Uncategorized

Fastlane Milionera – streszczenie i omówienie

Posted by admin

Kiedyś gdy myślałem o bogactwie i bezpiecznej starości to widziałem ludzi którzy zarabiali godnie i doczłapali się do dużych pieniędzy oszczędzając i inwestując przez wiele lat . Wydawało się to jak najbardziej logiczne bo przecież jakby osiąganie bogactwa było łatwe i szybkie to każdy byłby bogaty.

Okazuje się że byłem w błędzie i z tego błędu wyleczyła mnie ta książka czyli „The Millionaire Fastlane” która w moim tłumaczeniu oznacza „Autostrada do bycia milionerem” i o ironio. Nie jest to żaden poradnik w stylu Jak zostać bogatym dzięki jednemu prostemu trickowi.

Ja jestem Szymon ze szkolawygrywania.pl gdzie pomagam innym poprawić jakość swojego życia i w tym wideo opowiem ci o tej książce żebyś nie musiał jej sam czytać. Zapraszam do oglądania

Książka zaczyna się od inspirującej historii gdzie autor będąc młodym chłopakiem zaczepia gościa w sportowym samochodzie i pyta go czym się zajmuje. MJ myślał że takie auta są zarezerwowane tylko dla gwiazd i sportowców a tu nagle okazało się że pan odpowiedział mu „Jestem inwestorem”. Zwykły gość w młodym wieku. To sprawiło że autor uwierzył w siebie i swoje możliwości. Po wielu wzlotach i upadkach udało mu się zbudować i sprzedać biznes za grube pieniądze i w młodym wieku odejść na emeryturę

Jak tego dokonał? Zastosował swoją autorską strategię Autostrady czy tam Szybkiego pasa ruchu. W książce drogę do bogactwa przedstawił na zasadzie podróży samochodem. Aby dobrze jechać potrzebujemy kilku rzeczy:

 • Nawigacji czyli systemu przekonań w tematyce pieniędzy, oszczędzania i samego siebie.
 • Pojazdu czyli siebie samego w tym tego jak dbasz o swój stan ciała i stan ducha bo popsute auto z kiepskim paliwem nie będzie szybko jechać
 • Drogi którą wybierzesz czyli sposobu w jaki postanowisz się wzbogacić
 • Prędkości z którą jedziesz czyli tego jak szybko będziesz wykonywać założone zadania.

Podróż może wyglądać różnie. MJ wyróżnił trzy metody jakie stosują ludzie. Jest to

 • Metoda „Z buta na chodniku”
 • Metoda „Autem po wolnej drodze”
 • Metoda „Szybko po autostradzie”

Od Ciebie zależy jaką metodę wybierzesz z tym że pierwsze dwie raczej nie pozwolą Ci na fajne i bogate życie w młodym wieku.

Podróż z buta

Podróż z buta to rodzaj który wybiera większość. Chodnikowcy są o krok od bycia spłukanym. Nagła utrata dochodu lub zła decyzja biznesowa powoduje że chodnikowiec nie ma żadnych pieniędzy i bankrutuje. Chodnikowiec nie ma żadnego planu finansowego, nie oszczędza i żyje z dnia na dzień. Cechy charakterystyczne chodnikowca

Postrzeganie długu: dług pozwala mi mieć coś czego nie mogę mieć teraz za gotówkę i pozwalają mi cieszyć się życiem już dzisiaj.

Postrzeganie czasu: Niby czasu jest dużo aczkolwiek nie ma co się przejmować jutrem bo nawet dzisiaj mogę zginąć w wypadku. Pieniędzy do grobu nie zabierzesz.

Postrzeganie edukacji: Ukończyłem szkołę. Nic więcej do szczęścia mi nie potrzeba.

Postrzeganie pieniędzy: Jak masz pieniądze to trzeba to pokazać. Kupić sobie drogie auto czy ciuchy. Jestem tego warty.

Zarabianie pieniędzy: Pracuję tam gdzie najwięcej płacą.

Pomnażanie kapitału: Jakiego bogactwa? Nie ma co oszczędzać, pieniądze zeżre inflacja.

