Cześć, tu Szymon ze szkolawygrywania.pl Popraw jakość życia. Jest takie zjawisko w psychologii które nazywa się prawem trywialności albo zasadą schowka na rowery. Polega ona na tym że jako ludzie skupiamy się na rzeczach mało istotnych przez co blokujemy swój rozwój. Sama nazwa zasady schowka na rowery wzięła się z historii o tym jak w zachowywał się komitet decydujący w sprawie budowy nowej elektrowni jądrowej.
Sama decyzja o tym gdzie elektrownia ma się znajdować została podjęta błyskawicznie i bez większego zastanowienia. Jednak gdy przyszło do podjęcia decyzji o tym jakiego koloru ma być schowek na rowery to komitet poświęcił na to o masę czasu, uwagi i rozpoczęła się gorąca debata. Logika podpowiada że powinno być odwrotnie ale nie jest.
Więc zauważył to historyk i pisarz Cyril Northcote Parkinson i opisał to jako prawo trywialności. A prawo to mniej więcej brzmi.
Czas spędzony na rozpatrywaniu jakiegoś zagadnienia jest odwrotnie proporcjonalny do kwoty o jaką chodzi.
No i oczywiście ta zasada nie dotyczy tylko wielkich korporacji i komitetów zarządczych. Ta zasada dotyczy każdego z nas właściwie w każdej dziedzinie życia. Skupiamy się na pierdołach. Tak było. Jest i będzie.
I dlaczego tak jest? Dlatego że im prostszy temat do omówienia tym o wiele więcej opinii w danym temacie. W tematyce elektrowni jądrowej i jej położenia, trzeba być ekspertem i znać się na tym. Dlatego gdy rozmawiamy o czymś tak skomplikowanym to wielu ludzi nawet nie próbuje podjąć dyskusji bo ciężko jest mieć wypracowaną opinię w tak skomplikowanym temacie.
Ale kiedy coś jest dla nas zrozumiałe to nawet gdy nie mamy nic ciekawego do dodania to będziemy chcieli coś powiedzieć bo każdy chce pokazać że daje jakiś wkład. Nie chcemy wyjść na idiotę co tylko siedzi cicho.
W takich sytuacjach musimy umieć się skupić na opiniach ludzi którzy poświęcili pracę na to aby tą opinię wypracować. Przykład to wojna na Ukrainie. Jest wielu ekspertów od wojny którzy gadają co się tam nie dzieje itd. Jednak mało jest ludzi co tam pojechali i mówią jak jest. Mało jest ekspertów wojskowych którzy mają doświadczenie wojenne i mówią jak jest(np. generałowie z doświadczeniem z misji którzy się wypowiadają o wojnie to widziałem jednego). Ekspertów bez doświadczenia jest niezliczona ilość.
Jak sobie z tym radzić?
I teraz pojawia się pytanie jak sobie z tym radzić. Przecież wszyscy dobrze wiemy że tam gdzie dwóch polaków tam trzy poglądy. Jest kilka zasad których warto się trzymać. Przejdźmy przez nie.
1. Zawsze miej specyficzny cel dyskusji, zawsze myśl o jednym specyficznym problemie i dobieraj do tego specyficzne narzędzie.
Czyli znana i lubiana granulacja tematu. Kiepskim pomysłem jest dyskutowanie na temat położenia elektrowni atomowej oraz koloru schowka na rowery podczas jednego posiedzenia. W idealnym świecie wyglądać to powinno w taki sposób że jedno posiedzenie – jeden temat(i należy pilnować tego aby nie zbaczać z zadanego kursu).
To samo się dotyczy tego że trzeba dobierać specyficzne narzędzia. Nie zabieraj specjalistów od programowania na spotkania dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Tacy ludzie mogą mieć opinię w danym temacie ale ta opinia nie jest tak samo ważna jak opinia specjalisty. Specjalista wypracował sobie opinię na doświadczeniu które posiada i jest ona bardziej wartościowa w danym temacie. Nie brałbyś wiertła do drewna do wiercenia w metalu.
