youtube

Jak być dworzaninem doskonałym

Posted by admin

W rolce 24 Prawo Władzy wg. Roberta Greene mówiłem o tym że obecne czasy sprawiły że władza funkcjonuje na zasadzie średniowiecznego dworu i warto poznać prawa jak w takim dworze funkcjonować. Format krótkiego wideo nie pozwala na to żeby te prawa przedstawić ALE w dłuższym wideo można już to zrobić.

Przejdźmy więc przez 15 praw polityki dworskiej wg. Roberta Greene

Nie rób czegoś ostentacyjnie(czyli tak żeby inni zwrócili na Ciebie uwagę)

Jak mówisz o tym co robisz tym bardziej ludzie zastanawiają się czy na pewno robisz to dobrze. Jak popełnisz błąd to wszyscy z przyjemnością wytkną Ci twoją wadę niszcząc twoją opinię.

Z drugiej strony jak będziesz robić wszystko dobrze i idealnie to ludzie zaczną ci zazdrościć co prowadzi do zdrad, rzucania Ci kłód pod nogi i wyczekiwania na to aż się potkniesz. A jak już się potkniesz to inni pożrą Cię żywcem.

I to prawo od razu kłóci się z kolejnym prawem które przedstawiam czyli

Staraj się być zauważonym

Nie należy pokazywać się ostentacyjnie ale jednocześnie musisz zachowywać się tak żeby inni widzieli twoją pracę. Gdy twoja praca nie jest widoczna to nie awansujesz w hierarchii bo osoba na górze nawet Ciebie nie doceni. Jak coś sprawnie działa w cieniu to dalej będzie sprawnie działać w cieniu i ty w tym cieniu zostaniesz.

Musisz unikać bycia na świeczniku ale musisz być zauważonym by inni docenili twoją pracę. Pracuj na swój wizerunek i staraj się wyróżniać unikając jednocześnie ostentacyjnego działania. Subtelne wyróżnianie się jest celem twojego działania.

Nie wchodź szefowi w cztery litery

Może się wydawać że najlepiej jest ciągle komplementować swojego zwierzchnika. Jednak nadmiar powoduje że pochlebstwo traci na wartości. Naucz się komplementować w sposób taki który nie będzie podlizywaniem się. Najfajniejszy sposób to pochlebstwo pośrednie czyli szef od innych dowiaduje się że go chwalisz.

Dostosowuj swój język wypowiedzi do osoby z którą masz do czynienia

Ja wiem że w korporacji z każdym jesteś na Ty. Jednak jeszcze nikt nie obraził kogoś tym że odezwał się do zwierzchnika z większym szacunkiem.

Nie bądź posłańcem przynoszącym złe wieści.

Niby to nie jest prawda że złego posłańca się zabija ale lepiej być dobrze kojarzonym niż źle. Dlatego zawsze unikaj przynoszenia złych wieści. Lepiej żeby tą rolę odegrał kolega. I to prowadzi nas do drugiego prawa czyli do

Bądź źródłem przyjemności

Zawsze uciekamy od złego i nieprzyjemnego. Ludzi naturalnie przyciągają sprawy fajne i przyjemne. Zajmuj się tym co sprawia u ludzi radość dlatego zawsze przynoś szczęście i dobre słowo. Dodatkowo zawsze dbaj o to żeby przebywanie w twoim towarzystwie było przyjemnością(dlatego nigdy nie przychodź nieświeży do pracy).

Nie szukaj przyjaźni u swojego szefa

Szef nie szuka przyjaciela wśród swoich podwładnych. Szef chce mieć dobrego podwładnego dlatego nie podchodź do niego w taki sposób jakbyście byli w zażyłych stosunkach.

Nigdy nie krytykuj swoich przełożonych

Niby oczywista oczywistość ale nigdy nie mów do szefa że coś źle robi. Zawsze gdy chcesz pokazać błąd to rób to w sposób zawoalowany. Nigdy wprost. Zawsze w sposób pośredni i uprzejmy i nigdy przy wszystkich.

