Wielu ludzi nienawidzi rozwoju osobistego. I wcale im się nie dziwię. Cała ta branża ma wiele minusów które czynią wiele szkód u osoby która trafi złe materiały. A wierz mi. Tych materiałów jest tak dużo że na 100% na nie trafisz. Dlatego potrzebujesz ubezpieczenia. A tym ubezpieczeniem jest wiedza które podejścia i które treści tej branży należy traktować z przymrużeniem oka.
Przez całą swoją kilkunastoletnią przygodę z rozwojem osobistym natrafiłem chyba na wszystkie możliwe nieoptymalne treści które na pewno w jakimś stopniu mi zaszkodziły i musiałem sobie z tymi szkodami poradzić. Na szczęście. Ty nie musisz.
W tym wideo przygotowałem 10 sytuacji na które musisz uważać gdy już trafiłeś do tej bańki informacyjnej. Przejdźmy przez nie.
1. Opowiadanie historii szczęścia
Niektórzy twórcy 99% swoich treści opierają o pokazywanie tego w jaki sposób żyją w celu inspirowania innych. Zobaczysz tam wielkie luksusy, wypasione auta i pięknego lub przystojnego partnera(pominę już sytuacje jakiś haremów itp). Cała ich twórczość opiera się tylko i wyłącznie na mówieniu w stylu „Patrz! Ja mam to, to i tamto i ty też tak możesz!” bez mówienia o tym jak do tego dojść. Abstrahując już od tego że ten cały luksus można wynająć na krótki czas i tylko udawać człowieka sukcesu.
Wielu ludzi czyta książki z rozwoju osobistego tylko po to aby ogrzać się w blasku chwały bohatera opowiadającego historię swojego szczęścia. Jest w tym tylko jeden mały haczyk. W tym contencie nie odnajdziesz rozwiązania swojego problemu. Ludzie pokazują swoje luksusy, swoje zarobki piękne palmy i plaże w ciepłych krajach ale ma to się nijak do odbiorcy takich treści który ma konkretny problem i che go rozwiązać.
Jeśli chcesz zmienić swoje życie na lepsze to unikaj takich treści a szukaj ludzi którzy nie tylko pokazują luksusy w których się pławią a dają narzędzia i rozwiązania. Jeśli chcesz się zainspirować to poczytaj sobie biografię ludzi którzy są na szczycie. Nie potrzebujesz do tego guru który jedyne co ci zaoferuje to oglądanie jego życia jako taniego reality show.
2. Poczucie izolacji
Konsumując rozwojowe treści zaczynasz myśleć inaczej. Co jest normalne bo cała branża skupia się na tym aby niektóre szkodliwe schematy myślenia naprostować. Jednak prowadzi to do tego że taka osoba oczarowana tymi treściami zaczyna myśleć że jest jakimś tworem oświeconym który jest lepszy od wszystkich dookoła i taki pacjent zaczyna patrzeć na wszystkich z góry. Nikt jego nie rozumie. Wszyscy się od niego oddalają i pojawia się poczucie izolacji i samotności.
Branża wtedy podpowiada aby eliminować toksycznych ludzi ze swojego otoczenia. Co jest kolejną dobrą poradą ale czasem ludzie to nadinterpretują i niszczą przyjaźnie które budowali latami. Co gorsza znam parę przypadków gdzie osoba dokonała totalnej izolacji i przy okazji destrukcji swojego życia towarzyskiego i rodzinnego.
Nie idź tą drogą. Nie wmawiaj sobie że jesteś w jakimś kręgu osób wtajemniczonych ani nic z tych rzeczy. Jak osoba z tej branży wprowadza taką aurę to bierz na nią poprawkę bo możesz zniszczyć sobie życie w sposób który bardzo ciężko będzie odbudować. Rozwój siebie to tylko narzędzia do osiągania celu i zmiany myślenia. Nie ma w tym magicznej sekty.
3. Nierealistyczne oczekiwania i brak akceptacji swojego życia
Jest to powiązane z punktem pierwszym. Naoglądasz się tych willi z basenem, kupujesz program od takiej osoby i następnie oczekujesz że będziesz mieszkać w willi tak samo jak ona. Po czasie okazuje się że niestety to tak nie działa i albo obniżysz oczekiwania albo powiesz że ten cały rozwój siebie jest do niczego.
Gdy pojawiają się w twojej głowie takie oczekiwania to pamiętaj o tym że miliony w Polsce zarabia tylko mały procent wszystkich ludzi. Jakby osiąganie sukcesu było takie proste to każdy z nas miałby willę z basenem i nie przejmowałby się problemami życia codziennego.
