- Wstęp
Cześć,
Ja jestem Szymon i witam cie na kanale szkoła wygrywania. Dzisiaj porozmawiamy o samym corze, jądrze, esencji, clue, no generalnie o tym do czego sprowadza się cały rozwój osobisty czyli do ustalania i realizacji celów.
W tym odcinku porozmawiamy o tym jak znaleźć i dopasować cele dla siebie oraz jak ustalić sobie cele w dobry sposób żeby móc w prosty sposób je realizować(oczywiście prosty nie oznacza łatwy).
Oczywiście też pragnę tutaj nadmienić że tak jak z motywacją tak z realizacji celów zrobimy serię odcinków i dodam playlistę. Jeśli nie oglądałeś filmików o motywacji to zapraszam do playlisty motywacja gdzie zebrałem wszystkie filmiki do kupy.
Nie przedłużając. Zapraszam do oglądania
2. Nie wiem jakie cele mieć
Pierwszym i podstawowym problemem osoby która szuka celów w rozwoju osobistym to zdanie typu:
„Ja nie wiem jakie mieć cele. Nie mam celu w życiu. Moje życie jest bez sensu”.
Nic bardziej mylnego. To że nie wiesz jakie masz cele to nie znaczy że ich nie masz. Masz problem z myśleniem ponieważ nie myślisz o tym jaki chcesz być w przyszłości. Starasz się żyć z dnia na dzień albo co gorsza żyjesz przeszłością.
Większość ludzi związanych z rozwojem osobistym podrzuca zazwyczaj przykładowe cele albo prosi żeby wpisać sobie w google albo cokolwiek takiego.
Ja wolę jednak żebyś sam nad tym popracował bo jak wypracujesz i nie weźmiesz gotowca to będzie to dla ciebie o wiele lepsze rozwiązanie. Co prawda to się gorzej sprzeda ale… Zależy mi na tym żebyś mój drogi widzu coś z tego wyniósł skoro już nad tym pracuje.
Metoda jest jak to zwykle u mnie bywa prosta lecz nie znaczy to że jest łatwa(już drugi raz to mówię).
- Bierzemy pięć kartek papieru.
- Na każdej z kartek dajemy tytuł obszaru życia który mamy i chcemy nad nim popracować.
- Obszary te to Rodzina i przyjaciele(czyli szeroko rozumiane relacje z innymi w tym miłostki i inne tego typu jednonocne przygody), Finanse(tu chyba za dużo gadać nie muszę), Ciało(zdrowie i sprawność fizyczna), Duchowość(czy tam jesteś wierzący czy nie to jakąś duchowość posiadasz), Doświadczenia(Czyli rzeczy które chcesz zrobić zanim umrzesz np. coś tam zrobić czy zobaczyć)
- Pod tytułem obszaru życia piszemy listę którą nazywamy
- 10 pomysłów na cel w obszarze finansów
- 10 pomysłów na cel w obszarze duchowości
- 10 pomysłów na cel w obszarze doświadczeń
- itd.
Takim sposobem mamy 50 celów które chcemy zrealizować w przyszłości. Z tych 50 celów wybieramy 20 które nas jarają najbardziej.
Jak już wybraliśmy te cele to teraz je przerabiamy. Nie będzie tak fajnie że to co sobie z głowy napisałeś to jest najlepsze i wgl.
3. Reguła SMART
Bo tym sposobem przechodzimy do sposobu w jaki musimy cele sformułować aby były one proste do zrealizowania. Przechodzimy do starej i dobrej(bo jak coś stare to dobre nie wiesz przecież że najlepsze auto to Mercedes-Benz W124?)
Na czym polega ta reguła? SMART to oczywiście akronim od cech dobrze wyznaczonego celu. Więc przejdźmy do tych cech
- Skonkretyzowany (ang. Specific) – jego zrozumienie nie powinno stanowić kłopotu, sformułowanie powinno być jednoznaczne i niepozostawiające miejsca na luźną interpretację,
- Mierzalny (ang. Measurable) – a więc tak sformułowany, by można było liczbowo wyrazić stopień realizacji celu, lub przynajmniej umożliwić jednoznaczną „sprawdzalność” jego realizacji,
- Osiągalny (ang. Achievable) – cel zbyt ambitny podkopuje wiarę w jego osiągnięcie i tym samym motywację do jego realizacji,
- Istotny (ang. Relevant) – cel powinien być ważnym krokiem naprzód, jednocześnie musi stanowić określoną wartość dla tego, kto będzie go realizował,
- Określony w czasie (ang. Time-bound) – cel powinien mieć dokładnie określony horyzont czasowy w jakim zamierzamy go osiągnąć.
Czyli jeśli chcemy określić cel w obszarze duchowość. To nie piszemy często chodzić do kościoła. Tylko piszemy to w sposób smart
W ciągu roku(Określony w czasie) będę w kościele na mszy(Skonkretyzowany) 30 razy(Mierzalny).
Cel poza tym jest istotny (bo chcemy chodzić więcej do kościoła np. chodzimy raz w miesiącu a tutaj podbijamy stawkę do ponad 2 razy) i jest osiągalny bo nie pisze że robimy skok z bycia w kościele raz na 2 lata do bycia 3 razy dziennie przez rok.
Przeróbmy jeszcze inny cel aby był inny punkt odniesienia.
Zle określony cel to „Zarabiać więcej”
Zamiast zarabiać więcej piszemy
„Do 01.01.2022 roku zarabiam miesięcznie jako prawnik 15tys złotych”
Mamy konkret (jako kto zarabiamy) mamy mierzalność (15 tys) mamy istotność (założyłem że zarabia się mniej) mamy określenie w czasie w postaci konkretnej daty i cel też jest osiągalny ponieważ prawnicy dobrze zarabiają.
Takie cele jest oczywiście najlepiej gdzieś zapisać. Np. na blogu(co gorąco polecam) i trzeba te cele dzielić na mniejsze cele które dzielimy na mniejsze kroki do wykonania ale o tym już będzie w kolejnych filmach.
Dzięki ci za oglądanie. Jeśli uważasz że ten filmik dał ci wartość to zostaw coś po sobie. Zapraszam oczywiscie na inne swoje socjale instagram, facebook moją strone szkolawygrywania.pl i do zobaczenia w kolejnych odcinkach. Cześć!