Cześć, tu Szymon ze szkolawygrywania.pl Popraw jakość życia. Problemy rozwiązujemy cały czas w każdym aspekcie naszego życia. Ludzie którzy są dobrzy w rozwiązywanie problemów o wiele lepiej radzą sobie z dowożeniem projektów do końca i budowaniem sukcesów.
Osoba która potrafi rozwiązywać problemy jest atrakcyjniejsza na rynku pracy i najzwyczajniej w świecie lepiej radzi sobie w życiu. Poza tym jeśli jesteś świadomym swoich umiejętności rozwiązywania problemów to posiadasz wysoki poziom pewności siebie i jesteś szczęśliwszym człowiekiem. Dlatego aby ułatwić Ci życie to przejdziemy przez to jak zbudować umiejętności rozwiązywania problemów. Zapraszam do oglądania.
Podejście do problemu
Mental jeśli chodzi o podejście do rozwiązywania problemu jest bardzo ważny i trzeba o niego dbać. Dlatego przygotowałem kilka apektów o których musisz pamiętać gdy myślisz o podejściu do problemu.
1. Pozytywne nastawienie
Gdy pojawia się problem to bardzo łatwo jest wejść w tryb panikowania i widzieć wszystko w czarnych barwach. Gdy ten moment nadejdzie to zatrzymaj tą karuzelę i zacznij podchodzić do problemu w sposób analityczny i oderwany od emocji.
Tak. Wiem że to nie jest łatwe ale nikt Ci nie obiecywał że wszystko w życiu będzie łatwe. Wryj sobie do głowy że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście i każdy problem można traktować jaką grę. I każdy problem tak traktuj. A gdy grasz to skupiasz się na rozwiązaniu a nie na problemie samym w sobie.
2. Myślenie kreatywne
Rozwiązanie problemu wymaga nieszablonowych rozwiązań. A nieszablonowe rozwiązania wymagają nieszablonowego myślenia. Wąskie kadrowanie i widzenie tylko kilku rozwiązań jest bardzo znanym zachowaniem. Takie zachowanie nie poprawia naszej umiejętności rozwiązywania problemów.
Dlatego myśl kreatywnie i szukaj kreatywnych rozwiązań. Jak masz problem z kreatywnością to zapraszam do mojego wideo „Jak zwiększyć kreatywność” link oczywiście w opisie.
3. Rozważanie różnych opcji
Aby znaleźć nieszablonowe rozwiązanie należy spojrzeć na problem z różnych perspektyw. Dlatego pamiętaj o jednej prostej zasadzie. Zasada brzmi co najmniej 5 rozwiązań. Nigdy nie podejmuj decyzji jak rozwiązać problem do czasu gdy nie znajdziesz co najmniej 5 rozwiązań.
Dodatkowa kwestia to myślenie o konsekwencjach podjętej decyzji. W momencie gdy wybierzesz rozwiązanie, to przeanalizuj jakie mogą być konsekwencje działania w określony sposób. Czasem konsekwencje sprawiają że decyzja będzie inna.
4. Branie odpowiedzialności
W momencie gdy rozwiązujemy problem to należy wziąć odpowiedzialność za jego rozwiązanie. Chodzi mi o to że jak już bierzesz się za naprawę tego co się dzieje, to weź za to odpowiedzialność. Stań się liderem zmiany.
Proces rozwiązywania problemu
Najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu to podejście do niego procesowo. A proces rozwiązywania problemu jest zawsze taki sam i składa się z tych 5 kroków. Jedyne co się zmienia to techniki które stosujemy w danych krokach w procesie. Przejdźmy przez kroki procesu rozwiązywania problemu
1. Identyfikacja problemu
Podczas identyfikacji problemu patrzymy na to o co dokładnie chodzi. Szukamy głównej przyczyny tego skutku który mamy. Patrzymy na problem z każdej możliwej strony. Dosłownie trzeba stwierdzić co jest niszczycielem dobrej zabawy.
2. Utworzenie listy rozwiązań
W tym kroku stosujemy wszystkie możliwe techniki kreatywne jakie znamy i uznajemy je za pomocne. Szukamy wszystkich możliwych rozwiązań problemu. Dodatkowo pamiętaj o tym że niekoniecznie musisz wymyślać rozwiązanie. Bardzo dobrym pomysłem jest zobaczenie jak z podobnym problemem poradzili sobie inni.
3. Ocena i decyzja
Gdy już stworzymy listę rozwiązań to musimy ocenić każde potencjalne rozwiązanie. Musimy zobaczyć jakie są konsekwencje i jaka jest szansa że dany problem rozwiążemy. Dodatkowym aspektem jest odpowiedź na pytanie czy dane rozwiązanie jest np. tymczasowe czy na stałe?
4. Działanie
Jak już się zdecydowaliśmy do działamy. Nie ma zwlekania z działaniem. Jak nie wiesz jak pokonać swoje lenistwo i wziąć się za działanie to polecam swój program „Ostateczne rozwiązanie problemu lenistwa” link w opisie.
5. Ocena rezultatu
Ostatni krok który jest bardzo ważny a często pomijany. Musimy ocenić czy to co zrobiliśmy faktycznie pomogło. Jak nie ocenimy to skąd będziemy wiedzieli czy udało nam się problem rozwiązać? Dlatego w momencie gdy wdrożyłeś rozwiązanie to zaplanuj ocenę środków zaradczych bo nie ma nic gorszego niż samooszukiwanie się.
No i to by było na tyle jeśli chodzi o to wideo. Standardowo zapraszam do mojego newslettera gdzie co niedziela wysyłam za darmo materiały premium z tematyki rozwoju osobistego dodatkowo bardzo dobrze wiesz jak działa ten serwis. Abym się rozwijał to potrzebuje twojego lajka oraz komentarza więc kliknij i skomentuj aby moja praca nie szła na marne. Dzięki za oglądanie i do następnego! Cześć!