youtube

Prawa ludzkiej natury Roberta Greene

prawa ludzkiej natury
Posted by admin

Cześć! Ja jestem Szymon i witam Cię na blogu szkolawygrywania. Popraw jakość życia. Robert Greene zasłynął książką 48 praw władzy która zdejmuje wszystkie maski jeśli chodzi o to jak zdobyć i utrzymać władzę. W tym wpisie przybliżymy jego drugą książkę pod tytułem „prawa ludzkiej natury” która tak samo jest przepotężna. A chodzi o to jaka jest natura ludzka. Zapraszam do lektury.

Prawa ludzkiej natury – lista

Prawo Nieracjonalności

Każdemu. Dosłownie każdemu wydaje się że jest człowiekiem który myśli racjonalnie i ma kontrolę nad swoim życiem. Jeśli tak myślisz to puknij się w czoło. W rzeczywistości jesteśmy tylko ludźmi czyli stworzeniami które funkcjonują na podstawie impulsów emocjonalnych. Szukamy przyjemności, unikamy bólu i poszukujemy sposobów na to żeby połechtać swoje ego.

Jeśli uważasz że tak nie jest to po co żresz te słodycze skoro wiesz że w dłuższej perspektywie to one sprawiają że masz trochę tłuszczu za dużo?

Prawo Narcyzmu

Ludzie posiadają naturalną zdolność do empatii i rozumienia innych. Niestety wszyscy w jakimś stopniu jesteśmy narcyzami. I to nasze schorzenie niestety ma skłonności do pogłębiania się. A jak przekroczymy skalę to stajemy się toksyczni i zainteresowani tylko i wyłącznie sobą. I ok. Zawsze powtarzam że każdy jest egoistą jednak prawo narcyzmu prowadzi do braku spójnego poczucia siebie co prowadzi do uzależnienia poczucia własnej wartości od uwagi i opinii innych. Ludzie przesadnie zainteresowani sobą mają tendencję do brania wszystkiego do siebie, domagają się kontroli, uwagi w swoich związkach i są ekspertami w manipulowaniu innych.

A social media moim zdaniem sprawiły że to schorzenie jeszcze bardziej się pogłębia. Wszechobecna atencja online, uzależnienie od likeów i liczby znajomych online sprawia że przesadny narcyzm pogłębia się w społeczeństwie. Ale nie jest aż tak źle. Większość z nas ma naturalne zdolności do ogarnięcia się i wyjścia z amoku narcyzmu. Lecz większość ludzi z niskim poczuciem własnej wartości to ludzie z wysokim poziomem narcyzmu.

Prawo odgrywania roli

Zakładasz maskę która ustawia Cię w najlepszym dla Ciebie świetle. To samo robią twoi znajomi. Zwyczajnie odpal instagrama i zobacz co się tam wyprawia. Możesz porównać instagram z rzeczywistością i bardzo szybko czytać ludzkie maski. I dopasowywać się do innych ludzi aby zdobyć to co chcesz. A jak czytać maski? Najprostszym sposobem jest czytanie mowy ciała(ale to już temat na inne wideo). Zrób mały eksperyment i zacznij obserwować mikro ruchy bliskich. Może się okazać że maski pospadają.

Prawo kompulsywnego zachowania

Każdy ma swój charakter który przez całe swoje życie kształtował(często w dzieciństwie). Blokowanie siebie sprawia że życie staje się katorgą. Życie ludzi ma schematy i kontroluje nas nasz charakter: zapewnia, że działamy w określony sposób i jest zwiastunem porażki lub sukcesu. Nie da się zmienić charakteru w 100% ale możesz łagodzić negatywne efekty których twój charakter jest przyczyną. Najprościej – poprzez wykorzystywanie mocnych stron jakie Ci charakter daje. Przykładowo jesteś zbyt miły dla ludzi. W roli szefa się nie spełnisz ale w roli kelnera lub animatora jak najbardziej tak.