2. Pamiętaj że nie ma potrzeby słuchać innych
Każdy może wyrazić opinię. Szczególnie w Polsce gdzie masz orędowników zasady „Nie znam się ale się wypowiem”. Tak jak wspomniałem wcześniej. Wartość opinii różni się w zależności od osoby, w zależności od jej wiedzy i doświadczenia. Wysłuchaj opinii, słuchaj, co mają ludzie do powiedzenia, ale nie musisz podążać za tym, co mówią ci ludzie. Najpierw oceń doświadczenie osoby w danym temacie i zdecyduj, czy jest to osoba której chcesz słuchać.
To samo tyczy się różnych informacji i opinii w internecie. Jak czytasz coś w danym temacie to zastanów się czy dana osoba jest wystarczająco wiarygodna.
3. W sprawach mało ważnych decyduj sam
Ja mam taką zasadę że jak mam o czymś decydować to najpierw zadaję sobie pytanie o istotność tej decyzji. Jeśli coś jest nieistotne to najzwyczajniej w świecie decyzja jest podejmowana błyskawicznie. Równie dobrze można rzucić monetą. Bardzo dużo systemów podejmowania decyzji (ważnych i mniej ważnych) przedstawiam w kursie „Znajdź swoją pasję” szczególnie w module „Jak zdecydować się która pasja jest najważniejsza i która jest tą którą muszę realizować” który bardzo mocno polecam. Link do zakupu kursu w opisie.
4. Zadaj sobie pytanie „Po co to robię?”
My jako ludzie bardzo rzadko(zbyt rzadko) zadajemy sobie pytanie „A właściwie po co my to robimy?”. A właściwie po co ci sami ludzie co podejmują decyzję o położeniu elektrowni rozmawiają o kolorze schowka na rowery. Jak istotny jest ten temat?
Zawsze zadawaj sobie pytanie jak bardzo ważne jest dane zagadnienie. Jak nie jest ważne to po co się tym przejmować.
5. Nie gadaj o czymś do czasu aż będziesz gotowy słuchać opinii w tym temacie
Każdy lubi komentować. Pomyśl o wystawieniu się na opinię jak o puszce robaków na ryby, która po otwarciu i zostawieniu sama sobie, wymknie się spod kontroli. Wystawiając się na opinię, wystawiasz się na krytykę. Krytykanci mają tendencję do łapania każdej okazji aby wyrazić swoją negatywność. Więc jeśli nie jesteś gotowy, aby słuchać tego, co inni mają ci do powiedzenia, w ogóle o tym nie mów.
6. Niezatapialna reguła 80/20
Mamy tendencję do zawalenia się mało istotnymi zadaniami ponieważ są one łatwe(i przy okazji nieistotne) przez co tracimy czas. Dlatego warto podzielić zadania według następującej kategorii. Większość zadań do kategorii 80% czyli do zadań nieistotnych a 20% do zadań istotnych. Wtedy zarządzamy czasem tak aby najpierw wykonywać zadania najważniejsze a mniej ważne potem.
7. Wybór pierwszego lepszego
Tak jak wspominałem w wideo o paradoksie wyboru. Jak coś jest mało istotne do wyboru lub decyzji, to wybieraj pierwsze lepsze bez zbędnej analizy i dyskusji.
I to by było na tyle jeśli chodzi o to wideo. Wiesz jak działa ten świat. Abym mógł się wypromować to potrzeba mi like oraz komentarzy i udostępnień. Dlatego wiesz co trzeba zrobić. Trzeba udostępnić ten materiał! Dzięki za oglądanie i pamiętaj że na szkolawygrywania.pl/lista mozesz sie zapisać na moją listę mailową i odbierać materiały premium które wysyłam co niedziela. Jeszcze raz dzięki za oglądanie i do następnego. Cześć!