Postrzeganie bogactwa: Bogaty to ten kogo stać na drogie auto i super dom.

Postrzeganie życia: Nie ma co żyć jutrem. Liczy się tylko tu i teraz.

Osoba na chodniku dąży do biedy. Zawsze w życiu przytrafiają się gorsze czasy. Żyjąc w taki sposób każdy gorszy czas kończy się biedą, problemem ze spłatą kredytu i brakiem pieniędzy.

I rozwiązaniem problemu nie jest większa ilość pieniędzy bo są ludzie którzy zarabiają duże pieniądze ale ich koszty życia są tak samo duże. Taki styl życia jest ok do czasu aż przyjdzie gorsza chwila a ta gorsza chwila zawsze nadchodzi.

Autem po wolnej drodze

Autem po wolnej drodze jest wprost odwrotne do bycia na chodniku. Poświęcamy się i oszczędzamy na każdym kroku po to aby w dalekiej przyszłości żyć na wyższym poziomie. Wlekąc się autem zarabiamy pieniądze i inwestujemy je w daleką emeryturę. Moim zdaniem w przeciwieństwie do tego co autor myśli jest to model który wybiera większość polaków. Cechy charakterystyczne jazdy autem:

Postrzeganie długu: dług jest zły. Należy go unikać za wszelką cenę.

Postrzeganie czasu: zawsze będę miał czas na wydawanie pieniędzy. Lepiej oszczędzać a pieniądze wydać w przyszłości.

Postrzeganie wykształcenia: wykształcenie = podwyżka. Warto się kształcić aby więcej zarabiać.

Postrzeganie pieniędzy: mam mało pieniędzy a na starość będę potrzebował oszczędności. Dlatego na każdym kroku muszę oszczędzać aby na emeryturze żyć jak król.

Zarabianie: pieniądze biorą się od pracy. Pracuję i jest to moje jedyne źródło dochodu. Pracuję na etacie lub prowadzę działalność w której pracuję.

Pomnażanie kapitału: Pieniądze pomnaża się poprzez oszczędzanie na różnego rodzaju lokatach i inwestycjach.

Postrzeganie życia: Praca i oszczędzanie. Tak przez kilkadziesiąt lat i życie jak w Madrycie na emeryturze.

Zapytasz co jest złego w tej drodze? Nic. Tylko warto nadmienić że nie będziesz się cieszyć swoim bogactwem. Najlepsze lata życia oddasz pracy na z ewentualną namiastką fajnego życia w weekend a gdy przyjdzie ta wymarzona emerytura to nie będziesz miał siły tymi pieniędzmi się cieszyć(o ile będziesz miał się z czego cieszyć i inflacja nie zeżre twoich oszczędności). Jako argument MJ daje nam swoją tabelkę z wyliczeniami ile lat potrzeba aby zarobić i zaoszczędzić milion dolarów. Abstrahując czy te zarobki są prawidłowe to w najlepszym przypadku przy oszczędzaniu milionerem zostaniesz po 105 latach. Wiem że długość życia się wydłuża ale i tak i tak jest to mało kusząca perspektywa.

Oczywiście nie jest to takie zero-jedynkowe. Może się okazać że zostaniesz gwiazdą i będziesz zarabiać na tyle dużo że oszczędzisz pieniądze bardzo szybko. Ewentualnie trafisz w super inwestycje jak kupienie mitycznego bitcoina bardzo dawno temu za jakieś grosze ale jakie są szanse że tak trafisz? Minimalne. Dlatego autor proponuje nam inną metodę dotarcia do celu czyli

Podróż szybko po autostradzie

Podróż szybko po autostradzie to wybranie takiego stylu życia który naraża cię na eksplozję twoich zarobków bo jak już pewnie zauważyłeś to poprzez Eksplozję zarobków czyli zarobienie dużej ilości pieniędzy w krótkim czasie ludzie stają się bogaci i mogą cieszyć się bogactwem w najlepszych latach swojego życia.

Jak to zrobić? Jak już się pewnie domyślasz poprzez inne podejście do pieniędzy. Jakie to podejście? Na sam początek cechy charakterystyczne jazdy po autostradzie.

