Cześć, tu Szymon ze szkolawygrywania.pl Popraw jakość życia. Jak sobie wyobrażasz sobie swoją emeryturę? Masz zamiar ciężko tyrać do czasu aż wyzioniesz ducha? A może jednak wyobrażasz sobie że na emeryturze będziesz jak typowy niemiecki emeryt których obserwujemy w Polsce i będziesz podróżować po całym świecie. Nie wiem jaki masz cel ale chcę pokazać Ci filozofię która wyjaśnia że czekanie nie ma sensu. Zapraszam do oglądania.
Filozofia śmierci z zerem na koncie polega na tym żeby zabezpieczyć swoją starość, oddać część pieniędzy(które chcesz oddać) na cele charytatywne oraz bliskim tak szybko jak to możliwe i następnie przejść do tego żeby wydawać wszystkie pieniądze które masz na doświadczenia aby żyć pełnią życia.
Teraz pojawia się pytanie. Dlaczego? Po cholerę wydawać pieniądze na lewo i prawo? Przecież życie pisze różne scenariusze i tylko krótkowzroczny człowiek może uważać że pieniądze są niepotrzebne. Niby tak ale nie do końca.
Większość ludzi żyje tak jakby miała nieskończoną ilość czasu. Ale tak nie jest. Weźmy prosty przykład który przedstawia autor. Wielu ludzi chciałoby przeżyć eurotrip. Taką niezwykłą podróż po wszystkich(albo przynajmniej większości) krajów w Europie. I teraz pomyśl ale tak szczerze pomyśl. Kiedy jesteś w stanie osiągnąć ten cel? Jak będziesz miał 20lat to będziesz miał energię i czas na to żeby taką podróż przeżyć. W wieku 30, 35, 40 lat pojawią się w twoim życiu obowiązki(praca, dzieci, rachunki) które skutecznie zabiorą Ci możliwość takiej podróży. Dodatkowo w starszym wieku już nie będziesz miał ochoty spać po tanich hostelach i żyć na zasadzie ahoj przygodo!
Dodatkowo czy tego chcesz czy nie o wiele ciężej jest poznawać nowych ludzi gdy jest się starszym.
Dodatkową kwestią jest fakt że ludzie z wiekiem wydają coraz MNIEJ. Przypomnij sobie każdą starszą osobę którą znasz i zadaj sobie pytanie „Jak bardzo ta osoba lubi opuszczać swój dom na dłużej?”. No niewiele. Dlatego trzeba inwestować pieniądze w doświadczenia aby życie nie uciekło przez palce. Przejdźmy przez 9 zasad autora książki „Śmierć z zerem na koncie”.
Zasada 1 Maksymalizuj pozytywne doświadczenia życiowe.
Nie czekaj na emeryturę aby zacząć robić rzeczy które lubisz. Zacznij aktywnie robić to co chcesz aby zbierać doświadczenia tak szybko jak to możliwe. Miej jak najwięcej pozytywnych doświadczeń bo twoje życie to suma doświadczeń. Gdy na łożu śmierci zaczniesz analizować życie to będziesz wspominał to co robiłeś a nie to ile zaoszczędziłeś.
Zasada 2 Zacznij jak najszybciej
Tak jak mówiłem wcześniej. W wieku średnim lub starszym nie będziesz robił rzeczy które są zarezerwowane dla młodych lat. A te rzeczy najbardziej lubi się wspominać. Więc nie czekaj. Nie odkładaj na później. Zacznij jak najszybciej.
Zasada 3 Celuj w śmierć z zerem na koncie
W idealnym świecie powinieneś umrzeć z zerem czyli z wydanymi pieniędzmi na ciekawe doświadczenia z zadbaniem o swoich bliskich i ze swoją spuścizną. Taki jest cel. Celem nie jest śmierć z masą niewydanych oszczędności i brakiem wspomnień.
Zasada 4 Zacznij liczyć ile pieniędzy potrzebujesz by żyć
Pieniądze mają to do siebie że jako ludzie chcemy ich więcej i więcej. Dlatego należy wyznaczyć sobie miejsce gdzie będzie ich wystarczająco i powiedzieć, OK. Dla spokojnej emerytury w wieku X potrzebuje określonej kwoty pieniędzy. I wtedy należy przestać pracować na tą emeryturę. Autor poleca szereg różnych aplikacji które wyliczają ile będziesz żyć i wtedy przemnożyć to przez koszty życia aczkolwiek dla mnie to jest wróżenie z fusów dlatego uważam że lepiej jest wyznaczyć sobie kwotę bardziej uniwersalną.
