Uncategorized

Jak radzić sobie z porażką

jak radzić sobie z porażką
Posted by admin

Tu Szymon ze szkolawygrywania.pl popraw jakość życia. Porażki to nieodłączny element naszego życia. Z porażką trzeba umieć sobie poradzić lecz nie jest to łatwe. W tym wideo poznasz podejście do radzenia sobie z niepowodzeniem w naszym życiu żeby pomimo porażek iść dalej w kierunku celu. W skrócie jak radzić sobie z porażką. Zapraszam do oglądania.

Na początku zadajmy sobie pytanie „Czym jest porażka?”

  • Czy jest to moment w którym wszystko tracimy i jest koniec?
  • Czy to jest uświadomienie sobie że coś nie wyszło?
  • Czy to jest sytuacja gdzie już nic nie wychodzi i poddajemy się?
  • Czy to jest bycie gorszym w rywalizacji z kimś innym?

Każda z tych sytuacji może być określona porażką. Więc definicja jest inna.

Porażka to informacja zwrotna.

Informacja że coś nie poszło zgodnie z planem. Nie jest ona negatywna ani pozytywna. Po prostu jest. My tej informacji nadajemy znaczenia, przyklejamy do niej etykietę z emocjami. Zobacz że były sytuacje jak dobrze pamiętam w siatkówce gdzie jedna reprezentacja specjalnie przegrała meczy by w fazie playoff mieć łatwiejszego rywala. Wtedy ludzie się cieszyli z porażki. No i ok, nie chcę tutaj mówić o jakimś mistycznym podejściu do życia. Nie ma tutaj magii. Porażka poza skrajnymi sytuacjami zawsze będzie bolała. Niezależnie od tego co zrobimy to będzie nas boleć. Chodzi o to jak na nią zareagujemy. Możemy rozdzierać szaty i płakać a możemy podejść do niej w inny sposób. A w jaki? Czytak dalej to się dowiesz 🙂

Jak radzić sobie z porażką?

Zmień podejście

1. Po pierwsze zmień podejście do porażki. Jak już zauważyłeś od samego początku mówię o tym żeby podejście do porażki zmienić. W życiu jest jak w sporcie. Możesz wygrać, możesz przegrać, możesz zremisować. I bardzo ważne jest tutaj zaakceptowanie faktu że każdy z scenariusz jest możliwy.

W przypadku pojawienia się porażki nie traktuj jej jako totalnego zniszczenia i faktu że tylko zmarnowałeś czas. Przypominam to co powiedziałem na początku. Porażka to informacja zwrotna od świata. Informacja że możemy coś zrobić lepiej niż zrobiliśmy.

Drugim ważnym aspektem do podejścia do porażki to fakt że życie nie jest meczem sportowym ani wydarzeniem rozrywkowym wbij sobie do głowy że „Życie to proces”.

Proces który składa się z wielu kroków i ty pracujesz w tym procesie w jednym kroku to że dana rzecz nie poszła zgodnie z planem nie oznacza że w całkowitym procesie i ogólnym rozrachunku nie dojedziesz do założonego celu. Bo dojedziesz tylko potrzebujesz

Analitycznego podejścia do porażki

Skoro porażka to informacja że możemy coś zrobić lepiej to wbij sobie do głowy że aby radzić sobie z porażką to po porażce masz analitycznie podejść do tego co możesz zrobić lepiej. Przeanalizuj które rzeczy powinny zostać poprawione aby następnym razem uniknąć porażki i wygrać lub zremisować.

Tak jak zawsze mówią piłkarze po przegranym meczu. Wyciągniemy wnioski. Ty nie masz tego traktować jako pustych słów. Masz wyciągnąć wnioski z porażki, zapisać sobie to jakie wnioski wyciągnąłeś i jakie kroki podejmiesz w przyszłości w związku z tym i działać! Bo nic tak nie działa jak działanie.

Co dalej – skupienie się na przyszłości

Ci co śledzą mnie na instagramie to wiedzą że często powtarzam trzy pytania. „Co działa? Czego brakuje? Co dalej?”

I te trzy zdania są idealne w analizie obecnej sytuacji gdzie się znajdujesz. Czasem warto się zatrzymać i zadać sobie te trzy pytania

  • Co działa – czyli co idzie dobrze
  • Czego brakuje – czyli jakie porażki odnoszę i co mogę poprawić
  • Co dalej – czyli co robimy dalej w kierunku celu

I właśnie co dalej jest kluczowe w radzeniu sobie z porażką. Skupiamy się na przyszłości. Tylko i wyłącznie przyszłość nas interesuje. A skupienie się na przyszłości jest najlepszym sposobem na pójście dalej i zapomnienie o porażce. f

Jeśli nie wiesz jak ogarnąć swoje życie to zapraszam gorąco na szkolenie wideo na które możesz się zapisać na

TUTAJ

Dzięki za oglądanie i do następnego! Cześć!

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.