Więc jak masz z kimś współpracować to nie skupiaj się na reputacji. Skup się na tym w jakim środowisku dana osoba się wychowywała na tym jak się zachowuje. Jak chcesz poznać czyjś charakter to zwróć uwagę jak dana osoba sobie radzi w trudnych sytuacjach. Ludzie powtarzają swoje zachowanie.

Prawo pożądliwości

Nieobecność i obecność mają na nas bardzo mocny wpływ. Zbyt duża obecność(inaczej dostępność) nudzi. Pewien stopień nieobecności(lub niedostępności) wzbudza nasze zainteresowanie. Naznacza nas nieustanne pragnienie posiadania tego, czego nie mamy – obiektu projektowanego przez nasze fantazje. Bez względu na to, co ludzie mówią, tak naprawdę nie pragną prawdy ani uczciwości. Zamiast tego chcą, aby ich wyobraźnia była pobudzana i oderwana od codziennych okoliczności.

Robert Greene w „Prawa ludzkiej natury” radzi nauczyć się tworzyć wokół siebie tajemnicę, wykorzystywać strategiczną nieobecność, aby ludzie pragnęli twojego powrotu, chcieli cię posiąść. Wymachuj przed innymi tym, czego najbardziej brakuje im w życiu, czego nie wolno im mieć, a oszaleją z pożądania. Trawa jest zawsze bardziej zielona po drugiej stronie ogrodzenia. Pokonaj tę słabość w sobie, obejmując okoliczności, swój los.

Prawo krótkowzroczności (brak myślenia o konsekwencjach)

Brak myślenia o konsekwencjach jest prawdziwą plagą, która nasila się wraz z szybkością i łatwością dostępu do informacji. Ta szybkość co daje ludziom złudzenie, że są poinformowani i głęboko przemyśleli swoje decyzje.

Ludzie żyją chwilą i reagują na rzeczy, które teraz słyszą i widzą. Jesteśmy też głęboko związani z przeszłością. A każda decyzja będzie miała konsekwencje w przyszłości. Gdy jesteśmy tu i teraz to nie mamy perspektywy(nie umiemy jej sobie wyobrazić). Ta krótkoterminowa orientacja jest niebezpieczna i pochodzi od naszych zwierzęcych instynktów. Zamiast tego musimy zyskać perspektywę i przemyśleć rzeczy przed podjęciem działania.

Ze względu na złożoność życia nie jesteśmy w stanie przewidzieć konsekwencji działania. Ale przynajmniej starając się myśleć konsekwentnie, będziemy świadomi oczywistych pułapek a to często jest różnicą między porażką a sukcesem.

Stratedzy zawsze górują nad taktykami.

Prawo defensywności

Lubimy się czuć jako niezależne istoty. Dlatego wycofujemy się i zaczynamy się bronić gdy ludzie starają się nam coś narzucić. Ale jak robisz się zbyt defensywny to blokujesz swój rozwój. Aby tego uniknąć zachowaj swój otwarty umysł.

Jak chcesz mieć wpływ na kogoś to Robert Greene w „Prawa ludzkiej natury” radzi aby umieścić ludzi w centrum uwagi. Musisz skupić się na nich. Ta ilość uwagi na kimś sprawia że ludzie obniżają swój poziom defensywności i możesz zasiać w nich nasiona swoich pomysłów. Nie rób na odwrót że wyrażasz swoje pomysły, prosisz o przysługi i obiecujesz efekty. To skupia uwagę na tobie nie na innych. A że ludzie są zaabsorbowani sobą(patrz prawo narcyzmu) to staną się defensywni.

Prawo samosabotażu

Nasze podejście do życia nie tylko ma wpływ na to jak postrzegamy świat. Ma też wpływ na to jak funkcjonujemy. Robert Greene w „Prawa ludzkiej natury” dzieli ludzi na dwa podejścia

  • Negatywne z zamkniętym umysłem
  • Pozytywne z otwartym umysłem

Osoby z negatywnym podejściem podświadomie blokują się przed sukcesem w życiu a osoby z pozytywnym podejściem podświadomie poszukują okazji do rozwoju.

