youtube

Gotowość do zmiany. Jak się do niej przygotować

Posted by admin

Cześć tu Szymon ze szkolawygrywania.pl Popraw jakość życia. Gotowość do zmiany to zakres w jakim osoba lub organizacja jest skłonna do akceptacji i przyjęcia zmiany statusu quo. Każdy dokonuje zmian z różnych powodów aby poprawić jakość życia, aby dostosować się do zmieniającego się świata lub osiągnąć określony cel. W tym wideo dowiesz się jak się przygotować na dużą zmianę w swoim życiu. Zapraszam do oglądania.

Czasem zmiana w życiu nadchodzi nagle, w sposób nieoczekiwany i na dobrą sprawę niewiele da się zrobić i w takiej sytuacji. Jedyną ochroną jaką mamy w takiej sytuacji jest nasz odporność psychiczna. Co przez to rozumiem? Należy zbudować w sobie przekonanie które brzmi.

„Cokolwiek się wydarzy to ja zrobię to co trzeba aby było dobrze”.

Takie przekonanie najprościej jest zbudować poprzez wysokie poczucie własnej wartości, budowę różnych kompetencji oraz dodatkowo poprzez afirmację samego przekonania. A jak zbudować wysokie poczucie własnej wartości? Zapraszam do mojej serii wideo gdzie bardzo dobrze to wyjaśniam. Link w opisie. Dodatkowo powiem tylko że jest to jedna z pierwszych serii na tym kanale gdzie nagrywałem to starym mikrofonem więc nie bądź przerażony jakością dźwięku.

Mix takich czynników sprawi że żadna zmiana nas nie przestraszy bo będziemy mieli silne przekonanie że zawsze damy radę. Z takim przekonaniem o wiele łatwiej się żyje. Gorąco polecam mieć w sobie taką energię.

Z drugiej strony są zmiany których możemy się spodziewać. Takie zmiany zdarzają się o wiele częściej. I w przypadku takich zmian zawsze podrzucam proces dostosowywania się do zmiany. Przejdźmy przez niego.

Proces zmiany składa się z 4 kroków

– Zaprzeczanie

– Opór

– Eksperymentowanie

– Zaangażowanie

1. Zaprzeczanie

To pierwsza reakcja na niepożądaną zmianę. Człowiek zazwyczaj zaprzecza lub próbuje ignorować zmianę. W ten sposób ego przyjmuje postawę obronną. Umysł próbuje znaleźć sposób na utrzymanie dobrego nastroju, mimo, że sytuacja budzi silny lęk.

Zwyczajnie uznajemy że zmiana się nie odbyła i żyjemy po staremu.

2. Opór

Gdy wyczerpią się psychologiczne możliwości zaprzeczania niechcianej zmianie, gdy zdamy sobie sprawę że zmiana jest nieunikniona to pojawia się opór(a nawet gniew). Pojawia się rosnące napięcie i niepokój, które może wyładowywać się w atakach furii. Zaczyna się obwinianie wszystkich o zaistniałą sytuację. Pojawiają się zachowania pełne buntu i złości. Następuje gwałtowny upust emocji i wyrzucenie z siebie całej pretensji do świata.

3. Próby okiełznania wroga

Gdy uświadomimy sobie że opór nie jest rozwiązaniem to staramy się w jakiś sposób odroczyć te zmiany w czasie lub sprawić żeby one nie były takie bolesne. Staramy się negocjować odroczenie zmian, staramy się negocjować zmniejszenie wpływu tych zmian lub przesunięcie limitów.

Jest to pierwszy krok do akceptacji zmiany. Staramy się dostosować do zmiany(lub zmianę dostosować do nas).

4. Akceptacja i zaangażowanie

Ostatni etap to przejście do porządku dziennego ze zmianą. To co było zmianą stało się codziennością. Wiesz już jak efektywnie się poruszać w nowym środowisku i zaczynasz widzieć korzyści z nowych rzeczy. Czasem niektórzy stają się entuzjastami i potrafią powiedzieć coś w stylu „Nie wyobrażam sobie powrotu do tego co było przedtem”

Gdy znasz proces zmiany to zauważ że Krok 1 i krok 2 jest krokiem bezproduktywnym. Odrzucamy istnienie danej rzeczy. Potem się buntujemy przeciwko tej zmianie i dopiero jak emocje opadną(albo jesteśmy siłowo zmuszeni do robienia pomimo emocji) to zaczynamy szukać sposobu do adaptacji do nowego. Dlatego gdy nadchodzi zmiana to od razu skup się na tym jak zmianę dostosować pod siebie(albo co musisz zrobić żeby dostosować siebie do zmiany). Nie dość że oszczędzasz sobie tych wszystkich wyrzutów emocjonalnych to szybciej się do zmiany dostosujesz.

No i to by było na tyle jeśli chodzi o to wideo. Standardowo zapraszam do mojego newslettera gdzie co niedziela wysyłam za darmo materiały premium z tematyki rozwoju osobistego dodatkowo bardzo dobrze wiesz jak działa ten serwis. Abym się rozwijał to potrzebuje twojego lajka oraz komentarza więc kliknij i skomentuj aby moja praca nie szła na marne. Dzięki za oglądanie i do następnego! Cześć!

Related Post

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.