Niestety. Branża tworzy takie krzywe poczucie łatwości dochodzenia do olbrzymich celów i gdy nadchodzi weryfikacja z rzeczywistością to jest kiepsko i trzeba naprawiać to co zniszczyliśmy po drodze. Za każdym razem gdy widzę takie treści reklam w stylu „Jak zarobić milion w miesiąc” to w mojej głowie pojawia się myśl w stylu ALE ALTRUISTA! Wie jak zarabiać miliony i chce się dzielić tą wiedzą za pare stówek.
Zadaj sobie pytanie. Za ile byś sprzedał taką wiedzę? I jak cena jest nieadekwatna to wiedz że coś się dzieje.
4. Zaniedbywanie niektórych obszarów życia
Wiele osób w rozwoju siebie sprowadza wszystko do jednego albo dwóch obszarów życia. Przykładowo stan konta oraz imprezowanie. Albo wiele innych kombinacji. Zapominają oni przy tym że dobre życie to takie życie które dba o każdy obszar życia.
Nie skupiaj się tylko na np. hustlowaniu i ciężkiej pracy z pominięciem całej reszty. Wykonaj to ćwiczenie zwane kołem życia czyli wydrukuj koło i zacznij zamazywać na ile dbasz o dany obszar. Następnie zastanów się jak zadbać o te zaniedbane obszary. Dlaczego warto to zrobić? Zdradzę ci pewną tajemnicę.
Gdy jakiś obszar koła życia jest mocno zaniedbany to cała reszta zaczyna się sypać i działa kiepsko. Dbając o wszystkie obszary wbrew logice wzmacniasz je wszystkie i w każdym zaczyna iść zwyczajnie lepiej. Nie wspominając o tym jak mocno wzrośnie twoje ogólne zadowolenie z życia.
5. Wmawianie innym że pieniądze dają szczęście
Pławienie się w luksusach daje trochę poczucia szczęścia. Jednak nie jest to coś co da Ci całkowitą satysfakcję z życia. Powiem teraz trochę prywaty. Gdy tworzę scenariusz do tego wideo to jestem właśnie po długich wakacjach w Tajlandii. Piękne plaże, super pogoda no w skrócie wakacje marzeń. Jednak po dwóch, trzech tygodniach zaczynało mi już brakować rodziny, znajomych i mojego rytmu dnia.
Same cieszenie się pobytem w pięknych miejscach, relaks i brak pracy nie da szczęścia i radości z życia. W życiu potrzeba więcej rzeczy. Niestety rozwój osobisty często sprzedaje poczucie że wystarczy się dorobić i cała reszta problemów magicznie znika. Nie znika.
Pieniądze dają poczucie bezpieczeństwa i wiele ciekawych możliwości ale to nie jest wszystko na czym nam w życiu zależy. Do szczęścia potrzebne jest wiele innych rzeczy takich jak rozwój siebie, relacje z innymi, zdrowie, duchowość i też ciekawe życie zawodowe bo wieczna emerytura jest zwyczajnie nudna.
6. Wszędzie widoczny błąd potwierdzenia
Błąd potwierdzenia to efekt psychologiczny polegający na tym że człowiek z ukształtowanymi poglądami zaczyna wszędzie widzieć dowody na potwierdzenie swoich poglądów. Taka osoba podświadomie zaczyna wyszukiwać tylko informacje które są potwierdzeniem jego tezy a całą resztę pomija pomimo tego że informacje wybuchają mu w twarz.
I to jest rzecz która jest plagą tej branży. Trenerzy widzą tylko jedną metodę do osiągania celów i każda osoba która ma problemy może je rozwiązać tylko w jeden słuszny sposób. Wpajają tą metodę wszystkim dookoła bo skoro zadziałało na mnie to zadziała na innych. Często niestety nie zadziała. I mamy problem.
Nawet w sporcie często się mówi że do danego zawodnika trener musi dotrzeć bo jedna metoda treningowa działa na jednego a na drugiego nie działa. Niestety dużo trenerów rozwoju osobistego uważa że jest tylko jedna słuszna metoda w przypadku gdy pracujemy z umysłami innych które są o wiele bardziej skomplikowane od ciała i mięśni.
Dlatego gdy widzisz trenera który mów ci że jest tylko jedna, jedyna słuszna metoda to bierz na to poprawkę. Metod jest sporo. Cel jest jeden. Nawet na najtrudniejsze szczyty gór jest wytyczone kilka szlaków.