Prawo samo-hamowania się

Każdy z nas ma swoją ciemną stronę którą grzecznie ukrywamy przed całym światem. Są to nasze największe kompleksy, nasze największe obawy, największe pragnienia, niepewność, chęć zemsty, podejrzliwość wobec innych, tęsknota za uwagą inne cechy których nie chcemy pokazywać światu.

Robert Greene w „Prawa ludzkiej natury” poleca umiejętnie stosować ciemną stronę i pokazywać ją światu. Jest ona potrzebna do tego żeby się wyróżnić na świecie. Bez ciemnej strony nie byłoby dobrych artystów, sportowców itp.

Prawo zazdrości

Każdy doświadcza zazdrości – poczucia, że ​​pragniemy posiadania, szacunku lub uwagi, którą mają inni. Zazdrość oznacza przyznanie się przed sobą, że jesteśmy gorsi. Jednak przed innymi się do tego nie przyznamy. Ukrywamy to i w oczach drugiej osoby nie pokazujemy zazdrości tylko gniew i krytykę. Dlatego gdy doświadczamy sabotażu i krytyki to nie wiemy dlaczego inni to robią.

Zazdrość jest zła, musimy z nią walczyć. Dlatego:

  • Zbliż się do tego, czego zazdrościsz, a przekonasz się, że nie jest to idealne.
  • Doceniaj to co masz. Spójrz na ludzi mniej szczęśliwych niż ty.
  • Zamiast odczuwać zazdrość, staraj się pielęgnować prawdziwą satysfakcję i radość, gdy innym dzieje się coś dobrego.
  • Użyj zazdrości jako motywacji i zachęty do osiągnięcia tego samego poziomu co inni.

Prawo majestatyzmu

Wszyscy przeceniają swoje zdolności i umiejętności. Jak coś osiągamy to myślimy że dzięki naszemu talentowi. A jak osiągamy za dużo to odlatujemy. Pamiętaj że każdy sukces zawiera dawkę szczęścia i wyczucia czasu oraz że inni również przyczynili się do twoich sukcesów.

Kolejnym problemem jest poczucie że to co robimy nie dorównuje do naszego poziomu przez uważamy że jesteśmy stworzeni do wyższych celów. A tak na prawdę nie chcemy konfrontować rzeczywistości z naszymi umiejętnościami. Nigdy nie realizujemy żadnych pomysłów, ponieważ oznacza to, że musielibyśmy skonfrontować rzeczywistość z naszymi (ograniczonymi) umiejętnościami.


Prawo sztywności płci

Każdy z nas ma cechy męskie i żeńskie. Niezależnie od płci. Część z nich ma podłoże genetyczne, a część wynika z głębokiego wpływu rodzica płci przeciwnej. Społeczeństwo wmawiając nam że chłopcy to robią to a dziewczynki robią tamto sprawia że mamy tendencję do tłumienia tych cech, nadmiernie identyfikując się z oczekiwaną od nas rolą męską lub kobiecą.

Przywiązując się do tego że np. nianią mogą być tylko kobiety a mechanikiem samochodowym mogą być tylko faceci tracimy szansę na odkrycie swoich ukrytych talentów. Warto odkryć swoje męskie lub damskie cechy. Sprawi to że będziemy ciekawszymi osobami.

Prawo bezcelowości

Jesteśmy skomplikowanymi stworzeniami i pomimo że na zewnątrz pokazujemy spójność to wewnątrz siebie toczymy walkę. Ciągle szukamy odpowiedzi na pytanie Którą drogą pójść? Jaki kierunek wybrać? Często tę bezcelowość łagodzą nowe przyjemności, przeżycia czy uzależnienia(dlatego najwięcej imprezowałeś w klasie maturalnej).

Chwilowe przyjemności nie są rozwiązaniem. Jedynym wyjściem z tego jest znalezienie wyższego celu lub misji, która zapewni nam kierunek. Sposobów na odczuwanie bezcelowości jest masa:

  • znudzenie pracą
  • oczekiwania jak życie miało wyglądać kontra rzeczywistość
  • poczucie że się nie rozwijamy
  • czujemy że życie ma jakiś cel ale nie wiemy co to jest.