Postrzeganie długu: Dług to użyteczne narzędzie do rozwijania swoich systemów zarabiania pieniędzy. Długi konsumpcyjne są złe.

Postrzeganie czasu: Czas to najdroższa rzecz którą mam. Muszę nim perfekcyjnie gospodarować.

Postrzeganie wykształcenia: Muszę się uczyć całe życie bo w momencie gdy przestaje się uczyć to przestaje się rozwijać.

Postrzeganie pieniędzy: Pieniędzy jest masa. Odzwierciedlają one wartość jaką komuś dałem w zamian.

Zarabianie: Zarabiam dzięki systemom biznesowym i inwestycjom.

Pomnażanie kapitału: Tworzę systemy i biznesy które dają mi olbrzymi przychód bez mojej obecności

Postrzeganie życia: Warto mieć marzenia i do nich dążyć. Pieniądze są środkiem płatniczym bez których niektórych marzeń bym nie zrealizował.

Gdy spojrzysz na te cechy to zauważysz że często odmieniam słowo „system biznesowy”. Czym ten system jest i o co w nim chodzi? Już tłumaczę.

Wyobraź sobie najlepiej płatną pracę dla zwykłego zjadacza chleba. Ile taka osoba ma płacone? Maksymalnie do kilku tysięcy złotych za godzinę. A przeważnie dobrze zarabiająca osoba zarabia do tysiąca złotych za godzinę. I taki sposób zarabiania pieniędzy nie jest sposobem na dojście do milionów. Dlaczego? Dlatego że ogranicza cię czas.

Przy dobrych zarobkach w Polsce przykładowo 200zł/godzinę zarabiamy miesięcznie 30 000 zł. Są to bardzo dobre pieniądze aczkolwiek ograniczają one nasze możliwości do liczby przepracowanych godzin. Nie ma żadnego uczciwego sposobu na to aby przepracować więcej godzin w danym miesiącu. Czas nie jest z gumy.

Jeśli chciałbyś zarobić więcej to musisz znaleźć sposób na to aby zarabianie pieniędzy nie było uzależnione od czasu. Nie ma innej opcji. I tym sposobem jest system biznesowy.

Systemem biznesowym jest firma lub firmy które pracują lub mogą pracować bez twojego udziału a ty jesteś właścicielem. System sprawia że nie ma powiązania pomiędzy twoim czasem a pieniędzmi. A jakie rodzaje systemów poleca autor? Przejdźmy przez nie

 1. Systemy wynajmu czyli wszystkie rodzaje wynajmowania zaczynając na mieszkaniach a na licencji na używanie kończąc.
 2. Systemy komputerowe/oprogramowanie czyli aplikacje które są sprzedawane innym.
 3. Systemy treści czyli informacje które są sprzedawane innym na różnych nośnikach np. książki, ebooki kursy online itd.
 4. Systemy dystrybucji czyli miejsce gdzie dajesz innym szansę na sprzedaż produktów i dotarcie do klienta. Systemem dystrybucji jest np. allegro. Inny przykład to dawanie franczyzy firmy którą każdy zna jak Żabka.
 5. Systemy zasobów ludzkich czyli klasyczna firma która jest zarządzana przez ludzi a ty jesteś jej właścicielem ale minimalizujesz swój udział w życiu firmy.

Czy zbudowanie systemu jest łatwe? Nie jest. Wymaga on dużego poziomu dyscypliny i systematyczności. Jak wspomniałem wcześniej autem jesteś TY. Jeśli autem jest rozklekotany gruz który maksymalnie pojedzie 20km/h to autostrada tutaj nie pomoże. Trzeba umieć wygrać ze swoim lenistwem i ciężko pracować. A jak wygrywać z lenistwem? Polecam swoje darmowe szkolenie wideo „Jak zbudować system który zwycięża z lenistwem”. Dzięki któremu nauczysz się jak zaprojektować swoje życie w taki sposób aby leń nie był tobie straszny. Link do szkolenia znajduje się w opisie. Dobra, koniec autoreklamy

