Uncategorized

5 faktów o lenistwie które uświadomisz sobie za późno

Posted by admin

Oto 5 faktów o lenistwie których nie jesteś świadomy i dowiesz się o nich za późno

Fakt nr. 1 Lenistwo nie jest stanem psychicznym jest nawykiem

Badania psychologów mówią jasno że lenistwo nie jest problemem wewnętrznym. Jest wyuczonym nawykiem powodowanym mieszanką kilku składników

 • wyrzutem dopaminy
 • niską pewnością siebie
 • brakiem dyscypliny
 • niskim poziomem motywacji

Jak głębiej się zastanowisz nad każdym z tych obszarów to dojdziesz do wniosku że wyrzut dopaminy powoduje zadowolenie i lenistwo. Brak pewności siebie sprawia że unikamy działania a brak dyscypliny i motywacji tłumaczy się samo.

Przybliżmy sobie jak działa nawyk. Jest haczyk czyli zachowanie tworzące nawyk. Jest zachowanie nawykowe które się wytworzyło i na sam koniec jest nagroda.

 • Haczykiem w naszym wypadku jest myśl o tym że należy zacząć działać
 • Działaniem(o zgrozo) jest leniuchowanie i nic nie robienie
 • Nagrodą jest każdy rodzaj przyjemnego zajęcia które robimy podczas leniuchowania po to aby nic nie robić

Przykład

Mamy do zrobienia projekt na komputerze. Siadamy do komputera żeby zacząć pracę. Ni stąd ni zowąd zamiast zacząć działać nad projektem to kończymy oglądając Netflixa taki oto psikus.

Jak myślisz że wszystkie twoje problemy są powodem tego że urodziłeś się leniwy to zastanów się dwa razy a najlepiej przestań tak myśleć bo lenistwo to nawyk. Paskudny i bardzo prosty nawyk który niszczy nasz rozwój.

Fakt nr. 2 Powodem lenistwa jest brak energii

Bardzo dobrze to opisał dr Piers Steel.

Bycie zbyt zmęczonym jest głównym powodem dlaczego ludzie się lenią. 28% badanych ludzi twierdzi że nie miało siły aby zrobić dane zadanie. Zmęczenie zwiększa prawdopodobieństwo tego że zaczniemy unikać pracy, tracić skupienie i uznawać że coś jest dla nas za trudne.

Jak jesteśmy zmęczeni to nie mamy energii a że pokonanie wszystkich wymówek jakie mamy po drodze wymaga od nas użycia energii to z dużym prawdopodobieństwem polegniemy i zaczniemy się lenić.

Więc w dużym skrócie brak energii = lenistwo

Dlatego zadbaj o swoje ciało

 • wysypiaj się

Zadbaj o to ile śpisz, jak śpisz oraz kiedy śpisz. Sen jest super ważną formą regeneracji organizmu. Bardzo dobrze to widać w przypadku ćwiczeń na siłowni. Jak nie wyśpię się to od razu mam mniej siły. To samo tyczy się pracy mózgu tylko tego nie odczuwamy.

 • dbaj o dietę

Z dietą jest jak ze snem. Nie czuć tego od razu ale gdy zadbasz o to co jest to nagle zaczynasz czuć się lepiej. Zadbaj o mikro i makroelementy w diecie. Zacznij się w tym edukować i poczujesz różnicę jak twoja jakość życia się podniesie.

 • dawkuj stres

Ciągła ekspozycja na stres potrafi drastycznie zniszczyć ciało człowieka i wydrenować z energii. Oczywiście należy poddawać się stresowi i wychodzić ze strefy komfortu ale należy to robić stresowo. Jak będziesz ciągle zestresowany to twój organizm odpowie na to źle.

 • trenuj fizycznie

Zdrowe i wysportowane ciało daje wysoki poziom energii a wysoki poziom energii to brak lenistwa. Dlatego poza jedzeniem i regeneracją zacznij trenować fizycznie. Nie obchodzi mnie to czy będziesz biegać, trenować na siłowni czy sporty walki. Zacznij się ruszać. Tylko tyle i aż tyle.

Fakt nr. 3 Lenistwo jest formą samo-sabotażu

Zapytasz ale jak to?! Przecież najlepsze wynalazki są na podstawie tego że ludzie byli zbyt leniwi żeby coś robić.

Tak. Ale.

