youtube

Jak unikać perfekcjonizmu

Posted by admin

Cześć! ja jestem Szymon i Witam Cię na kanale szkoła wygrywania. Wszyscy dokoła gdzie nie spojrzę to mówią o tym że perfekcjonizm jest zły oraz że pułapka perfekcjonizmu jest zła. Ale nikt nie chce mówić za bardzo jak tego perfekcjonizmu unikać. Dlatego w dzisiejszym odcinku dowiesz się jak unikać perfekcjonizmu.

Zapraszam do oglądania

Zanim zaczniemy zapraszam na moją stronę szkolawygrywania.pl/darmowy-ebook/ i odbierz darmowego ebooka „3 sposoby na pokonanie blokady stresu. Gorąco zachęcam.

  1. Rób specjalnie nieperfekcyjnie i zobacz czy ktoś to zauważy

Pierwsza technika to dość ciekawa sprawa. Jak zaczynamy nad czymś pracować to pracujemy, pracujemy, pracujemy i zadanie kończymy. Potem jak skończymy zadanie to patrzymy na to co stworzyliśmy i zaczynamy się zastanawiać nad tym co tu jeszcze dodać. Co tu jeszcze poprawić?

I tutaj wpadamy w pułapkę perfekcjonizmu. Zaczynamy poprawiać, przerabiać, zmieniać koncepcje i poprawiać i poprawiać i szukamy perfekcyjnego rozwiązania.

Zamiast tego jak skończymy pracować to szukamy tylko typowych baboli i przekazujemy zadanie do uwag. Olewajmy poprawianie tego. Oddajmy zrobioną pracę do oceny i zobaczmy czy ktoś zauważy że jakość teoretycznie spadła.

2. Wywal powinienem ze słownika

Drugi punkt odnosi się do tego że mówimy sami do siebie jak coś powinno być zrobione. Nie myśl o tym jak coś powinno być zrobione. Zamiast myśleć jak coś powinno być zrobione to skup się na tym czy to co robię działa. Bo jeśli to co robisz działa to nie ma jakiegokolwiek sensu tego ulepszać.

Oczywiście poza przypadkiem gdzie dostaniesz feedback żeby poprawić to to i to. Krytyki trzeba słuchać. Ale nie krytykuj sam siebie. Nie mów sobie powinienem zrobić to tak tak i tak. Bo takie gadanie sprawia że zamiast działać to skupiamy się na obmyślaniu koncepcji. Obmyślanie koncepcji jeszcze nigdy nie dało żadnej wartości a wszystkie fajne i działające koncepcje powstały na takiej zasadzie że metodą prób i błędów wypracowywano działający proces i potem go opisywano.

3. Nie kończ pracy innych

Trzeci punk to jest bardzo ważna sprawa. Często jest tak że żeby stworzyć coś perfekcyjnego to potrzebujemy konkretnego rozwiązania od innych osób. Zanim skupiać się na swoim ogródku to przerabiamy pracę innych. I nie dość że poprawiając po kimś coś co działa i nie ma z tym żadnych problemów może obrazić wykonawcę który to zrobił to wykonujemy coś do czego nie jesteśmy przypisani.

Ktoś coś zrobił i to działa. Nie poprawiaj tego. Jak coś jest głupie i działa, to nie jest głupie.

4. Nie rób poprawek o ile ktoś o nie nie poprosi

Kolejna pułapka perfekcjonizmu to szukanie dziury w całym i robienie poprawek pomimo tego że wykonana przez nas praca została już zaakceptowana przez innych.

Tłumaczymy to sobie tym że nie chcemy zostawiać po sobie „bubli” nie chcemy zostawiać pracy w taki sposób że potem będziemy się za nią wstydzić.

Mam tutaj jedną tylko rzecz do powiedzenia. To czy coś jest popsute czy nie to kwestia tego jak ktoś na to patrzy. Porównaj sobie pracę abstrakcyjnych malarzy. Dla przeciętnego zjadacza chleba ktoś wziął pędzel i chlapnął farbą na płótno. A potem się okazuje że taki obraz jest wart kilka milionów dolarów.

5. Wyznacz KPI

Piąta technika to wyznaczenie sobie KPI. Ukradłem to prosto z korporacji. KPI czyli Key Performance Indicators to kluczowe wskaźniki tego czy coś jest zrobione dobrze czy nie.

Czyli zanim zaczniesz pracę, wyznacz sobie rozsądne 5 wskaźników kiedy uznasz że praca jest wystarczająco dobra do dostarczenia. Ważne żeby wskaźniki były mierzalne (polecam tutaj mój filmik o metodzie SMART – link w opisie)

Potem te cele mnożymy przez 80%(czyli razy 0,8 na kalkulatorze) i to są nasze KPI

Jak pracujesz nad zadaniem i spełnia ono wszystkie KPI, to możemy śmiało rezygnować z dalszej pracy i uznać zadanie za zakończone.

6. Ustaw maksymalny limit czasu pracy nad zadaniem

Ostatni punk to maksymalny czas pracy nad zadaniem. Patrzysz na zadanie. Widzisz że powinno ci zająć maksymalnie 5 godzin. Ustawiasz minutnik na 6 godzin i pracujesz nad zadaniem. Jak minutnik wybija to patrzysz na co zrobiłeś i widzisz że na dobrą sprawę zadanie może być uznane za zakończone to za takie właśnie je uznajesz.

I to by było na tyle jeśli chodzi o ten film. Standardowo zapraszam na moją stronę, instagrama, i zachęcam do łapek w górę i subskrypcji.

Related Post

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.