youtube

Stoicyzm jako sposób na szczęśliwe życie

stoicyzm
Posted by admin

Cześć! Tu Szymon ze szkolawygrywania. Popraw jakość życia często wielu ludzi którzy są inspiracją dla innych mówi że jest stoikiem albo stoicyzm to filozofia od której czerpią garściami. Wielu ludzi nawet twierdzi że większość ludzi którzy byli bogaci i u władzy w starożytnym Rzymie to stoicy. Najpopularniejsi to oczywiście Marek Aureliusz czy Seneka. Większość o stoicyzmie usłyszała w szkole że jest to jakiś nurt filozoficzny i na tym zakończyła się jakakolwiek wiedza w tym temacie.

Gdy wpiszesz w słownik pojęcie stoik to dostaniesz odpowiedź: człowiek panujący nad swoimi namiętnościami, znoszący ze spokojem przeciwności życia. Więc człowiek który wyznaje stoicyzm to człowiek który żyje sobie ze spokojem bez nerwów. Zwykły stabilny spokój. Wszyscy poszukują spokoju w swoim życiu i dlatego wielu ludzi szuka odpowiedzi na to w stoicyzmie. Dodatkowo jak usłyszysz że stoicy byli bardzo wpływowi w starożytnym Rzymie to wpadasz jak śliwka w kompot i pragniesz zostać stoikiem. Czy to dobra droga? Zapraszam do oglądania.

Filozofia stoicyzmu powstała w starożytności, tak jak większość starożytnej filozofii powstała w Grecji i teraz chwila zawahania – jak to? Przecież Seneka i Marek Aureliusz to ludzie ze starożytnego Rzymu. No oczywiście że tak to jest całkowicie normalne. Zauważ że kamizelka kuloodporna jest polskim wynalazkiem. Nie oznacza że tylko Polacy korzystają z kamizelek kuloodpornych. Korzysta z nich cały świat.

Wracając do stoicyzmu. Długo zastanawiałem się nad tym jak opisać jednym zdaniem stoicyzm w obecnych czasach. I będąc szczery miałem z tym problem. Po wielu próbach wymyśliłem

Stoicyzm to system zarządzania myślami który ma uczynić człowieka szczęśliwszym, mądrzejszym i spokojnym.

I skupmy się przez chwilę na tym spokoju bo wokół niego kręci się cała zabawa. Spokój wg. tej filozofii to stan naznaczony brakiem negatywnych emocji, takich jak gniew, żal, niepokój i strach, oraz obecnością pozytywnych emocji.

Dobra ale jak sobie radzą z tym stoicy? Mają na to szereg ciekawych rozwiązań. Przejdźmy przez nie

Stoicyzm – techniki praktykowania

Negatywne wizualizacje

Negatywne wizualizacje jak sama nazwa wskazuje polegają na negatywnym wizualizowaniu sobie tego co może się wydarzyć. Przykładowo gdy bawisz się z dziećmi to stoicy lubią na chwile się zatrzymać i wyobrazić sobie to że mogą te dzieci stracić. Myślenie o tym że może być gorzej pozwala docenić to co się ma i nie pozwala brać czegokolwiek za pewnik. Dodatkowo przygotowujesz się na gorsze chwile.

Internalizacja

Mamy różne cele w życiu. Czy to np. zarobienie określonej kwoty pieniędzy czy np. zdobycie dobrych ocen w szkole albo schudnięcie. I te wszystkie cele stoicy określają jako cele zewnętrzne które nie są dobre dla człowieka bo każdy cel powinien być uzależniony w 100% od Ciebie.

Weźmy pierwszy przykład z brzega.

Dobre oceny w szkole są często uzależnione od nauczyciela i naszego talentu do nauki różnych przedmiotów. To są czynniki na które nie mamy wpływu. Dlatego stoicy polecają przerobić ten cel aby był on od Ciebie w 100% zależny. Przykładowo zamiast tych złych lub dobrych ocen poleca się uczenie się przez określoną ilość godzin.

