W 2021 roku w po angielsku pojawił się super bestseller. Nazywał się Psychology of Money(czyli po polsku psychologia pieniędzy). Stwierdziłem że go przeczytam bo zbierał dobre recenzje. Książka w jednym zdaniu może zawierać się w dosyć prostym stwierdzeniu że to jak sobie radzisz z pieniędzmi nie jest uzależnione od tego jak inteligenty jesteś. W większości przypadków o wiele ważniejsze jest to jak wygląda twoje zachowanie jeśli chodzi o pieniądze. Jednak samo takie stwierdzenie jest obraźliwym uproszczeniem które zabiera większość mięsa z tej książki. Dlatego postanowiłem wybrać to co jest ważne w tej książce i przedstawić ją tobie. Zapraszam do lektury
Szczęście a pieniądze
Gdy patrzymy na różne zawody to nie ma szans na to żeby sprzątaczka zarabiała więcej od neurochirurga. Jest to proste i logiczne. Praca chirurga jest skomplikowana, wymagała lat ciężkiej nauki i praktyki a sprzątać może praktycznie każdy kto jest zdrowy pod kątem fizycznym.
Jednak gdy przejdziemy do inwestowania i ogólnego posiadania bogactwa to często jest tak że ludzie niewykształceni posiadają o wiele więcej pieniędzy od ludzi wykształconych. Przykłady wielu zwykłych ludzi co zainwestowali i dzięki temu mają masę pieniędzy mnożą się straszliwie.
Dlaczego tak jest? Dlatego że gra pieniędzy nie jest grą naukową. Możesz odpowiedzieć na pytanie czy most się załamie ale nie odpowiesz na pytanie czy rynek się załamie. W większości przypadków duże znaczenie ma szczęście i im bardziej ryzykowna inwestycja tym większy zwrot.
Każdy ma inny poziom tolerancji ryzyka, każdy inaczej przewiduje przyszłość. Nie da się też odpowiedzieć na pytanie jak inwestować by zarabiać olbrzymią kasę ponieważ w przypadkach olbrzymich zarobków i olbrzymich strat mamy do czynienia z skrajnym zbiegiem okoliczności.
Cel finansowy i jego utrzymanie
Wielu ludzi zarabia dobre pieniądze. Wiele więcej ludzi zarobiło dużo pieniędzy i następnie je straciło. Utrzymanie bogactwa jest o wiele większym problemem od zarobienia masy pieniędzy. Ludzie mają wszystko, pieniądze, władzę, status i następnie potrafią wszystko stracić. Tylko dlatego że zaryzykowali by zarobić jeszcze więcej.
Dlatego super ważnym jest określić swój poziom bogactwa. Kiedy uznasz że jesteś wystarczająco bogaty? Kiedy uznasz że już nie potrzebujesz więcej? Jest to bardzo trudne ponieważ:
- Po osiągnięciu jednego celu automatycznie wyznaczasz sobie kolejny, trudniejszy cel
- Ciągle porównujesz się do innych
- Zaczynasz przesadnie wierzyć w siebie
Musisz sobie uświadomić że posiadanie wystarczających ilości bogactwa jest celem. I wyznaczenie tego pułapu pozwala na zwiększenie prawdopodobieństwa utrzymania bogactwa.
Błędne postrzeganie bogactwa
Widzisz ferrari na ulicy. Oglądasz się za tym samochodem. Jednak nikt nie zwraca uwagi na kierowcę. Każdy chce być kierowcą. Każdy chce czuć status jaki się wiąże z posiadaniem ferrari. Ludzie do drogich rzeczy przypisuje status i szacunek. Jednak posiadając drogie rzeczy nie dostaniesz szacunku. Szczególnie nie dostaniesz szacunku od ludzi na których Ci zależy.
Z drugiej strony osoba bogata to osoba która odkłada pieniądze w momencie gdy żyjąc życiem takim jaki chce mieć jest w stanie jeszcze odłożyć. Czasem wydaje się że dana osoba jest bogata, ma piękne samochody duża firma itd. Może być tak że wszystko jest w leasingach i w kredytach i w momencie gdy firmie przestanie iść to u takiej osoby pojawia się zapaść i totalne bankructwo.
Bogaty człowiek to człowiek z olbrzymimi oszczędnościami, kapitałem. Kapitał pozwala na elastyczność, pozwala nam na robienie tego czego chcemy, uczenia się tego czego chcemy, pracy tam gdzie chcemy, inwestowania w to co chcemy.
Podejście do inwestowania
Warto inwestować rozsądnie zamiast racjonalnie. Co przez to rozumiem? Trzeba inwestować w sposób który jest powiązany z Tobą. Przykładowo lubisz grać na giełdzie albo inwestować w różne rzeczy. Racjonalnym rozwiązaniem byłoby zainwestować w indeksy giełdowe i trzymać się tej inwestycji. Ale z racji że ty lubisz inwestować to zainwestuj 90% w indeksy a 10% zostaw sobie na zabawę w inwestowanie w różne rzeczy.
Najważniejszą taktyką inwestycyjną jest strategia sztangi. Inwestujemy większość swojego kapitału bezpiecznie aby jego nie stracić a minimalną część kapitału inwestujemy bardzo ryzykowanie. Po to aby wystawić siebie na możliwości dużego zarobku(i przy okazji dużej straty)
Pokaż mi prowizję
Gdy chcesz poznać poradę danego doradcy inwestycyjnego to poznaj jakie są prowizje danej oferty. To samo tyczy się różnych kont w biurze maklerskim lub innych podobnych tego typu funduszy inwestycyjnych. Zobacz jaka jest prowizja. Zobacz kto na czym zarabia i wtedy dowiesz się jaka jest porada. To samo dotyczy różnych scamów typu piramida finansowa. Zobacz na czym taka potencjalna piramida zarabia. Jeśli nie ma produktów i źródeł dochodu a zarabiają tylko na wpłatach klientów to łatwo się domyślić.
I to by było na tyle jeśli chodzi o to wideo. Dzięki za oglądanie i do zobaczenia w kolejnych. Cześć!