Uncategorized

4 godzinny tydzień pracy [Streszczenie i Omówienie]

Posted by admin

Cześć, tu Szymon ze szkolawygrwania.pl Popraw jakość życia. Czasem słyszy się historie w stylu „Przeczytał książkę i całkowicie zmienił swoje życie”. 4 godzinny tydzień pracy to jedna z takich książek. I teraz pojawia się pytanie. Co takiego ciekawego autor sprzedaje w tej książce że ma ona tak duży wpływ na innych? Nic odkrywczego. Jedną z najbardziej pożądanych rzeczy przez wszystkich. Czyli wolność. Zapraszam do oglądania.

Przed poznaniem tej książki całe życie myślałem że ważne aby zdobyć dobry zawód i spokojnie sobie pracować do emerytury. Tak wygląda umowa społeczna właściwie na całym cywilizowanym świecie. Chodzisz do szkoły co najmniej do 20 roku życia. Po edukacji czeka Cię co najmniej 40 lat pracowania z 26dniami urlopu w roku. Potem nadchodzi upragniona emerytura gdzie w końcu możesz robić co sobie wymarzyłeś.

Przed poznaniem tej książki myślałem że ewentualnym sposobem na wyjście z tego matrixa to zdobycie bogactwa które sprawi że nie będę musiał pracować, co będzie oznaczało wcześniejszą emeryturę. Po przeczytaniu tej książki moje poglądy na ten temat mocno się zmieniły. Z tej książki nauczyłem się tego że jest inny sposób na życie.

Tim Ferriss opowiada historię człowieka który żyje tak jak chce. W mojej perspektywie opisał on historię mojej emerytury tylko że on tą emeryturę przeżywał w okolicy 30 roku życia a nie w wieku w którym sprawność fizyczna nie jest na zadowalającym poziomie. I to wszystko stworzył poprzez definicję osoby którą nazwał „New Rich” czyli Nowy bogaty i nie chodzi tu o Nowobogackiego tylko o osobę która owszem ma pieniądze ale przy okazji ma też czas.

Autor naszej książki podał tezę że ludzie nie chcą być bogaci. Ludzie chcą mieć życie na poziomie który w ich wyobrażeniu jest życiem milionera. I tu pojawia się pytanie czy da się mieć styl życia jak milioner nie będąc nim? Według Ferrissa da się. I głównym czynnikiem który jest nam potrzebny to oddzielenie dochodu od czasu jaki na jego zdobycie poświęcamy. I ta książka opisuje sposób na uwolnienie swojego czasu.

Sposób na uwolnienie swojego czasu autor zebrał pod akronimem DEAL.

D jak Definicja czyli poznanie jak wygląda „Nowy bogaty”

E jak Eliminacja czyli założenie że zarządzanie czasem jest zbędne

A jak Automatyzacja czyli uwolnienie swojego czasu

L jak Liberalizacja czyli brak przywiązania do konkretnego miejsca

Przejdźmy przez każdy z tych punktów zaczynając od Definicji

D jak definicja

Tak jak w każdym przypadku wszystko zaczyna się od celu i wartości jakie ktoś wyznaje. Dlatego pierwszym punktem jest zrozumienie jaka jest różnica pomiędzy Nowym bogatym a zwykłym człowiekiem. Oddajmy głos autorowi

Zwykły człowiek powie: Chcę pracować na siebie

Nowy bogaty powie: Chcę aby inni pracowali na mnie

Zwykły: Chce pracować wtedy kiedy chce

Nowy: Minimalizuję ilość pracy do maksymalnego minimum

Zwykły: Chcę emerytury w młodym wieku

Nowy: Chce regularnie pracować i doświadczać nowych przygód. Pracować absolutnie minimalnie i cieszyć się życiem w sposób maksymalny.

Zwykły: Marzę o zakupie rzeczy XYZ

Nowy: Marzę o robieniu rzeczy XYZ

Zwykły: Chcę mieć dużo pieniędzy

Nowy: Chce mieć dużo pieniędzy ale po to aby finansować określone cele. Pieniądze dla pieniędzy nie są celem.

Ferriss uważa że myślenie jak zwykły bogaty jest głupie ponieważ jak masz pieniądze, czas i nie jesteś na stałe związany z jakimkolwiek miejscem to twoje pieniądze z automatu są 3 razy bardziej wartościowe. Bankier który zarabia 100tys miesięcznie pracując z biura po 12 godzin dziennie jest biedniejszy od osoby która pracuje 10godzin tygodniowo skąd chce i zarabia 8 tys miesięcznie.

Aby myśleć jako nowy bogaty to Ferriss stworzył 10 zasad nowego bogatego.

