Cześć,
Ja jestem Szymon i witam Cie na kanale szkola wygrywania. W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o kolejnym czynniku który pozwoli ci zwiększyć twoje poczucie własnej wartości a jest nim samoświadomość. Zapraszam do oglądania
Zanim zaczniemy to standardowo przypominam że jest to film który jest odcinkiem z serii o poczuciu własnej wartości więc jak trafiłeś na ten film i jest on twoim pierwszym to polecam najpierw zobaczyć film „Co to jest poczucie własnej wartości i jak je osiągnąć” a następnie kolejne filmy dotyczące poczucia własnej wartości w tym ten film. Jeśli jednak już je zobaczyłeś to lecimy dalej z samoświadomością.
Lekkie przypomnienie
Samoświadomość jest to określony poziom i forma otaczających nas realiów oraz zgodnie z tym kierowanie naszą aktywnością i zachowaniami. Świadomość człowieka czyli nasza jest bardzo zdradliwa. Natura wyposażyła nas w możliwość wyboru(najczęściej podświadomą) czy chcemy sobie coś uświadamiać czy nie(lub wręcz czy chcemy uświadomienia sobie czegoś unikać).
Innymi słowy dla wybranych rzeczy dążymy do tego jak jest naprawdę a w niektórych sytuacjach sami siebie oszukujemy.
Za każdym razem gdy siebie oszukujemy to podświadomie podkopujemy nasze mniemanie o samym sobie i tym bardziej obniżamy swoje poczucie własnej wartości.
Najprościej jak się da skwituje to zdaniem.
Jak siebie oszukujemy to myślimy o sobie źle przez co mamy niską samoocenę.
No i jak to poprawić? Podrzucam tutaj szereg ćwiczeń które pomogą tobie wyjść z tego pudełka samooszukiwania się. Nie musisz stosować wszystkich. Możesz sobie wybrać który ci się podoba. Kolejność ich jest przypadkowa.
Przejdźmy więc do tych czynności.
- Medytacja
Tutaj nie będę za dużo się rozwodzić. Medytacja to tak po ludzku w największym skrócie wyłączenie mózgu. Jeśli mózg traktujesz jak komputer czy inną maszynę to taką maszynę czasem pasuje wyłączyć żeby przestała myśleć. Niby śpisz w nocy ale niestety to nie wystarcza i trzeba tą regenerację mózgu wspomagać dodatkowymi sesjami medytacji.
Jak nauczyć się medytować? Moje rady:
- nie spinaj się za bardzo
- nie musisz żadnych joginów z siebie robić
- nie jesteś przytulaczem drzew
- medytuj z mantrą. To jest najprostsze
- Jak jesteś leniwy jak ja to zainstaluj sobie apkę.
2. Dokąd zmierzam? Gdzie jestem? (Rachunek sumienia, ocena siebie itd)
Codziennie czy to rano czy wieczorem bierzesz kartkę papieru(taką a4 od ksero) układasz ją poziomo i na samym środku piszesz sobie pytanie. I potem na zasadzie linii prostych tworzysz mapę myśli. Pytanie musi być takie które cię akurat nurtuje więc nie chce tutaj podrzucać czegokolwiek.
Sednem tego zadania jest refleksja nad sobą, swoim miejscem w codzienności, przyjętymi zasadami, realizowanymi wartościami, podejmowanymi działaniami, funkcjonowaniem wśród ludzi. Bardziej po ludzku to zastanowienie nad tym, co się ze mną dzieje, dlaczego to się dzieje, do czego to prowadzi i czy faktycznie tego chcę, a jeśli nie – co mogę zmienić.
Przykładowe pytania to:
- za moją decyzją dotyczącą rzeczy X stały wartości
- Czynności które których nie chce robić ale dadzą mi one wartość w przyszłości to
- Dzisiaj byłem nieświadomy gdy
3. Narysuj oś czasu swojego życia
Zaznacz na kartce papieru ważne momenty w swoim życiu od urodzenia do teraz. Mogą być zarówno pozytywne, jak i negatywne, ważne żeby były znaczące i takie które wywarły na ciebie jakiś wpływ. Takie spojrzenie z punktu widzenia osoby trzeciej na swoje życie pozwoli dojść do sedna wielu problemów.
Mówienie do siebie w osobie trzeciej to cecha wielu ludzi sukcesu więc polecam czasem zastosować.
4. Co mi przeszkadza w innych ludziach?
To jest najstarsza zasada struny. To co nam imponuje w innych ludziach to jest to co sami jesteśmy w stanie osiągnąć a nie osiągamy z jakiegoś powodu. To czego nie lubimy w innych ludziach to cechy których w sobie nienawidzimy. Takie ćwiczenie bardzo mocno otwiera nam oczy na świat.
A jak to zrobić? Tak samo jak w ćwiczeniu z rachunkiem sumienia. Piszemy na środku kartki „Denerwuje mnie w osobie X” i wypisujemy.
5. Film o moim życiu
To jest ćwiczenie z wyobraźnią. Nie wszystkim takie ćwiczenia pasują ale jak ty lubisz takie ćwiczenia to proponuje wykonać
- Połóż się wygodnie i zamknij oczy.
- Wyobraź sobie że oglądasz film ze swojego życia.
- Po takiej sesji odpowiedz sobie na pytania
- Gdzie toczy się akcja?
- Jaki jest główny wątek filmu?
- Kim są główni bohaterowie filmu o tobie poza tobą?
- Co myśli publiczność oglądając twój film?
- Jakie są punkty zwrotne w twoim filmie?
- Które elementy filmu były przyjemne a które nie?
- Co powiedzieliby twoi rodzice po obejrzeniu filmu?
Dodatkowo polecam wypisać wszystkie uczucia związane z tym filmem. Kolejne ćwiczenie które mocno otwiera oczy.
To by było na tyle jeśli chodzi o ten film. Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych porad dot. twojego życia to zasubskrybuj mój kanał klikając ten czerwony przycisk pod filmem. Dodatkowo obok łapek w góre jest taki przycisk z napisem udostępnij po kliknięciu którego możesz polecić ten film znajomym do czego bardzo zachęcam. Pozwoli to rozwinąć się mojemu kanałowi i da motywację do tego żeby dostarczać ci więcej fajnych filmów.
Zapraszam też oczywiście na mojego bloga szkolawygrywania.pl oraz na instagrama szkola.wygrywania gdzie znajdziesz codziennie dawkę inspiracji która zmotywuje się do pracy. Dzięki za oglądanie i do zobaczenia. Cześć!