie. Gdy pierwszy raz o tym pomyślisz to pojawia się w głowie coś w stylu „Super! będę mógł zaoszczędzić masę czasu po to aby móc spokojnie oglądać netflixa(albo grać w gry) albo cokolwiek innego co nie jest produktywne a jest dla nas relaksujące. I w tym wideo postaram się odpowiedzieć na pytanie. „Czy coś takiego jak multitasking istnieje?” oraz „Czy jest on dla nas dobry?”. Zapraszam do oglądania.

Na sam początek odpowiedzmy sobie na pytanie „Czy Multitasking istnieje?”. Odpowiedź brzmi tak. Istnieje i ma się dobrze ale tylko w ściśle określonych sytuacjach. Dodatkowo podkreślmy jedną rzecz. Człowiek jest jednowątkowy więc wielozadaniowość to przełączanie się pomiędzy zadaniami a nie robienie kilku na raz.

Multitasking jest spoko i dobry dla człowieka tylko w sytuacjach gdy wykonywanie obu czynności nie jest dla człowieka wymagające pod kątem stresu i skupienia. Najlepszym przykładem multitaskingu jest bieganie i słuchanie muzyki jednocześnie. Możemy wykonywać te dwie czynności bez utraty na jakości ich wykonywania. Ale w sytuacji gdy czynności wymagają skupienia to tak dobrze nie jest.

Jeszcze jako tako jesteśmy w stanie funkcjonować gdy jedno z zajęć nie wymaga od nas uwagi a drugie wręcz przeciwnie np. zestaw głośnomówiący i jazda samochodem aczkolwiek tutaj jest to sprawa dyskusyjna z racji że rozmowa telefoniczna czasem może nam zaburzyć naszą uwagę.

W pozostałych przypadkach multitasking jest dla nas zły.

Pojawia się więc pytanie. Czy multitasking jest dla nas dobry? Odpowiedź jest prosta. NIE. Nie jest. Gdy wykonujemy pracę to powinniśmy się skupiać tylko i wyłącznie na jednej czynności. Więcej niż jedna czynność zaburza nasz poziom skupienia a brak skupienia prowadzi do popełniania głupich błędów a głupie błędy prowadzą do katastrofy.

Czy tego chcemy czy nie to jako człowiek mamy ograniczony zakres uwagi. W obecnych czasach większość czynności wymaga od nas coraz więcej skupienia, uwagi i pracy w stanie flow. Co więcej w książce deep work autor uważa że umiejętność pracy głęboka jest kluczowa.

Dobra, skoro już zjechałem ten multitasking to przejdźmy więc przez minusy multitaskingu.

Multitasking sprawia że jesteśmy bezproduktywni.

Naukowcy zbadali, czy wielozadaniowość zwiększa naszą produktywność i skuteczność. Badanie wykazało, że wielozadaniowość sprawia, że jednostki są mniej efektywne i produktywne, wręcz przeciwnie do tego, w co wierzy większość osób wykonujących wiele zadań jednocześnie.

Wszystko dlatego że za każdym razem, gdy przechodzimy od jednego zadania do drugiego, pojawia się koszt poznawczy, co zmniejsza naszą produktywność.

Wielozadaniowość oznacza, że nieustannie przenosisz swoją uwagę między wieloma zadaniami. To może wydawać się ostatecznym poziomem skupienia, ale wielozadaniowość nie różni się od bycia rozproszonym. Chcielibyśmy wierzyć, że żonglowanie wieloma czynnościami na raz jest osiągalne, ale odbywa się to kosztem obniżenia jakości i ilości uwagi, jaką poświęca się każdemu zadaniu. Rezultat jest taki że lepiej zrobić najpierw jedno zadanie potem drugie.

Wpływ na zdrowie mentalne

Wielozadaniowość sprawia że nasz poziom uwagi jest wyczerpany. Nie dość że jest wyczerpany to w długofalowo zamęczamy się psychicznie. Aby pójść bardziej obrazowo. Wyobraź sobie jedną sytuację. Bierzesz na plecy ciężar który jest dla ciebie zbyt ciężki i ciągle go nosisz. Jak będziesz go nosić to prędzej czy później coś w tych plecach pęknie. Kolejne badania pokazują że ludzie którzy wykonują wiele zadań na raz są bardziej podatni na depresję oraz na lęki społeczne.

Wpływ na relacje z innymi

Oprócz stawiania czoła problemom, takim jak depresja i lęk, ludzie, którzy stale wykonują wiele zadań, narażają również swoje relacje. Czasami tendencja do wielozadaniowości odbija się na relacji i partner czuje się zaniedbany. Wyobraź sobie, że rozmawiasz o czymś ze swoim partnerem, gdy jest on stale zaangażowany przez telefon komórkowy, sprawdzając media społecznościowe lub pocztę e-mail.

Oczywiście jest to oczywisty fakt ale warto to podkreślić. Eozmowa z osobą i multitasking się nie dodaje. Poświęcaj uwagę innym.

Osłabienie twojej wydajności

Badania pokazują, że wydajność prawie zawsze cierpi. Stajemy się mniej wydajni i bardziej skłonni do popełniania błędów, gdy nasz mózg nieustannie przeskakuje między zadaniami – zwłaszcza gdy te zadania są skomplikowane i wymagają naszej aktywnej uwagi.

Tracimy czas i energię, gdy zmieniamy zadania. Badanie wykazało, że przy przełączaniu się między różnymi zadaniami ilość straconego czasu zależy od różnych czynników i może wynosić od sekund do godzin. Możemy to uprościć do schematu który przedstawił psycholog Gerald Weinberg

Koncentracja na jednym zadaniu na raz = 100% dostępnego czasu produktywnego.

Przełączanie zadań między dwoma zadaniami na raz = 40% czasu produktywnego na każde i 20% utracone na przełączanie kontekstu.

Przełączanie zadań między trzema zadaniami na raz = 20% czasu produktywnego dla każdego i 40% utracone na przełączanie kontekstu.

Podsumowując

Multitasking nie jest dobry. Wpływa na nasz mózg negatywnie na wiele różnych sposobów. Lepiej jest eliminować multitasking i odpowiedź na to jak się go pozbyć będzie w kolejnym wideo. Gorąco zapraszam do wideo jak przestać być wielozadaniowym.

Related Post

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.