 1. Myślenie o Emeryturze to najgorsze co można zrobić. Zakłada to przechodzenie przez gehennę samego pracowania przez dziesiątki lat zamiast cieszenia się życiem od razu
 2. Wszystko w życiu jest cykliczne. Dlatego nowi bogaci wprowadzają w życie mini-emerytury zamiast być na emeryturze na koniec swojego życia
 3. Nowi bogaci żyją w świecie rezultatów. Lenistwem nie jest godzina pracy dziennie przy maksymalnym rezultacie. Lenistwem jest 8godzin pracy z takim samym rezultatem co jedna godzina pracy.
 4. Nie warto czekać z realizacją swoich marzeń. Kiedyś w większości przypadków oznacza nigdy.
 5. Proś o przebaczenie zamiast pytać o zgodę. Lepiej coś zrobić i przeprosić zamiast nie robić nic.
 6. Olewaj swoje słabości i wzmacniaj silne strony. O wiele lepszy efekt uzyskasz od wzmocnienia silnych stron. Gdy zniwelujesz słabość to dalej będziesz przeciętny w danej dziedzinie. Gdy wzmocnisz silną stronę to masz szansę być wybitny w danej dziedzinie.
 7. Dawkuj przyjemności. Tak jak stara maksyma mówi. „Co za dużo to niezdrowo”. Rzeczy które lubisz robić w nadmiarze stają się rzeczami które znienawidzisz.
 8. Pieniądze nie są rozwiązaniem. Często używamy braku wystarczającej ilości pieniędzy jako kozła ofiarnego za brak autorefleksji i wypracowania tego, czego chcemy od życia.
 9. Dochód i czas jest ważniejszy od samego dochodu. Lepiej zarabiać miej i mieć dużo czasu niż zarabiać dużo a czasu nie mieć.
 10. Poszukuj pozytywnego stresu. Ferriss wyróżnia dwa typy stresu. Stres negatywny który sprawia że jesteśmy słabsi oraz stres pozytywny który pomaga nam stać się lepszym. Nowi bogaci poszukują pozytywnego stresu w życiu.

Dodatkowymi aspektami w rozdziale”Definicji” są kwestie Szczęścia i strachu. Przejdźmy przez nie.

Podejście do szczęścia

Gdy ludzie myślą o szczęściu to wyobrażają je sobie jako przeciwieństwo smutku. Ferriss uważa że to błąd. Szczęście i smutek to emocje które są w życiu i nie da się wyeliminować smutku z życia. W obecnym życiu gdy ludzie poszukują szczęścia to na dobrą sprawę poszukują oni czegoś innego. Poszukują ekscytacji.

Przeciwieństwem wtedy do tego szczęścia którego szukamy jest nuda. Nie chcemy się nudzić. Chcemy doświadczać ekscytacji. Skakać na spadochronie, podróżować w nowe miejsca, robić rzeczy których jeszcze w życiu nie robiliśmy. Nie szukaj szczęścia. Szukaj podekscytowania i wtedy będziesz naprawdę szczęśliwy. Życie jak milioner definiujemy poprzez robienie interesujących rzeczy a nie poprzez posiadanie określonych kwot na koncie bankowym.

Pokonywanie strachu

Większość ludzi w życiu wybiera bycie nieszczęśliwym zamiast niepewności co będzie dalej w życiu. Ferriss słusznie zauważa że strach blokuje większość ludzi na świecie przed najważniejszym. Dlatego proponuje on starą jak świat technikę obśmiewania strachu. Polega ona na zadawaniu sobie pytania o najgorsze możliwe scenariusze danego wydarzenia do czasu aż dojedziemy do miejsca gdzie kończymy pod mostem i umieramy.

Po co to robimy? Robimy to po to aby uświadomić sobie jak bardzo nieprawdopodobny jest to scenariusz. Na koniec podrzucam pytania które Tim poleca sobie zadawać aby pokonać strach

 • Jaki jest absolutnie najgorszy scenariusz?
 • Co mógłbym zrobić, aby naprawić szkody, gdyby stało się najgorsze?
 • Jakie są tymczasowe i trwałe skutki wynikające z bardziej prawdopodobnych scenariuszy?
 • Jakie są tymczasowe i trwałe korzyści wynikające z bardziej prawdopodobnych scenariuszy?
 • Jak poradziłbyś sobie z finansami jakby cię dzisiaj zwolnili z pracy?
 • Co odkładasz na później przez to że się boisz?
 • Jaki jest koszt(finansowy, emocjonalny, zdrowotny) odkładania działania?
 • Na co czekam?