To samo tyczy się innych rzeczy. Stoicy twierdzą że nie ma sensu się denerwować czymkolwiek na co nie ma się wpływu. Przykładowo pogoda czy fakt że drużyna sportowa przegrała mecz.

Akceptacja losu

Stoicy wyznają zasadę że nie ma sensu się przejmować tym co nam się przydarzyło lub będzie przydarzać. Uważają że najlepszym sposobem na posiadanie satysfakcji nie jest walka z losem ale uczenie się bycia zadowolonym z tego co się ma. Jak nauczysz się cieszyć z tego co masz to nie będziesz musiał pracować nad spełnieniem swoich pragnień bo będziesz już spełniony.

Według stoików w każdej chwili mamy wybór. Możemy spędzać daną chwilą chcąc żeby było inaczej albo zaakceptować fakt jak jest. Jeśli zaakceptujemy to jak jest to będziemy cieszyć się życiem. Często ludzie mówią żeby nie denerwować się tym na co nie ma się wpływu. To pochodzi od stoicyzmu. Szkoda marnować czas na rozmyślanie o przeszłości lub przyszłości. Nie mamy na to wpływu.

Odmawianie wygody

Kolejną techniką którą stoicy lubią praktykować to specjalne dawanie sobie dyskomfortu i porzucanie wygody. Przykładowo stoicy lubią od czasu do czasu się pogłodzić albo ubrać się nieadekwatnie do pogody. Pytanie po co?

  • Wybierając głód albo chłód stoicy hartują się na gorsze czasy
  • Budują sobie pewność siebie wiedząc że sobie poradzą gdy nadejdą gorsze czasy
  • Pomagają sobie doceniać to co mają
  • Budują sobie samokontrolę

Odmawianie wygody i budowanie samokontroli pomaga osiągać cele w życiu.

Stoicyzm w relacjach z ludźmi

Poza pamiętaniem o tym że można wiele stracić, stoicyzm zahacza również o relacje z innymi. Ludzie są źródłem największej radości oraz największego smutku w naszym życiu. Dużo ludzi by pomyślało że skoro ludzie są źródłem skrajnych emocji a stoicy lubią spokój to dobrym pomysłem jest ludzi unikać. Otóż nie. Stoicy uważają ludzi za zwierzęta stadne i dlatego uważają że w ich obowiązku jest dawać dobro dla społeczeństwa pomimo szkód jakich ludzie mogą im narobić.

Denerwujący ludzie

Gdy chodzi o relacje z ludźmi którzy są denerwujący to możesz zrobić kilka rzeczy

– pomyśleć o tym że tak samo możesz być denerwujący dla innych

– uświadomić sobie że świat nie może istnieć bez tych ludzi

– przypomnieć sobie o fakcie że jak będziesz poirytowany to tylko będzie gorzej

– to że ci ludzie są przy tobie to przeznaczenie i nie masz na nie wpływu

– koniec końców wszyscy umrzemy więc nie ma co się przejmować.

Obraza

Gdy inni cię obrażają stoicy polecają

– zatrzymać się na chwilę i zastanowić się czy to co obrażający mówi jest prawdą. Jak jest to czym się przejmować?

– zatrzymać się i zastanowić się jak dużo o Tobie wie obrażający? Jak mało to może po prostu mówić o swoim wrażeniu.

– kolejna rzecz to zastanowienie się czy osoba która Cię obraża jest dla Ciebie ważna i czy doceniasz ich opinię. Jeśli tak to warto ją rozważyć jako dobrą krytykę a jeśli nie to po co się tym przejmować? Jak pies na Ciebie szczeka zza płotu gdy idziesz chodnikiem to interesuje Cię to?

– kolejna rzecz to uświadomienie sobie że obraza sama w sobie nie jest w stanie ci zaszkodzić. Tylko twoja reakcja na nią.

– jak stoicy polecają reagować na obrazę? Albo nie odpowiadać wcale albo jeszcze mocniej się samoskrytykować w prześmiewczy sposób.