Ale żeby coś wynaleźć to trzeba zacząć działać a jak się lenimy to nie działamy i o wiele trudniej jest odnieść nam sukces. Odkładając robotę pozostawiamy sobie mniej czasu na ukończenie jakiegokolwiek zadania bo czy tego chcemy czy nie to wszyscy umrzemy.

Głównym powodem dlaczego wykonujemy autosabotaż jest brak pewności siebie(czyli wracamy do pkt. 1). Z racji że mamy olbrzymi strach przed sukcesem i opinią innych wolimy nic nie robić i trzymać status quo. Kolokwialnie lepiej żeby było kijowo ale stabilnie niż dobrze ale niestabilnie.

A jak podnieść pewność siebie? Mała wiedza w pigułce(choć lepiej żebyś zagłębił się w to bardziej szczególnie oglądając moje materiały)

 • przestań się porównywać do innych
 • otocz się pozytywnymi ludźmi
 • zadbaj o swoje ciało
 • bądź dla siebie miły
 • przestań myśleć negatywnie
 • dąż do jakiegoś celu w życiu
 • poszerzaj swoją strefę komfortu

Fakt nr. 4 Ludzie odczuwają ból gdy są leniwi

Lenimy się i odkładamy działanie na później bo to działanie ma w sobie nutkę dyskomfortu. Przypomnij sobie jakiś przedmiot w szkole którego bardzo nie lubiłeś. Taki na który chodzisz(lub chodziłeś) z olbrzymią niechęcią. Na samą myśl o uczestnictwie w takiej lekcji czujesz ból. I to właśnie się dzieje gdy leniuchujemy i pomyślimy o zadaniu które odkładamy na później. Czujemy ból bo czegoś nie zrobiliśmy.

A jaka jest naturalna reakcja na ból? Unikanie

Przez ten dyskomfort lenistwo to samonakręcająca się maszyna. Leniuchujemy bo unikamy bólu a przyczyną bólu jest leniuchowanie. W rzeczywistości jest to oczywiście subtelne nie na zasadzie że skręcasz się na gdy leniuchujesz.

Wróćmy do przykładu z pracą nad projektem

Siadasz do komputera aby popracować nad projektem. I nagle budzisz się 5 godzin później. Sprawdziłeś social media i wykonałeś inne czaso-zapychacze milion razy. Zrobiłeś wszystko poza jedną rzeczą. Nie wykonałeś pracy nad ważnym projektem.

Co się stało? Jak do tego doszło? Nie wiem.

No dobra, wiem.

Część twojego mózgu odpowiedzialna za unikanie bólu wzięła się do roboty i serwowała wszystko co można zrobić aby tego bólu nie doświadczyć. Tak podstępnie cię oszukała i przy okazji zautosabotowała twój rozwój.

Jedynym sposobem na obejście problemu jest zaczęcie robienia zadania. Jak już je zrobisz(lub zaczniesz robić) to ból przechodzi. A po skończonej pracy pojawia się euforia jak po dobrym treningu.

Fakt nr. 5 Choroby są pochodną lenistwa (i na odwrót)

Kolejnym faktem jest to że ludzie chorują bo są leniwi. Pomijam już fakt że leniwi nie uprawiają sportu i przez to ich zdrowie podupada. Porozmawiajmy o regularnym badaniu się. To że należy badać się regularnie jest wszystkim znane. Lecz powiedzmy sobie jasno. Ile procent z ludzi z naszego kraju bada się regularnie?

Ja osobiście nie znam nikogo poza mną kto bada się regularnie. Dlaczego tak się dzieje? Bo badanie się powoduje strach, powoduje dyskomfort, obniża naszą pewność siebie i wymaga dyscypliny żeby przebijać się przez kolejki lekarskie i znajdowanie czasu.

Dlatego lenistwo powoduje że chorujemy bo nie zauważymy pierwszych objawów ciężkiej choroby. Dodatkowo to się samo-nakręca bo choroba sprawia że mamy mniej energii i lenimy się jeszcze bardziej bo mniej energii=lenistwo.

Nie daj się lenistwu. Pokonaj swojego lenia i na dobry początek przeczytaj darmowego ebooka 3 sposoby na natychmiastowe działanie dzięki któremu poznasz metody które sprawią że z automatu zaczniesz robić.

A jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym dlaczego sukces nie przychodzi do wszystkich to i dlaczego nie chce przyjść do Ciebie to gorąco zapraszam do filmu pod tytułem „Zobacz To Jeśli Uważasz Że Życie Jest Sprawiedliwe” link do wideo wrzucam tutaj na ekran po prawej stronie.

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.