Skłonność do zaspokajania potrzeb innych kosztem swoich własnych może się wydawać hojnym i szlachetnym zachowaniem. Niestety tak nie jest. Zadowalanie innych twoim kosztem jest bardzo szkodliwe i powoduje wiele złych rzeczy takich jak olbrzymia frustracja, brak silnej woli a co gorsza to po jakimś czasie taka osoba traci szacunek do siebie. Jeśli z czasem nie chcesz utracić szacunku do siebie to musisz nauczyć się zachowywać inaczej. I jak to zrobić przedstawiam w tym wideo. Zapraszam do oglądania.
Na początku odpowiedz sobie na pytanie. Czy jestem taką osobą? Przedstawiam listę objawów które pomogą ci z odpowiedzią. Jeśli na któreś z tych zdań odpowiadasz twierdząco to wiesz że ten problem dotyczy Ciebie. Jeśli
- Masz problem z odmową komukolwiek.
- Zawsze przejmujesz się tym co inni o tobie pomyślą
- Gdy odmawiasz to masz olbrzymie poczucie winy
- Boisz się odmawiać bo uważasz że inni będą Cię postrzegać jako niemiłego egoistę
- Zgadzasz się robić rzeczy których nie chcesz robić
- Chcesz by inni Cię lubili i myślisz że robiąc dla nich rzeczy wypracujesz ich przyjaźń
- Ciągle ludzi przepraszasz. Nawet za najmniejszą pierdołę
- Bierzesz winę na siebie nawet jeśli to nie jest twoja wina
- Zaniedbujesz swoje potrzeby tylko po to aby zaspokoić potrzeby innych
- Udajesz że się z kimś zgadzasz pomimo tego że uważasz inaczej
Jak przy któryś z tych zdań zaświtało ci w głowie „Tak to ja!” To to wideo jest dla Ciebie.
Przejście od osoby która ciągle wszystkich zadowala do osoby niezależnej wymaga zmian na wielu polach. Jest to bardzo podobne do odbudowy poczucia własnej wartości. Pierwszym elementem jest
Uzależnienie się od opinii innych
Zastanów się przez chwilę nad tym, co sprawia, że wpadasz w pułapkę i zaczynasz robić coś czego nie chcesz aby kogoś zadowolić. Przeważnie jest to myśl w stylu „Co on o mnie pomyśli?” albo „On będzie niezadowolony” albo „Będę według niego złą osobą” itd. Zawsze za powiedzeniem komuś „nie” pojawia się poczucie winy i zmiana obrazu siebie na „Jestem złą osobą”.
Za każdą z tych myśli kryje się uzależnienie swojego postrzegania od tego jak inni Cię opisują. Czyli inni coś sobie pomyślą a skoro tak sobie pomyśleli to ja taki jestem. Jest to błąd.
Nie wyswobodzisz się od pułapki zaspokajania innych do czasu aż wryjesz sobie do głowy że „Jestem jaki jestem a nie taki jak opisują mnie inni”.
Powtórzmy to zdanie jeszcze raz.
Wykształć sobie obraz siebie który jest jaki jest i nie pozwalaj innym na jego niszczenie. W przeciwnym razie zawsze będziesz wykorzystywany przez innych którzy skrzętnie to wykorzystają razem z drugą rzeczą czyli z
Poczuciem bycia potrzebnym
Osoby które nie potrafią mówić nie, mają głęboko zakorzenioną potrzebę bycia potrzebnym. Zawsze chcą aby zadbać o to aby każdy był zadowolony. I to jest kolejny duży błąd bo jedyną osobą o której zadowolenie musisz zadbać to Ty sam. Powtórzę to jeszcze raz bo jest to tak samo ważne jak uzależnienie od opinii innych.
Jedyną osobą o której zadowolenie musisz zadbać to ta którą widzisz w lustrze jak myjesz zęby. Czyli TY.
Wiem że to poczucie, ta chęć dawania radości innym swoim kosztem jest bardzo silna. Prawie tak samo silna jak chęć sięgnięcia po papierosa gdy jest się uzależnionym od palenia. Lecz powiedz temu stanowcze nie. Uświadom sobie że jest to szkodliwe i zacznij dbać o to aby samemu być szczęśliwym co sprowadza nas do kolejnego elementu czyli do
Znajdź i rób to co sprawia że czujesz się dobrze
Osoba która zadowala innych swoim kosztem zawsze szuka pochlebstwa drugiej osoby aby czuć się dobrze. Dlatego aby wyrwać się z tej pułapki znajdź coś co sprawia że czujesz się dobrze. Niech będzie to coś co nie będzie wewnętrzne czyli coś co nie będzie miało w sobie zaspokajania potrzeby innych. Osoby które czują się dobrze w swojej skórze nie mają potrzeby zaspokajania innych. Gdy zapełnisz sobie grafik takimi czynnościami to o wiele łatwiej będzie ci radzić sobie z prośbami innych co znowu przenosi nas do kolejnego elementu czyli do
Oceniania próśb innych ludzi
Gdy ktoś przychodzi do Ciebie z prośbą to zamiast od razu mówić tak lub nie daj sobie czas do namysłu. Zanim dasz komuś odpowiedź to zadaj sobie pytania:
- Ile czasu mi to zajmie?
