Uncategorized

5 błędów które popełniasz w walce z prokrastynacją

Posted by admin

Cześć, w tym wideo pogadamy o 5 największych błędach w walce z prokrastynacją. Są to błędy które samemu popełniałem i czasem się łapię że dalej w nie wpadam. Przejdźmy przez nie.

Zanim przejdziemy do błędów to chciałbym zaprosić Cię do darmowego szkolenia wideo „Jak zbudować system który zwycięża z lenistwem”. Dzięki któremu nauczysz się jak zaprojektować swoje życie w taki sposób aby leń nie był tobie straszny. Link do szkolenia znajduje się w opisie. Dobra, koniec autoreklamy

1. Brak przygotowania się na najgorsze

Wszystko jest dobrze jak jest dobrze. Każdy potrafi być produktywnym i pracowitym w momencie gdy humor dopisuje, czynność jest pasjonująca i fajna. Gorzej jest w sytuacji gdy budzisz się rano i nie masz ochoty wstać z łóżka. Albo w momencie gdy nadchodzi porażka. Jeśli uważasz że ludzie super produktywni nie mają takich momentów, to jesteś w błędzie. Takie momenty ma każdy i to jest normalne.

Ludzi produktywnych odróżnia to że są oni przygotowani na takie sytuacje. Są przygotowani na najgorsze momenty. Mają przygotowane plany działania w momencie gdy nic im się nie chce i potrafią wycisnąć jak najwięcej z sytuacji kiepskich. I jeśli chcesz zmienić swoje życie to też musisz uniknąć błędu braku przygotowania się na kiepski dzień.

Brak przygotowania to przygotowanie porażki.

2. Multitasking

Multitasking, czyli jednoczesne wykonywanie wielu zadań, może wydawać się skutecznym sposobem na zwiększenie produktywności(bo niby robisz dużo i szybko). Jednak w rzeczywistości tak nie jest. Jeśli chcesz wygrać z prokrastynacją to przestań stosować multitasking. Dlaczego? Jest wiele powodów.

Jednym z nich jest fakt że twoja uwaga jest rozproszona. Jak robisz wiele rzeczy na raz to nie jesteś skupiony na żadnym zadaniu co prowadzi do dużego ryzyka wypadków i błędów które potem trzeba poprawiać. Dodatkowo

  • nie skupiasz się na szczegółach
  • robisz wszystkie zadania wolniej
  • szybciej się męczysz.

Przez te powody w dłuższej perspektywnie multitasking jest kiepskim pomysłem i nie warto go stosować.

3. Brak priorytetyzowania

Dużo ludzi popełnia błąd myśląc na zasadzie „Wszystko jest ważne i każde zadanie muszę zrobić dlatego nie ma sensu ustawiać priorytetów”. Jest to błąd. Bo czy tego chcesz czy nie to każde zadanie ma swój określony priorytet. Objawia się tym że niektóre zadania będziesz robić od razu a niektóre sobie olejesz.

Olewając te zadania zaczynasz się samobiczować zdaniami typu „Ale jestem leniem!” albo „Znowu nie zrobiłem rzeczy X” itd. Dlatego najlepiej jest ustalić priorytety swoich zadań.

Zadania które nie chce ci się robić i nie są super ważne wrzucasz do wora „mało priorytetowe” i odpuszczasz temat. Takim sposobem przestajesz siebie biczować tym że czegoś nie zrobiłeś i skupiasz się na tym co jest ważne. Jest to o wiele zdrowsze podejście.

4. Samooszukiwanie siebie

Często jest tak że musimy zrobić coś co jest dla nas trudne, czasochłonne i nie chce nam się tego robić. I wtedy przy planowaniu takiego zadania zamiast myśleć na zasadzie „Jestem tylko człowiekiem i mam problemy z tym zadaniem dlatego muszę podejść do tego zadania w sposób który będzie dla mnie łatwy i zjadliwy” wpadamy w pułapkę myślenia w stylu „Dam radę, wszystko będzie dobrze i jakoś to będzie”. Jest to błąd i samooszukiwanie się.

Nikt nie jest alfą i omegą i trafią się zadania które będą stwarzać nam problemy. W takiej sytuacji najlepiej jest to zadanie oddelegować, jednak na początku naszej drogi takiej możliwości może nie być. Wtedy musimy nauczyć się przerabiać takie zadanie w taki sposób żeby było one dla nas łatwiejsze. Przykładowo możemy to zadanie rozbić na mniejsze zadania. Co prawda zrobimy to zadanie wolniej ale koniec końców je zrobimy a lepiej jest dane zadanie powolnie zrobić niż nie zrobić jego wcale.

5. Nie motywowanie się (źródło motywacji wygasa)

Jednym z dużych błędów w myśleniu o produktywności jest fakt że inni myślą że człowiek produktywny zawsze ma motywację do działania. Niestety tak nie jest. Motywacja jest czymś co jest bardzo ulotne i z czasem zaniknie. Nawet u najbardziej zmotywowanej osoby. Dlatego należy dbać o poziom motywacji i stale się motywować.

W jaki sposób? Jest na to szereg możliwości a jedną z nich jest metoda o której mówię w filmie „Prawda o lenistwie której nie chcesz usłyszeć” link do wideo wrzucam na ekran po prawej stronie

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.