Musimy znaleźć ten cel. Spójrz na lata dzieciństwa. Co najbardziej cię jarało? To może być twoim celem.


Prawo tłumu

Gdy jesteśmy w grupie to istnieje presja która każe nam dostosować się do grupy. W grupie tracimy wątpliwości i refleksje. Skupiamy się na działaniu. W konsekwencji chętniej zgadzamy się z kierunkiem grupy, co zwiększa prawdopodobieństwo podejmowania ryzyka. Musimy być świadomi presji grupy i upewnić się, że odrywamy się od niej, aby myśleć racjonalnie i jasno.

Prawo zmiany przywództwa

Style rządzenia zmieniają się z czasem ale jedna pozostaje bez zmian: ludzie zawsze mają ambiwalentny stosunek do ludzi u władzy. Chcą być prowadzeni, ale też czuć się wolni; chcą być chronieni i cieszyć się dobrobytem bez poświęceń; oboje czczą króla i chcą go zabić. Bardzo dobrze to widać w państwach demokratycznych gdzie władza zmienia się cały czas. Dlatego budowanie autorytetu i bycie przywódcą jest takie trudne i wymagające.

Prawo agresji

Gdy wszyscy mają na sobie maski to wydają się tacy mili a pod spodem jest nieustanna walka. Agresja jest naturalną częścią bycia człowiekiem. Agresję można postrzegać jako energię lecz są dobre i złe sposoby, w jakie możemy tą energię wykorzystać:

  • Sposób pierwszy to użyjemy tej siły negatywnie (czyli antyspołecznie) wtedy sabotujemy siebie w tym, co chcemy osiągnąć.
  • Jak użyjemy ją pozytywnie i prospołecznie, możemy czuć się pewniej, odważniej i autentyczniej. Jak byliśmy dziećmi to potrafiliśmy walić na stół to co nam się nie podoba. Nie zakładaliśmy masek. Do tego można wykorzystać tą agresję.
  • Możemy również skierować naszą energię agresji na pracę i projekty aby pracować więcej i ciężej

Prawo krótkowzroczności pokoleniowej

Nic nigdy w życiu nie jest stałe i nie pozostaje takie samo. Zmieniają się ludzie. Zmieniają się instytucje itd. Urodziłeś się w konkretnym pokoleniu które cię definiuje. Czy tego chcesz czy nie to w danym pokoleniu kształtują się pewne gusta, wartości i sposoby myślenia, które jako jednostka przyswajasz sobie. Wraz z wiekiem te pokoleniowe wartości i idee zamykają cię na inne punkty widzenia, ograniczając twój umysł. Aby być wolną osobą trzeba umieć zauważyć te naleciałości pokoleniowe i dostrzegać różnicę. Tylko to jest w stanie zbudować otwarty umysł.

Prawo odrzucania śmierci

To że wszyscy umrzemy to fakt. Pomimo tego że jest to prawda to często nie chcemy stawić czoła temu faktowi. Ważne jest to żeby zrozumieć że umrzemy i że życie jest krótkie. Kiedy zdamy sobie z tego sprawę to możemy skupić się na rzeczach, które naprawdę są dla nas ważne.

Zrozumienie krótkości życia napełnia nas poczuciem celu i pilności w realizacji naszych celów. Uczenie się, aby stawić czoła i zaakceptować tę rzeczywistość, ułatwia radzenie sobie z nieuniknionymi niepowodzeniami, separacjami i kryzysami w życiu. Daje nam poczucie tego, co naprawdę ma znaczenie w tej krótkiej egzystencji. I nie przejmujemy się sprawami mało ważnymi

Jeśli chcesz poprawić jakość swojego życia to zapraszam cię na mojego newslettera gdzie co niedziela wysyłam super porady jak poprawić jakość swojego życia w obszarze zdrowia ducha czy finansów zapisać się możesz na TUTAJ.

Dzięki za oglądanie i do następnego. Cześć!

Related Post

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.