youtube

Mityczna strefa komfortu – o co tu chodzi?

Posted by admin

Cześć, Ja jestem Szymon i witam cię na kanale szkoła wygrywania. W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o mitycznej strefie komfortu. Zapraszam do oglądania

Każdy z nas wie jak złą sławą owiał się rozwój osobisty i tematy z nim związane. Najprostszym wykładnikiem jest fakt ilości polubień na facebooku fanpage „Regres osobisty” na którym wszystkie tematy związane z rozwojem osobistym są skutecznie obśmiewane.

Fakt tego jest taki że sam tam wchodzę i lubię oglądać te śmieszne memy ale nie do końca się z nimi zgadzam.

Tak samo do złego bełkotu rozwoju osobistego jest zaliczanie wychodzenia ze strefy komfortu. Nawet są filmiki w internecie które bardzo mocno się z tego naśmiewają.

I Jest to praktyka dość słaba z racji że:

-strefa komfortu istnieje,

-strefa komfortu limituje nasze zachowania,

-strefa komfortu prowadzi do prokrastynacji,

-strefa komfortu prowadzi do nieśmiałości,

-i obniżonego poziomu pewności siebie.

Ze strefy komfortu można się naśmiewać, można udawać że nie istnieje ale na koniec dnia wyżej wymienione objawy nie znikną i my musimy sobie z nimi poradzić czy nam się to podoba czy nie.

DOBRA TO

Po rozprawieniu się z obiekcjami związanymi z wyśmiewaniem się ze strefy komfortu możemy przejść do celu czyli do wyjaśniania wam co to jest strefa komfortu, jak powstaje strefa komfortu oraz jak z niej wyjść aby nie limitować się przed lepszym życiem.

Z definicji to niestety polskiej definicji nie znalazłem. Znalazłem trochę na angielskiej wikipedii:

A comfort zone is a psychological state in which things feel familiar to a person and they are at ease and in control of their environment, experiencing low levels of anxiety and stress. In this zone, a steady level of performance is possible

Z angielskiego na nasze:

Strefa komfortu to stan w którym czujemy się bezpieczni w tym co robimy.

Klasycznie już moja autorska definicja musi być jak najkrótsza. Aby lepiej zrozumieć czym jest strefa komfortu najprościej jest przejść do przykładu.

Przypomnij sobie jak robiłeś coś pierwszy raz. Przykładowo pierwszy raz wsiadłeś do samochodu za kierownicę. W momencie gdy tam wsiadłeś czułeś się niekomfortowo. Nie wiedziałeś co robić i jak się zachować. Bałeś się że za szybko puścisz sprzęgło lub że uderzysz w coś na drodze. Ten stan to bycie poza strefą komfortu.

Z drugiej strony weźmy przykład gdy jesteś w domu przed telewizorem lub komputerem. Nikt ci nie przeszkadza i sam sobie leżysz zajadając się czymkolwiek. Ten stan to bycie w strefie komfortu.

Na chłopski rozum strefa komfortu to miejsce które znamy i w którym czujemy się dobrze i pewnie. A poza strefą komfortu jest miejsce którego nie znamy i przez to jest ono dla nas trudne do przebywania bo organizm się broni przed nieznanym.

Co się dzieje poza strefą komfortu

Nasz organizm to bardzo inteligentny twór. Ciągle dąży do tego abyśmy byli bezpieczni. Bezpieczeństwo dla naszego organizmu jest tylko w miejscach które on zna i czuje się w nich dobrze.

Jak wychodzimy w nowe miejsca lub wykonujemy nowe czynności nasz organizm za wszelką cenę chce to miejsce opuścić po to żebyśmy nie musieli więcej w nim obcować. Objawia się to tym że czujemy się źle i tracimy mocno energię do życia.

Jednak z czasem jak opuszczamy strefę komfortu to organizm się uczy nowych czynności, zapoznaje się z tym że wykonywanie czynności X jest bezpieczne i sprawia że w nowo poznanym miejscu z czasem czujemy się dobrze.

Najprostszą analogią jest fakt że najmniejszą strefę komfortu mieliśmy w momencie urodzenia. Dziecko po urodzeniu reaguje przeważnie płaczem. Z czasem nasza strefa komfortu poszerza się dalej i czujemy się dobrze w przedszkolu, szkole, pracy.

Jak wyjść ze strefy komfortu?

Strefa komfortu zawsze jest i będzie. Nie pokonamy mechanizmów obronnych naszego organizmu. Jedyne co możemy zrobić to poszerzać swoją strefę komfortu i dobrze się czuć w coraz bardziej niekomfortowych dla nas miejscach.

Aby wychodzić ze strefy komfortu musimy… Wychodzić ze strefy komfortu. Tutaj nie ma żadnej tajemnicy, magicznych ćwiczeń czy innych rozwiązań tego typu. Aby dobrze rozszerzać swoją strefę komfortu musimy po prostu z niej wychodzić. Dlatego następnym razem:

-przełam rutynę i zrób coś nowego,

-gdy czegoś nie chcesz robić powiedz nie,

-pozapisuj się na nowe zajęcia w nowych miejscach,

-zacznij blogować, vlogować

-podróżuj w miejsca w których nigdy nie byłeś,

-ucz się nowych rzeczy(np. języków obcych i rozmawiaj z innymi w tym języku),

-poproś o rabat w kawiarnii,

-wykonuj wiele innych rzeczy o których wiesz że nie robisz ich na co dzień, np. porozmawiaj z obcą osobą podczas jazdy komunikacją miejską staraj się robić to czego nigdy byś nie robił.

Polecam tutaj zastosować afirmację którą sam stosuję:

„Każdego dnia muszę zrobić coś na co nie mam ochoty”.

Podsumowując

Strefa komfortu to miejsce w którym najlepiej się czujemy. Aby ją poszerzyć musimy wykonać pierwszy krok. Często może pojawić się nieśmiałość lub opór przed działaniem.

Ale jedynym wyjściem jest pokonanie tego oporu. A tutaj to już polecam moje filmy(szczególnie te motywacyjne).

I to by było na tyle jeśli chodzi o ten film.

To by było na tyle jeśli chodzi o ten film. Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych porad dot. twojego życia to zasubskrybuj mój kanał klikając ten czerwony przycisk pod filmem. Dodatkowo obok łapek w góre jest taki przycisk z napisem udostępnij po kliknięciu którego możesz polecić ten film znajomym do czego bardzo zachęcam. Pozwoli to rozwinąć się mojemu kanałowi i da motywację do tego żeby dostarczać ci więcej fajnych filmów.

Zapraszam też oczywiście na mojego bloga szkolawygrywania.pl oraz na instagrama szkola.wygrywania gdzie znajdziesz codziennie dawkę inspiracji która zmotywuje się do pracy. Dzięki za oglądanie i do zobaczenia. Cześć!

Related Post

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.