Złość

Pozwalając sobie na denerwowanie się na cokolwiek sprawiamy że nawet małe rzeczy które są ledwo dostrzegalne są zagrożeniem dla naszego spokoju. Stoicyzm jako filozofia promuje zasadę że rozładowywanie emocji robi nam więcej szkody niż pożytku.

Stoicy mają kilka sposobów na złość

-przeobrażenie w żart tego co cię denerwuje,

-zatrzymanie się na chwilę i podkreślenie jak mało istotna jest dana kwestia w kontekście przemijalności świata.

Dobrą strategią jest przeobrażanie złych emocji w coś pozytywnego w momencie gdy jesteś zły to myśl o miłości zła myśl zostanie wyparta przez myśl dobrą. Dobrym przykładem jest zwyczajnie przeprosić za to że się zdenerwowałeś. Przeprosiny mają efekt uspokajający.

Opinie innych

W przypadku opinii innych nikogo nie zaskoczę. Według stoików nie mają one jakiegokolwiek znaczenia. Niezależnie czy jest to popularność lub jej brak. Jako stoik nie powinieneś poszukiwać popularności ponieważ próba bycia godnym podziwu sprawia że stajemy się zakładnikami poglądów i opinii na swój temat. Co prowadzi do udawania i nieszczęść.

W przypadku luksusów to brak potrzeby bogactwa jest bardziej wartościowe od bogactwa samego w sobie. Osoby które opływają w bogactwa rzadko są pełne satysfakcji.

I tutaj pojawia się ciekawostka. Bo przecież np. SENEKA opływał w luksusy. I tutaj fajny cytat z seneki

„Wciąż jeszcze nie jestem ideałem, w końcu jestem tylko człowiekiem, no ale mam dobre intencje i to liczy się najbardziej.”

Seneka codziennie w wieczornej ocenie tego jak się zachował sobie wybaczał i żył dalej. Ale dążył do ideału stoickiego gdzie luksusy są niepotrzebne. Ale jak to sam powiedział Wciąż jeszcze nie jestem ideałem

Śmierć

Pamiętanie o tym że wszyscy kiedyś umrzemy ma za zadanie przypominać o tym żeby cieszyć się z każdego przeżytego dnia(w przeciwieństwie do tych co myślą że będą żyli wiecznie i wszystko uznają za pewnik przez co życie ucieka im przez palce).

Traktowanie każdego dnia tak jakby to był ostatni dzień pozwala na to że ludzie mogą wyciągnąć maksa z takiego dnia i każdego kolejnego(oczywiście nie mówimy tu o braniu kredytów i życia ponad stan bo jutra nie ma 😉 ). No i oczywiście przejmowanie się śmiercią według stoików jest bezsensowne bo narusza to spokój. Lepiej cieszyć się z każdego dnia który nam pozostał.

Żałoba

Gdy ktoś blisko odchodzi to według stoików żal jest całkowicie normalną emocją(tak, całkiem normalną emocją która jest i nie wolno jej deprecjonować. Pomimo że zakłóca ona spokój). Ale stoicy oczywiście mają swoje uwagi w tym żalu. Mamy żałować przez określoną ilość czasu a potem mamy zatrzymać żałobę i zadać sobie pytanie.

Czy osoba po której mam żałobę chciałaby żebym cały czas był smutny? NIE! Ta osoba chciałaby żebym był szczęśliwy więc najlepsze co mogę zrobić to być szczęśliwy aby uhonorować dobre imie danej osoby.

I oczywiście stoicy nie mówią o tym że mamy całkowicie zablokować żal(bo tak się nie da) ale po określonej ilości czasu mamy go zminimalizować. Według stoików człowiek jest tak nieszczęśliwy jak sobie to wmawia.

I to by było na tyle jeśli chodzi o wideo. Gorąco zapraszam cię na moją listę mailową gdzie co tydzień wysyłam super materiały o tym jak poprawić jakość swojego życia w obszarze zdrowia, ducha i finansów. Dzięki za oglądanie i do następnego. Cześć!

Related Post

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.