7. Okłamywanie siebie i innych
W branży jest pewna odnoga ludzi którzy kłamią w dość absurdalny sposób. A mianowicie chodzi mi o wszystkich podświadomościowych guru którzy wmawiają innym że wystarczy się w dziwaczny sposób pomodlić do podświadomości dziękując jej za to czego się nie ma i nagle to o co się modlimy pojawia się w naszym życiu. I co ciekawe ci ludzie w to wierzą.
I teraz cię zszokuje. To okłamywanie siebie działa. Można sobie afirmować i manifestować różne rzeczy i otrzymywać to o co się prosi. Tylko jest tutaj mały haczyk. To okłamywanie siebie MUSI ale to MUSI być podparte zdecydowanym działaniem w kierunku celu.
Nie może być tak że ty sobie coś manifestujesz i potem nic z tym nie robisz bo to co tam sobie wymodliłeś samo przyjdzie. Samo nic nie przyjdzie. Cytując Pudziana. „Samo się nic nie zrobi.” A niestety ci wszyscy mędrcy od prawa przyciągania sprzedają innym taką narrację wprowadzając biednych ludzi w błąd.
Jeśli chcesz tych ludzi słuchać to słuchaj. Tylko proszę wdróż do tego system pokonywania lenistwa i działaj w kierunku celu. Jak to zrobić tłumaczę w darmowym szkoleniu wideo „Jak zbudować system który zwycięża z lenistwem”. Link w opisie filmu.
8. Brak poszukiwania rozwiązań na własną rękę
Zagłębiając się w tajniki branży poznajesz wiele różnych rozwiązań swoich problemów. Rozwiązujesz je i dzięki temu poprawiasz jakość swojego życia. I wszystko jest fajnie tylko buduje to w tobie jeden niebezpieczny mechanizm. Buduje to w Tobie przekonanie że na każdy problem jaki masz jest gdzieś jakiś produkt, jakieś narzędzie, jakieś rozwiązanie które ten problem za Ciebie rozwiąże.
A czasem w życiu jest tak że trafiasz na dżunglę którą musisz samemu wykarczować i przetrzeć nieprzetarte szlaki. Ludzie wtedy zamiast brać się do roboty i próbować problem rozwiązać szukają kogoś kto za nich ten problem rozwiąże albo patrzą na mapę w poszukiwaniu drogi której nie ma.
Lecz to nie jest aż tak duży problem. Problemem jest poszukiwanie rozwiązań na problemy które są błahostkami. Rozwój osobisty nie jest matką która wszystko za Ciebie zrobi. Jak masz jakiś problem to najpierw zacznij rozwiązywać problem na własną rękę. Dopiero potem szukaj rozwiązań na zewnątrz. Jak sam znajdziesz rozwiązanie to nawet jeśli jest ono słabsze to i tak będzie trwalsze bo będzie twoje.
9. Nie mówienie o tym że wszystko ma swoją cenę
Rozwojowcy pokazują idealne życie i mówią jak do niego doszli. Ale nie mówią tego ile to ich kosztowało. Nikt Ci nie powie że pracował po kilkanaście godzin dziennie bez przerwy. Nikt Ci nie powie że sukces przepłacił związkiem z partnerem i nikt Ci nie powie o tym że przez swoje zawirowania na drodze do sukcesu oparł się o problemy zdrowotne.
Wszyscy mówią o tym jak jest dobrze. Nikt nie powie o tym że to wszystko kosztuje i za wszystko trzeba zapłacić. Jak nie pieniędzmi to czasem jak nie czasem to zdrowiem a jak nie zdrowiem to relacjami z innymi. Dlatego przed każdym przedsięwzięciem odpowiedz sobie na pytanie czy jesteś gotowy zapłacić cenę danego sukcesu. Jeśli odpowiedź brzmi tak to idź w to śmiało! Jeśli nie to nawet nie próbuj.
10. Wieczne porównywanie się do innych
Branża rozwoju osobistego buduje w innych przekonanie o tym że są oni lepsi od innych. A że jest to podszyte niższą samooceną to ci ludzie ciągle szukają porównania aby to przekonanie wzmocnić. Do czego to prowadzi? Albo do wysokiego samozadowolenia albo do samozaorania. I to i to jest zwyczajnie złe. Bo jedną z ważniejszych życiowych lekcji jest fakt że porównywać można się tylko do jednej osoby. Tą osobą jesteś ty z wczoraj. Po więcej lekcji odsyłam do mojego wideo „Lekcje O Życiu Które Powinieneś Znać” link do wideo wrzucam na ekran po prawej stronie.