Może to wydawać się czymś oczywistym, jednak często zdarza się, że konieczna jest jakaś forma krytyki – brak reakcji czy udzielenia rady może stworzyć innego rodzaju ryzyko. Niemniej jednak musisz nauczyć się przekazywania swych rad i krytyki w sposób możliwie jak najbardziej pośredni i uprzejmy. Bądź tym co podnosi pozycję szefa a nie tym co pozycję szefa burzy.

Oszczędnie proś przełożonych o przysługi.

Czasem szef pomoże Ci bez problemu a czasem będziesz musiał usłyszeć odrzucenie a nic nie irytuje bardziej niż konieczność odrzucenia czyjejś prośby. Przełożony odrzucając twoją prośbę będzie czuć się źle i pojawi się u niego poczucie winy.

O przysługi należy prosić możliwie jak najrzadziej i trzeba wiedzieć, kiedy przestać. A co najważniejsze: nie prosić o przysługę w imieniu kogoś innego, a tym bardziej przyjaciela.

Nie żartuj z tego jak ktoś wygląda ani z tego jaki ma gust.

O gustach się nie dyskutuje. Jest to prawda stara jak świat. Niektórzy mogą być w danym temacie szczególnie przeczuleni więc po co ryzykować?

Nie krytykuj pracy innych, nie pouczaj innych jak mają coś robić

Zamiast krytykować to dawaj innym subtelne uznanie. Krytyka zawsze wraca i buduje u innych zawiść. Zamiast budować sobie niepotrzebnych wrogów lepiej jest budować sobie potencjalnych przyjaciół poprzez umiarkowany podziw dla osiągnięć innych ludzi. Nigdy nie wiesz kiedy pomoc innego człowieka może być dla Ciebie korzystna.

Pamiętaj o samokrytyce

Niestety każdemu bez wyjątku woda sodowa potrafi uderzyć do głowy. Dlatego zawsze z tyłu głowy miej to że nie jesteś idealny i zawsze możesz coś poprawić. Zawsze zadawaj sobie pytania czy przypadkiem nie robisz czegoś źle.

  • Może jesteś zbyt miły?
  • Albo zbyt szorstki?
  • Może pracujesz za dużo? Może za mało?

Na koniec zawsze przetrwają paranoicy. Warto lekką paranoję wykorzystać dla swojego dobra.

Panuj nad swoimi emocjami

Tutaj oddajmy bezpośrednio głos autorowi. Tak jak aktor w wielkiej sztuce, musisz nauczyć się płakać i śmiać na zawołanie oraz wtedy, kiedy wymaga tego sytuacja. Musisz być w stanie zarówno skrywać swą złość i frustrację, jak i pozorować zadowolenie i zgodę. Musisz być panem własnej twarzy.

Zawsze bądź na czasie

Bycie człowiekiem starej daty który nie ukrywa zamiłowania do dawnych czasów od czasu do czasu jest fajne. Jednak nie jest fajne bycie mentalnie tam zakorzenionym. Bądź na czasie z rozwijającą się technologią i z nowymi trendami. Twój sposób myślenia musi iść z duchem czasów, nawet jeśli jest to wbrew twoim odczuciom. Jak się nie rozwijasz to się zwijasz. Szczególnie w naszych czasach gdy rozwój cały czas przyspiesza.

Udawaj że wszystko przychodzi ci z łatwością

Nie sprawiaj wrażenia że ciężko pracujesz. Jawna ciężka praca sprawia że ludzie postrzegają Cię jako osobę która wypracowała swój talent zamiast go posiadać. Talent musi ujawniać się naturalnie i bez wysiłku. Wtedy ludzie będą widzieli w tobie geniusza. Lepiej być postrzegany jako geniusz a nawet jako farciarz niż jako osoba która na wszystko poświęca masę wysiłku.

Ukrywanie tego że ciężko pracujesz wymaga jeszcze większej pracy i energii niż normalnie więc jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym jak mieć wysoki poziom energii to zapraszam do wideo „Co Robię Aby Cały Czas Mieć Dużo Energii” link do wideo wrzucam na ekran po prawej stronie

Related Post

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.