Uncategorized

Jak przerobić swój telefon z maszynę do produktywności i robić więcej od innych

Posted by admin

Smartphone w kręgach produktywności kojarzy się z głupim scrollowaniem które zabiera masę cennego czasu. I w większości przypadków to jest prawda. Tefefony są zaprojektowane w taki sposób aby mieć dużo aplikacji które kradną nam cenny czas. Jednak nie musi tak być. Twój telefon może być maszyną do produktywności która będzie cię wspierała w działaniu. Wybór należy do Ciebie. W tym wideo pokażę co ja zrobiłem w swoim telefonie aby wspierać swoją produktywność. Zapraszam do oglądania.

W przypadku ogarniania telefonu wyróżniamy trzy główne obszary na których trzeba się skupić i właśnie przez nie przejdziemy.

1. Organizacja telefonu

Telefon większości ludzi to losowo porozwalane aplikacje na różnych ekranach i różnych folderach. Prowadzi do do sytuacji gdzie jak korzystasz z telefonu to musisz przewijać różne ekrany lub odpalać aplikację z listy aplikacji i podświadomie widzisz masę ikon różnych aplikacji które mogą sprawić że twoja uwaga przeniesie się na nie i nieświadomie stracisz masę czasu. Dlatego przeprowadź audyt swojego telefonu. Przejrzyj wszystkie aplikacje i pousuwaj te które bardzo rzadko używasz. Możesz też się zastanowić nad usunięciem aplikacji na które poświęcasz zbyt dużo czasu jak np. social media, gry i inne tego typu które za główny cel postanowiły sobie zabranie twojej uwagi.

W idealnym scenariuszu twój telefon zawiera tylko takie aplikacje które przynoszą tobie korzyści. Bądź ze sobą szczery bo niestety większość swojego czasu z telefonem tracimy na głupoty. Niestety ja też. Jeśli chodzi o aplikacje które ja posiadam to:

 • Aplikacja która zawiera listę to do po to aby móc szybko skreślić lub dodać zadania
 • Kalendarz do którego zapisuję różne zadania i rzeczy o których muszę pamiętać danego dnia
 • Aplikacja do zapisywania i tworzenia notatek po to aby szybko zapisywać pomysły które mi wpadają do głowy w ciągu dnia
 • Aplikacja do podcastów i audiobooków aby sobie słuchać wartościowych rzeczy gdy gdzieś jadę, ćwiczę albo pracuję w ogródku
 • Aplikacja do śledzenia progresu na siłowni i aplikacja do śledzenia progresu w bieganiu i jeździe na rowerze
 • Aplikacja wspierająca medytację
 • Aplikacja przypominająca o piciu wody
 • Email aby wam odpisywać gdy jestem w podróży z jednym zastrzeżeniem o którym powiem potem.
 • I inne typu apka bankowa, mapy itd.
 • Niestety posiadam też aplikacje social media aby publikować rolki i tiktoki lecz też zastanawiam się nad ich usunięciem bo mam tendencję do wchodzenia aby zerknąć na statystyki i wpadam w sidła i scrolluję content co jest mi kompletnie niepotrzebne.

Gdy już przeprowadziłeś audyt aplikacji w telefonie to przejdź do ich uporządkowania. Pogrupuj aplikacje tematycznie i poustawiaj w osobnych folderach lub ekranach. Ja mam je posortowane w foldery na jednym ekranie. Te foldery to

 • social media gdzie są resztki moich socialów
 • nawigacja gdzie są mapy online i offline do miejsc gdzie nie mam internetu
 • systemowe gdzie są ustawienia, appstore i inne tego typu
 • narzędzia gdzie jest kalkulator, budzik, krokomierz, aplikacje do fitnessu itd
 • finansowe gdzie są aplikacje bankowe, karty lojalnościowe itd.

i u mnie ten układ się bardzo dobrze sprawdza jednak proponuję Ci abyś sam sobie to podzielił tak jak chcesz. Ja tak zrobiłem i u mnie to dobrze działa.

2. Wywalenie wszystkich dystrakcji

Samo ograniczenie liczby aplikacji które posiadasz nie jest wystarczające bo w większości przypadków usunąłeś aplikacje które wcale nie zabierały twojej uwagi. Często jest tak że pomimo wykasowania masy aplikacji dalej otrzymujesz taką samą liczbę powiadomień. Dzieje się tak dlatego że większość powiadomień pochodziło i pochodzi od tych aplikacji które nie usunąłeś.

Dlatego musisz wykonać jedno bardzo ważne zadanie. To zadanie to wejście w ustawienia i zablokowanie wszystkich możliwych powiadomień. Bez wyjątku. Świat się nie zawali gdy nie zobaczysz że znajomy napisał do Ciebie na messengerze. Odpiszesz mu w momencie gdy celowo na niego wejdziesz i to jest ok.

Dlaczego wyłączenie wszystkich powiadomień jest bardzo ważne? Dlatego że powiadomienia zabierają ci autonomię w tym co chcesz w danym momencie oglądać. Na przykład chcesz popracować w pełnym skupieniu ale twój telefon postanowił inaczej i cały czas ci brzdęka pomimo tego że ty tego nie chcesz. Telefon jest wtedy jak ten znienawidzony kolega z pracy który zawsze do ciebie przychodzi i cię bałamuci w momencie gdy ty chcesz się skupić na pracy.