Jest wiele rodzajów prac które dają dużo pieniędzy ale zabierają całe życie ze sobą. Warto jest zarobić określoną kwotę a następnie przejść do pracy np. na pół etatu aby więcej cieszyć się z wolnego.
Zasada 5 Oddaj pieniądze wcześnie
Większość ludzi spadek otrzymuje w momencie gdy już kompletnie jest im on niepotrzebny. Kiedy ludzie są młodzi i jest ciężko to większość rodziców trzyma pieniądze i spadek. Jak człowiek ułoży sobie życie i się ustatkuje to wtedy rodzice chcą zarządzać majątkiem.
Nie popełnij tego błędu. Oddaj pieniądze które chcesz oddać najbliższym tak szybko jak to możliwe a następnie zacznij wydawać resztę swoich pieniędzy na doświadczenie życia w 100%. To samo tyczy się wszystkich rodzajów wpłat na cele charytatywne. Nie czekaj.
Zasada 6 Nie żyj na autopilocie
Nie ma uniwersalnych praw w finansach osobistych. Każdy ma inne wymagania i inne potrzeby. Zarządzaj pieniędzmi po swojemu w sposób dla Ciebie wygodny abyś ty mógł zarządzać pieniędzmi jak chcesz. Autor przestrzega przed tym aby nie przełączać wajchy z „oszczędzam wszędzie” na „wydaję na pałę aby wydać”. Pieniądze należy wydawać rozsądnie.
Autor zaznacza abyś pamiętał tylko o jednej rzeczy na którą ludzie wydają znacząco za mało. Są to wydatki na zdrowie. Wydawaj więcej na zdrowie. Dbaj o nie(ale tak szczerze dbaj) bo bez zdrowia nie ma nic. Wszyscy sobie życzymy zdrowia ale mało ludzi faktycznie o to zdrowie dba.
Zasada 7 Planuj z uwzględnieniem przemijania życia
Wszyscy umrzemy i każdy o tym wie(pomimo tego że ten fakt wypieramy). A jeszcze bardziej wypieramy fakt że starzejemy się. I starzejemy się mega szybko. Dlatego wydawaj pieniądze na doświadczenia w kontekście młodości. Przykładowo. Powiedzmy że zawsze marzyłeś żeby polecieć do stanów zjednoczonych ameryki. Pojawiła się możliwość polecieć a ty się zastanawiasz czy warto teraz czy nie lepiej zaczekać parę lat.
I wtedy pomyśl o tym że za parę lat możesz np. już mieć dzieci, możesz musieć opiekować się rodzicami lub np. babcią. Podróżowanie z dziećmi staje się o wiele droższe i o wiele bardziej problematyczne o opiece nad starszą osobą nie wspomnę. Każdy z nas żyje etapami. Pamiętaj o swoich etapach w życiu.
Zasada 8 Wyznacz datę kiedy przestaniesz pracować
Zawsze jest optimum kiedy warto przestać pracować aby skupić się bardziej na radości z życia. Wyznacz sobię tą datę. Określ kiedy przestaniesz pracować i pracuj tak aby swojej obietnicy dotrzymać. Nikt na swoim łożu śmierci nie żałuje tego że za mało pracował.
Zasada 9 Jeśli planujesz ryzykować to ryzykuj wcześnie
Im młodszy jesteś tym łatwiej jest wylizać rany. Dodatkowo im młodszy jesteś tym mniej do stracenia masz. Im młodszy jesteś tym potencjalny zwrot z podjętego ryzyka jest lepszy. Szukaj okazji i ryzykuj jak jesteś młody. Nie będzie Cię stać na takie ryzyko gdy będziesz starszy.
Podsumowując
Jest to filozofia życia która jest odważna. Wielu ludzi boi się starości, boi się o zdrowie na starość i na bezpieczeństwo na starość. Jednak im dłużej zaczynam analizować tym bardziej skłaniam się do tego że wydawać pieniądze należy w młodym wieku. Na starość już nie będzie sił i ochoty na to by cieszyć się z życia. Dlatego gdy pojawia się propozycja na którą Cię stać i może być ona fajną okazją do zyskania doświadczeń to idź w to. To co przeżyjesz będzie się zwracać dobrymi wspomnieniami przez lata a żeby to dobrze wdrożyć to należy umieć pokonać swojego lenia a tego możesz się nauczyć w moim programie Ostateczne rozwiązanie problemu lenistwa. Link w opisie.
Dzięki za oglądanie i do następnego. Cześć!