E jak eliminacja

Autor podkreśla fakt że zarządzanie sobą w czasie jest nieistotne. 4godzinny tydzień pracy polega na minimalizacji czasu pracy a nie na wypełnianiu wolnego czasu pracą w jak najlepszy sposób. Dlatego należy znaleźć sposób na utrzymanie(a najlepiej zwiększenie) dochodu przy minimalizacji czasu poświęcanego na pracę.

Jak to osiągnąć? Ferriss wybrał regułę 80-20. Czyli zasadę że 20% pracy daje 80% efektów. W imię tej zasady dojdziemy do wniosku że 80% naszej pracy jest mało ważna bo daje nam tylko 20% wyników. Dlatego musimy być selektywni w tym co robimy i robić tylko te zadania które odpowiadają za 80% efektu.

Dodatkowym kamyczkiem do ogródka zarządzania sobą w czasie to fakt że podejście na zasadzie „robię niezbędne minimum” sprawia że jeśli się decydujemy na wykonywanie jakiejś pracy to jest ona super produktywna.

Dieta informacyjna

Kolejną kwestią która jest poruszana w tej sekcji to dieta informacyjna. Większość informacji które do nas trafiają to mało istotne wiadomości które mają bliskozerowy wpływ na nasze życie. Dlatego aby być nowym-bogatym należy być ignorantem informacyjnym. Autor zaleca trzy stopniową procedurę diety informacyjnej:

1. Idź na tygodniowy post informacyjny tak szybko jak to możliwe. Oznacza to zero gazet, magazynów, portali informacyjnych, telewizji, książek i surfowania po internecie.

2. Stworzenie nawyku automatycznego pytania „Czy ta informacja jest przydatna i mogę ją wykorzystać natychmiast?”

3. Nauka odpuszczania. Gdy czytasz lub oglądasz coś co jest mało ważne to z automatu to przerywaj.

Nauczenie się odrzucania

Ferriss wyróżnia trzy rodzaje dystraktorów:

 • Marnotrawcy czasu (np. kawka w pracy)
 • Pożeracze czasu (np. spotkania w pracy, czytanie maili, sprawdzanie statusów zamówień itd.)
 • Wzmacniacze porażek (np. wąskie gardła)

Aby się tego pozbyć Tim zaleca stosować się do 3 zasad.

1. Stwórz system który ograniczy twoją dostępność do absolutnego minimum. Takim systemem jest np. zakaz spotkań, zablokowanie telefonu i kontakt tylko mailowy

2. Grupuj zadania które robisz cyklicznie aby zrobić je podczas jednej krótkiej sesji zamiast w kilku

3. Wszystko co delegujesz organizuj w taki sposób aby ludzie sami podejmowali decyzje(albo zgodnie z wytycznymi które wyznaczyłeś).

A jak automatyzacja

Jak jesteś wprawnym obserwatorem to zauważyłeś schemat Eliminate, Automate, Delegate. Jest to znana od lat reguła że jak zadanie nie jest konieczne to je wyrzuć, jak jest konieczne i można zautomatyzować to automatyzuj. Jak jest konieczne i nie można zautomatyzować to je oddeleguj. Model DEAL zawiera w sobie każdy punkt z tego elementu. W tym rozdziale Ferris tłumaczy że automatyzacja jest kluczowa jeśli chcesz mieć życie Nowego bogatego. Aby nauczyć się delegacji i automatyzacji Tim zaleca

1. Zatrudnij asystenta(może być wirtualny) – nawet jeśli nie potrzebujesz takiej osoby

2. Ciągle obserwuj swoje zadania pod kątem ich eliminacji, automatyzacji lub delegacji(nawet te najmniejsze)

3. Zidentyfikuj top 5 zadań które nie są związane z pracą a zajmują ci dużo czasu. Następnie je oddeleguj. Tylko po to aby poczuć tą ulgę.

Kolejną kwestią jest zakładanie swojego biznesu(bo nikt raczej nie da ci całej wypłaty na etacie gdy pracujesz tylko 4godziny tygodniowo). Biznes ma być od samego początku projektowany w taki sposób aby był dla Ciebie jak najmniej zajmujący. Celem jest bycie posiadaczem biznesu nie prowadzącym biznes. Dlatego autor proponuje 3 zasady

 • produkt który sprzedajesz musi być tani(nie może kosztować więcej niż 500 dolarów)
 • firma musi być do zautomatyzowania maksymalnie w 4 tygodnie
 • po zautomatyzowaniu zarządzanie ma trwać maksymalnie jeden dzień tygodniowo.