- Czy na pewno chcę to robić?
- Czy mam na to czas?
- Co będę musiał poświęcić jeśli powiem „Tak”?
Badania pokazują że nawet malutka pauza przed odpowiedzią sprawia że podejmujemy lepsze decyzje. A wykonując takie mikropauzy i analizy przed odpowiedzią zwiększamy naszą chęć odmowy co sprowadza nas do kolejnego punktu czyli do
Nauki odmawiania innym
Nagrałem w tym temacie osobne wideo pod tytułem „Asertywna i Grzeczna Odmowa Bez Poczucia Winy” link do wideo wrzucam na karcie i do opisu filmu. Zacznij od małych kroków czyli np. pomogę Ci ale mam tylko godzinę czasu bo o 15 muszę lecieć albo zamiast iść na obiad zaproponuj że możesz wyskoczyć na małą kawę itd. Kolejnym prostym sposobem jest brak odpowiedzi tak lub nie tylko powiedzenie że odpowiem ci później. Prostą wymówką może być że muszę sprawdzić czy czegoś już komuś nie obiecałem itd. Potem możesz komuś odmówić ale już przez telefon albo w wiadomości tekstowej. Po więcej sposobów na odmowę odsyłam do filmu „Asertywna i Grzeczna Odmowa Bez Poczucia Winy”.
Czasem jest jednak tak że ludzie nie przyjmują do wiadomości prostego słowa „NIE”. W takiej sytuacji często mamy do czynienia z osobą toksyczną co znowu nas przenosi do kolejnego elementu czyli do
Eliminacji toksycznych ludzi ze swojego życia
Jeśli oglądając to wideo pomyślałeś o jednej specyficznej osobie która najczęściej mąci ci w życiu to z dużym prawdopodobieństwem mogę stwierdzić że to właśnie jej musisz się pozbyć ze swojego życia. Jak to zrobić? Na pewno nie musisz tego robić w sposób mocno agresywny mówiąc wprost że nie chcesz tej osoby w swoim życiu.
Jest na to o wiele prostszy sposób który gorąco polecam stosować. A odpowiedzią jest na to cytat „Przyjaźnie umierają w ciszy”. Polega to na angielskim wyjściu z życia danej osoby. Angielskie wyjście czyli zero kontaktu i zero spotkań. Nie rozmawiasz z daną osobą i nie spotykasz się z nią. Jak dana osoba mówi pyta się czy jesteś obrażony czy coś to mówisz że nie masz czasu i jesteś zarobiony.
Po jakimś czasie ta osoba sama się usunie z twojego życia. Znajdzie sobie inną ofiarę do zatruwania.
6. Nie przepraszaj
Nie jesteś nikomu nic winien. Jak komuś odmawiasz pomocy to nie oznacza że robisz komuś źle. Oczywiście, zawsze warto wykazać empatię i zrozumienie wobec innych osób ale nie przepraszaj za coś, za co nie jesteś odpowiedzialny. Warto szanować swoje uczucia i wartość swojego czasu. Nieuzasadnione obarczanie się winą w takiej sytuacji jest zwykłym dokładaniem sobie niepotrzebnego balastu emocjonalnego.
7. Wyznacz granice
W całej tej zabawie bardzo ważne jest abyś znał swoje granice których nie będziesz przekraczał. Bądź w nich jasny i stanowczy. Jasno komunikuj że danych rzeczy po prostu nie robisz. Jak ktoś mocno naciska to po prostu komunikuj że nie ma takiej opcji bo to poza twoimi moralnymi granicami. Znasz technikę zdartej płyty? Jak nie znasz to się zapoznaj.
Przykładem takich granic jest odbieranie telefonów w określonych godzinach albo branie totalnego wolnego w weekendy. Wyznacz takie granice i jasno je przestrzegaj.
Pilnowanie swoich postanowień wymaga od nas wysokiego poziomu samodyscypliny a o samodyscyplinie nagrałem specjalne wideo które gorąco polecam. Link znajduje się na ekranie po prawej stronie.