Uncategorized

Jak zrobić reset mózgu [Czysta głowa w natłoku zadań]

Posted by admin

Jak nie myślisz jasno to jesteś dwa razy mniej wydajny. Jasność umysłu jest niezbędna w radzeniu sobie z natłokiem zadań jaki dostajemy na głowę w obecnych czasach. Szczerze wierzę w to że w przyszłości ludzie mniej wydajni są skazani na biedę bo zwyczajnie nie będą sobie radzić z tym ile jest do zrobienia.

Widzę to u siebie za każdym razem gdy jestem przemęczony. Jak nie zrobię sobie przerwy to mam coraz słabsze wyniki na siłowni czy w bieganiu, praca którą wykonuje jest gorszej jakości i bardzo łatwo popełniam głupie błędy które skutkują tym że muszę wykonywać jeszcze więcej pracy. Kilka miesięcy temu takim głupim błędem było niezapisanie projektu na komputerze. Był to okres gdzie miałem masę zadań w obszarze prywatnym, w pracy i przy moich kilku blogach(bo szkoławygrywania nie jest tylko jedynym projektem)

W niedzielę montowałem wideo które musiałem zmontować na poniedziałek rano. Pracę wykonywałem z krótkimi przerwami przez 8 godzin ciurkiem i w końcu skończyłem. Kliknąłem przycisk renderuj i poszedłem zrobić sobie herbatę. Wracam a komputer odmówił posłuszeństwa i aplikacja do montowania filmów zwyczajnie padła. Nie załamując się postanowiłem otworzyć plik projektu do montowania.

Okazało się że od 6 godzin nie zapisałem projektu i cała praca którą wykonałem przepadła. Odczuwałem 1000 emocji jednocześnie. Od przerażenia do wściekłości i szoku.

Doprowadziło to do tego że musiałem przez całą noc montować film. Na szczęście mi się to udało ale ile nerwów mnie to kosztowało to wiem tylko ja.

A najfajniejsze w tym wszystkim jest to że można było tego uniknąć bo plik projektu ulegał automatycznemu zapisywaniu. Wystarczyło poczytać w internecie i zainstalować odpowiednią aplikacje. To wszystko było spowodowane tym że nie myślałem jasno. Nie zapisywałem projektu i nie pomyślałem o odzyskiwaniu danych tylko rzuciłem się w wir pracy co kosztowało mnie kolejne godziny pracy i nieprzespaną noc.

Na szczęście nauczyłem się resetować swoją głowę i zachowywać jasność myślenia. A robię to dzięki 3 sztuczkom:

1. Zapisywanie wszystkiego

Nasz mózg jest w stanie myśleć tylko o kilku rzeczach jednocześnie(a tak naprawdę to tylko o jednej na 100%). I działa on na zasadzie otwartej pętli. Mózg będzie co chwila serwować przypominajkę o tym że trzeba coś zrobić do czasu aż tą rzecz zrobimy.

I w momencie gdy ją zrobimy to będzie nam przypominać o kolejnej rzeczy bo zwolniło się miejsce w głowie na przypominanie. I tak w kółko bo każdy z nas ma w głowie co najmniej kilkanaście rzeczy do zrobienia w przyszłości.

Ta sama zasada tyczy się pomysłów. Mamy ciekawy pomysł w głowie i będzie on nam ciągle siedzieć w głowie do czasu jego realizacji.

Prowadzi to do tego że jesteśmy nieefektywni bo nie mamy czystej głowy. Jak temu zaradzić?

Zamknąć otwartą pętlę można na dwa sposoby.

  • przez zrobienie tej rzeczy która nam krąży w głowie
  • poprzez zapisanie sobie tego na liście rzeczy do zrobienia.

Wiadomo że wszystkiego zrobić na raz nie damy rady. Ale jak rozłożymy sobie te zadania w czasie na liście to nasza podświadomość odpuszcza pamiętanie o tym. Tak to działa. Mamy zapisane zadanie, mamy zapisany pomysł więc nasz mózg stwierdza że „Okeeej, to ja już nie muszę o tym pamiętać”.

Jak wystarczająco długo będziesz to robić to poczujesz pustkę. Satysfakcjonującą pustkę.

Tylko należy pamiętać o jednym. Jak już coś zapisujesz w notatniku że jest to do zrobienia, to musisz mieć dyscyplinę żeby to zrobić. Jak zapiszesz a tego nie zrobisz to ta technika nie zadziała bo kogo jak kogo ale siebie nie oszukasz.

2. Medytowanie

Nic tak nie poprawia jasności myślenia jak medytacja. Medytacja w największym skrócie to wyłączenie mózgu. Jeśli mózg potraktować jak komputer czy inną maszynę to taką maszynę czasem pasuje wyłączyć żeby przestała pracować. Sam sen niestety nie wystarcza i trzeba tą regenerację mózgu wspomagać dodatkowymi sesjami medytacji.

Wiem że medytacja wydaje się super skomplikowana. Na szczęście taka nie jest. Krótkie porady do medytowania

  • nie spinaj się za bardzo, nie zastanawiaj się czy to już? czy to działa? Po prostu rób.
  • nie musisz być joginem i robić dziwne pozy. Wystarczy usiąść w wygodny sposób i zamknąć oczy.
  • nie jesteś przytulaczem drzew ani innym dziwolągiem. Wielu ludzi sukcesu medytuje z mantrą. np. Clint Eastwood, Arnold Szchwarzenegger
  • medytuj z mantrą. To jest najprostsze.
  • Jak jesteś leniwy jak ja to zainstaluj sobie apkę na telefon. Jest ich masa

3. Pisanie dziennika (pisanie dziennika po angielsku)

Zawsze uważałem że jest coś terapeutycznego w przelewaniu swoich myśli na papier. W młodszych latach zawsze pisałem swój pamiętnik. Gdy czytam te wpisy dzisiaj to głównie chce mi się śmiać ale pamiętam bardzo dobrze jak mocno mi to pisanie pomagało zachowywać stabilność psychiczną.

I okazało się że jest to prawda. Jest wiele różnych badań które potwierdzają że pisanie dziennika bardzo mocno pomaga w zdrowiu psychicznym. Dlatego.

  1. Kup zeszyt albo otwórz bloga w internecie na jakiejś darmowej platformie.

2. Na koniec każdego dnia ustaw minutnik na 20 minut

3. Zacznij pisać pamiętnik i przelewaj swoje myśli na papier.

Dodatkową super fajną koncepcją którą stosowałem jest fakt pisania pamiętnika w języku obcym. W ramach nauki języka obcego przez kilka miesięcy pisałem po angielsku pamiętnik. Podświadomie czyściłem swoją głowę i przy okazji uczyłem się języka obcego dwie pieczenie na jednym ogniu.

Oczywiście pisanie dziennika wymaga zaangażowania i wygrania ze swoim wewnętrznym leniem. Należy pokonać swój wewnętrzny opór przed działaniem, odłożyć lenistwo na później i zacząć wykonywać potrzebną pracę. Dlatego aby Ci to ułatwić to przygotowałem darmowego ebooka „3 sposoby na natychmiastowe działanie” w którym poznasz trzy metody które pomagają ruszyć z miejsca i zacząć działać NATYCHMIAST. Link do ebooka daję w opisie filmu.

A jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym dlaczego sukces nie przychodzi do wszystkich to i dlaczego nie chce przyjść do Ciebie to gorąco zapraszam do filmu pod tytułem „Zobacz To Jeśli Uważasz Że Życie Jest Sprawiedliwe” link do wideo wrzucam tutaj na ekran po prawej stronie.

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.