System należy budować na dobrych fundamentach. Bez fundamentów mocno zmniejszamy szansę na sukces naszych systemów. Jakie to są fundamenty

 1. Potrzeba. Każdy biznes zaspokaja czyjąś potrzebę. Nie goń ślepo za pieniędzmi. Patrz na to jak zaspokoić czyjąś potrzebę za odpowiednią opłatą.
 2. Konkurencja Nie atakuj branży która jest przepełniona konkurencją. A jeśli już ją atakujesz to bądź mocno innowacyjny. Im większa konkurencja tym ciężej o duże pieniądze.
 3. Kontrola Jak masz mieć biznes to musisz być jego właścicielem z pełną kontrolą. Jak jesteś na czyjejś łasce to nigdy nie będziesz bogaty.
 4. Skala Biznes musi być skalowalny. Co to oznacza? Oznacza że twój produkt może być bez większego problemu sprzedawany milionom. Firma budowlana w której jesteś kierownikiem budowy nie jest skalowalna bo nie jesteś w stanie kierować milionem placów budowy. Co innego firma budowlana którą posiadasz w której zatrudniasz kierowników budowy. Najlepszy przykład skali? Książki, oprogramowanie itd. Ten rodzaj produktu można kopiować w milionach sztuk.
 5. Czas Biznes który posiadasz musi dawać ci 100% wolności. Nie może być tak że musisz pracować w firmie bo inaczej wszystko stoi i nie działa. Firma musi działać bez twojej obecności.
 6. Działanie zamiast biznesplanu Biznesplany są w porządku jednak w większości przypadków zaliczają one szybkie zderzenie z rzeczywistością. Dlatego nie skupiaj się na biznesplanie a na jak najszybszej weryfikacji rynkowej za pomocą jak najszybszego wyjścia na rynek.
 7. Stosuj SZOK czyli Szczególna, Zaskakująca, Obsługa Klienta. Ludzie spodziewają się kiepskiej obsługi. Zadziwiaj ich a zyskasz super reputację i markę która jest super ważna.

Fastlane(czyli ten szybki pas ruchu) fastlejnem ale zanim zaczniesz pracować nad swoim biznesem warto jest przypomnieć sobie główny cel czyli

Strategię wyjścia

Wyobraź sobie idealne życie. Takie jakie sobie wymarzyłeś. Twoim celem jest czas i pieniądze aby się takim życiem cieszyć. I po to stosujesz to całe fastlane aby do tego dojść. Aby ten czas i te pieniądze mieć w stosunkowo młodym wieku. Aby wiedzieć kiedy ze sceny zejść potrzebujesz strategii wyjścia którą autor ułatwia nam sobie uświadomić za pomocą 4 kroków

 1. Zdefiniuj styl życia

Czego dokładnie chcesz? Auta? Domu? Rodziny? Luksusów? Wypisz sobie na kartce wszystko to co jest ci potrzebne

2. Oszacuj koszty

Gdy już wypisałeś te rzeczy to napisz ile mniej więcej kosztuje miesięczne utrzymanie tej rzeczy na fajnym dla ciebie poziomie. Przykładowo

 • Dom 5000 zł
 • Rodzina 20000zł
 • itd

3. Ustal cele

Zsumuj koszty i napisz na kartce tą kwotę. Do takiej kwoty pasywnych zarobków musisz dążyć aby spokojnie żyć. Ewentualnie możesz przemnożyć tą kwotę przez ilość miesięcy jakie ci zostały np. 60 lat życia to 720. Jak już sobie to przemnożysz to taką kwotę musisz zarobić aby odejść na emeryturę.

4. Zamień to w rzeczywistość

Zacznij działać. Zacznij od małych kroków od zarobienia pierwszej złotówki ale zacznij działać. Bo działanie jest najważniejsze. Czy będzie łatwo? Na pewno nie będziesz potrzebować dużo dyscypliny. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o dyscypline to polecam moje wideo „Wszystko co musisz wiedzieć o samodyscyplinie wyjaśnione w 6 minut” link do wideo wrzcam na ekran po prawej stronie.

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.