Następnie autor wprowadza nas w proces oceny potencjalnego biznesu. Przejdźmy przez to

 1. Znajdź odpowiednią niszę. Nie twórz najpierw produktu a potem szukaj klienta.

2. Zrób burzę mózgu produktów które pasują do wybranych przez Ciebie branż

3. Podejmij decyzję czy chcesz odkupić produkt od kogoś, uzyskać licencję lub utworzyć nowy produkt.

4. Wykonaj mikro-test produktu. Zacznij reklamować swój produkt zanim zaczniesz go produkować aby dowiedzieć się czy jest zapotrzebowanie na rynku.

5. Jak znajdziesz działające produkty to zautomatyzuj biznes tak aby być poza jego funkcjonowaniem.

6. Zacznij oceniać klientów (reguła 80-20 mówi że 20% klientów daje 80% zysku) i wyrzuć tych co zabierają masę czasu a nie dają dochodu.

L jak Liberalizacja

W tym rozdziale Tim Ferriss opowiada krok po kroku jak odejść do pracy zdalnej u obecnego pracodawcy. Polega to na przekonaniu szefa poprzez efektywną pracę i robienie tego krok po kroku. Z racji że od czasów gdy była pisana ta książka minęło 15 lat to pominiemy kwestie przechodzenia na pracę zdalną bo jest to obecnie o wiele łatwiejsze. Kolejna kwestia to odchodzenie z etatu aby tworzyć mikrofirmę. Jest to moim zdaniem mało bezpieczne rozwiązanie więc nie będę o tym mówił. Jednak ten rozdział zawiera w sobie jeszcze inne interesujące kwestie takie jak miniemerytury oraz depresja w momencie gdy ma się zbyt dużo wolnego czasu. Przejdźmy przez nie

Miniemerytury

Po tym jak Tim swoje trzymiesięczne wakacje przeobraził w 15miesięczną podróż to zadał sobie pytanie.

„Czemu nie wziąć tej średnio 30letniej emerytury i podzielić jej na kilkadziesiąt małych emerytur przez całe życie zamiast czekać aż będę stary?”

Jak pomyślał tak zrobił. Autor zachęca nas do brania miniemerytur w swoim życiu które polegają na przeprowadzce w inne miejsce świata na dłuższy okres czasu np. pół roku aby sobie tam spokojnie żyć.

Aby zrozumieć taki styl życia należy uwolnić się od myślenia że nie ma czasu. Powiedzmy sobie jasno. Jak wyglądają nasze wakacje? Mamy te 2 lub max 3 tygodnie w roku gdzie staramy się ten czas naszpikować atrakcjami na tyle na ile się da i wracając z urlopu wracamy jeszcze bardziej zmęczeni niż byliśmy. Nie pozwala to na cieszenie się z atrakcji życia. Miniemerytura polega na tym że nie spieszymy się – zapominamy o całym wyścigu szczurów i o tym że musimy wrócić do pracy. Robimy tyle ile chcemy i przebywamy tam gdzie jesteśmy przez tyle czasu ile nam pasuje. Tim zaznacza że to uczucie przychodzi średnio po 2-3 miesiącach.

Jeśli chodzi o finansowanie mini-emerytur Tim zaznacza że wszystko zależy od tego gdzie jesteś i jak żyjesz. Często jest tak że życie za granicą jest tańsze i można spokojnie na tym wszystkim oszczędzać przy założeniu że nie masz stałego miejsca zamieszkania.

Depresja

Uwalniając swój czas i uwalniając się od jednego miejsca na świecie budujesz szereg możliwości których wcześniej nie miałeś ale burzysz też porządek swojego świata jaki miałeś. Gdy masz masę czasu i nie masz dystraktorów w postaci pracy i obowiązków to czujesz olbrzymią pustkę. Dodatkowo wszyscy znajomi są w pracy więc możesz poczuć się wyizolowany od świata „Bo nikt nie ma dla Ciebie czasu”.

Pierwszym krokiem jest uspokojenie się i niepanikowanie bo to jest normalne. Następnie Tim Ferriss podrzuca szereg różnych sposobów jak spędzać czas na emeryturze. Osobiście uważam że nie ma sensu w tym kopiować autora. Lepiej jest wypracować samemu swój model dlatego nie będę przytaczał jego sposobów.

No i to by było na tyle jeśli chodzi o to wideo. Standardowo zapraszam do mojego newslettera gdzie co niedziela wysyłam za darmo materiały premium z tematyki rozwoju osobistego dodatkowo bardzo dobrze wiesz jak działa ten serwis. Abym się rozwijał to potrzebuje twojego lajka oraz komentarza więc kliknij i skomentuj aby moja praca nie szła na marne. Dzięki za oglądanie i do następnego! Cześć!

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.