Musisz odzyskać kontrolę nad tym co i kiedy oglądasz. A tą kontrolę możesz odzyskać tylko i wyłącznie poprzez blokadę wszystkich powiadomień. Bez wyjątków.

Kolejna rzecz którą należy usunąć to plakietki na ikonie. W każdym telefonie nazywa się to inaczej dlatego wrzucam na ekran obraz o co mi chodzi. Ta ikonka ma w sobie pilność i poczucie że świat Ci ucieka i prowadzi do tracenia swojego cennego czasu. Jak tego nie zrobisz to wchodząc na swój telefon przykładowo po to aby do kogoś zadzwonić kątem oka zauważysz ten numerek przy aplikacji i niestety ale z dużym prawdopodobieństwem klikniesz w tą ikonę bo będziesz ciekawy co tam ciekawego się wydarzyło jak nie byłeś w tej aplikacji.

3. Wspieranie skupienia na pracy

Samo ogarniecie aplikacji i wyrzucenie powiadomień to podstawy które są bardzo ważne i bez nich cała zabawa w produktywny telefon nie ma sensu. Ale to nie jest koniec mamy do tego jeszcze szereg tipów które wspierają produktywność. Przejdźmy przez nie.

1. Blokowanie dzwonienia od innych ludzi

W każdym smartphonie można ustawić tryb który ma za zadanie blokowanie wszystkich telefonów powiadomień, wiadomości itd. Ja osobiście mam skonfigurowane 3 tryby w których można tylko do mnie zadzwonić. Żadne smsy, messengery i inne powiadomienia mi się nie pokażą dopóki jestem w tym trybie. Zapytasz mnie dlaczego aż trzy tryby? Dlatego że w każdym z tych trybów może do mnie zadzwonić wąska grupa ludzi. Wyróżniam

 • Tryb praca gdzie odbieram telefony tylko od zdefiniowanych kontaktów w pracy i od najbliższych.
 • Tryb najbliżsi gdzie odbieram telefon tylko od najbliższych
 • Tryb samotnik gdzie nie odbieram telefonu od nikogo.

2. Tryby skupienia blokujące aplikacje

Telefony oferują tryby pracy w których można używać tylko wybranych aplikacji. W takim trybie nie odpalisz social media do czasu aż go wyłączysz. Jest to bardzo dobra alternatywa dla ludzi którzy nie potrafią nie korzystać z wybranych aplikacji pomimo tego że obiecują sobie że będą tego nie robić.

Często tak mam z instagramem i storiesami gdzie podświadomie chwytam za telefon i zaczynam je oglądać. W trybie skupienia takie problemy nie występują. W tym trybie mam możliwość korzystania tylko z aplikacji które pomagają i przypominają mi o pracy.

3. Czarno biały ekran w telefonie

Zainstaluj sobie na próbę aplikację która z twojego smartphona zrobi telewizor z czasów PRL. Nagle zauważysz dużą różnicę. Czarno biały ekran w telefonie ma dwa duże plusy

 • Mniejsza rozproszenie uwagi ponieważ kolorowy ekran przyciąga uwagę za pomocą jaskrawych kolorów i różnorodnych obrazów. Czarno biały ekran usuwa ten czynnik rozpraszający. Świecący w każdą stronę barwny, kolorowy ekran nie będzie zabierał twojej uwagi.
 • Mniejsze uzależnienie od mediów społecznościowych: aplikacje social media wykorzystują kolor i atrakcyjne wzornictwo, aby przyciągnąć użytkowników. Przejście na czarno-biały ekran może sprawić, że te aplikacje staną się mniej atrakcyjne i mniej uzależniające, co sprawia że spędzamy mniej czasu spędzonego na przeglądaniu mediów społecznościowych.

Oczywiście wiadomo że na każdego będzie to działać inaczej jednak polecam spróbować. Dużo ludzi mówi że to działa ale przy okazji zabiera jakąś małą radość z życia. Coś w tym jest bo sam też nie korzystam z czarno białego ekranu cały czas. Na pewno nie korzystam w podróży i na treningu gdzie robię dużo zdjęć i filmów gdzie sprawdzam technikę.

4. Śledzenie screen time

Każdy smartphone daje raporty korzystania z telefonu z podziałem na aplikacje. Polecam tam zajrzeć i próbować z tygodnia na tydzień zmniejszać te liczby. W moim przypadku zdziałało to cuda. Na początku doprowadzało to do dziwnych sytuacji gdzie nie wchodziłem na social media czy na telefon aby nie psuć sobie statystyk ale z czasem się odzwyczaiłem od telefonu i mój podstawowy czas korzystania z telefonu znacząco się zmniejszył czym zaoszczędziłem masę czasu.

Najważniejsze na koniec. Pamiętaj o tym że najlepszy w tym wszystkim jest minimalizm. Nie warto na wszystko mieć nie wiadomo ile aplikacji. Najlepszą produktywność uzyskujesz gdy telefon jest wyłączony a ty jesteś skupiony na pracy i do czegoś takiego warto dążyć.

A jeśli mówimy o produktywności to zapraszam Cię do mojej tierlisty technik zmiany siebie na lepsze. Link do wideo wrzucam na ekran po prawej stronie.

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.