lenistwo

7 dobrych nawyków finansowych które warto wdrożyć

Posted by admin

Cześć, tu Szymon ze szkolawygrywania.pl Popraw jakość życia. Nawyki kształtują naszą rzeczywistość. Czy tego chcesz czy nie to twoje zachowanie składa się z grup nawyków które robisz na autopilocie. Niektórzy ludzie twierdzą że zmieniając mikro-nawyki jesteś w stanie w 100% zmienić swoje życie(co moim zdaniem ma sens. Po więcej odsyłam do wideo atomowe nawyki – link w opisie). Wracając od filmu.

Nawyki można segregować na wiele różnych kategorii i jedną z tych kategorii jest nasze postępowanie finansowe. To w jaki sposób zarządzasz pieniędzmi ma bezpośredni wpływ na twój poziom bogactwa a na to jak zarządzasz pieniędzmi bezpośredni wpływ mają nawyki.

W tym wideo poznasz 7 dobrych nawyków finansowych które warto wdrożyć w swoje życie aby poprawić jakość swoich finansów. Zapraszam do oglądania

Nawyk nr. 1 Śledzenie wydatków

Codzienne śledzenie wydatków to najcięższy nawyk do wdrożenia ponieważ musisz być ze sobą w 100% szczery.
Proces jest prosty. Na koniec dnia wypisujesz wszystkie wydatki. Z czasem zauważysz trendy wydatków które możesz przykrócić.
Zbieraj paragony i na koniec dnia spisuj w jakimś miejscu elektronicznym(czy to excel czy jakis google docs czy cokolwiek) gdzie wydałeś pieniądze.

Nawyk nr. 2 Budżetowanie

Wyznaczanie i trzymanie się budżetu to kolejny ciężki nawyk. Oznacza to że nie tylko śledzisz wydatki ale też śledzisz czy nie przekraczasz wyznaczonej puli pieniędzy dziennie. Przykładowym budżetem jest 30zł na jedzenie dziennie.
Wyznaczanie budżetu ma kilka plusów:

  • pokazuje gdzie pieniądze uciekają
  • daje szansę na zablokowanie bezmyślnych zakupów
  • organizuje wydatki
  • jasno wyznacza granicę pomiędzy wydatkiem niezbędnym a zbędnym
  • uczy finansów(często w dość szorstki sposób)

Nawyk nr. 3 Negocjuj niższe ceny

Nigdy nie negocjujemy. Szczególnie w Polsce. Czas zbudować inny nawyk. Warto jest zawsze pytać o rabat. Nawet w głupich sieciówkach. Wbrew pozorom można na tym sporo zyskać.
Jakiś sklep internetowy sprzedaje coś za określoną cenę? Napisz maila z pytaniem o zniżkę, kupon rabatowy itd. Nawet jak zaoszczędzisz 10zł na przesyłce to warto.
A na pewno już warto negocjować zakup auta czy nieruchomości. Jak ci obniżą cenę o 5% w przypadku mieszkania nagle się okazuje że oszczędzasz kilka tysięcy złotych.

Nawyk nr. 4 Przeglądanie ogłoszeń lokalnych

Popsuł ci się mikser. Zanim ruszysz do sklepu i wydasz 300zł to zobacz czy przypadkiem ktoś nie chce sprzedać swojego prawie nie używanego ponieważ wyprowadza się z kraju czy cokolwiek.
Osoby prywatne sprzedające swoje rzeczy mają tendencje do obniżania wartości sprzedawanych produktów. Ostatnio widziałem osobę która sprzedawała:

  • komodę
  • 3 witryny
  • szafę

W bardzo dobrym stanie za 900zł. Tak 900zł. W sklepie meblowym to kosztowało kilka tysięcy. Jakbym miał busa do transportu to sam bym kupił te meble i sprzedał je za 1500zł.
Podobną historię mam z kindle. Popsuł mi się kindle. Zamiast nowego kupiłem na olx za 150zł. Pracuje z nim już od 3 lat. Nowy by kosztowal 600zł+

Nawyk nr. 5 Kupuj wartość

Szczególnie dotyczy ubrań i elektroniki. Zawsze się mówi że marka nie ma znaczenia i oczywiście racja. Marka nie ma znaczenia ale znaczenie ma wartość. Kupisz pasek od spodni tani i kiepskiej jakości to po miesiącu używania pasek leci do kosza. Kupisz pasek 3 razy droższy i lepszej jakości i nosisz go 3 lata. W trzy lata tani pasek kupisz 36 razy. Lepiej raz zapłacić 100zł niż w trzy lata zapłacić 36×30=1080zł

Nawyk nr. 6 Automatyczne wypłaty na konto oszczędnościowe

Ten nawyk uczy oszczędzania pieniędzy. Warto jest odkładać pieniądze na konto oszczędnościowe na samym początku po wypłacie. Można też ustawić zlecenie stałe w banku.
Wielu ludzi często ma tak że wszystkie pieniądze z wypłaty musi wydać. Po prostu pieniądze palą im się w rękach. Jak z automatu odkładają to problem znika.

Nawyk nr. 7 Unikanie reklam

Zakupów dokonujemy na podstawie emocji. Emocje zabierają nam kontrolę a reklamy działają na emocje.
Pojawia się ryzyko narażenia się na emocje związane z reklamami. Unikaj tego ryzyka.

Zapraszam do mojego newslettera gdzie co niedziela wysyłam super porady jak poprawić jakość swojego życia w obszarze zdrowia, ducha czy finansów. Zapisać się możesz na szkolawygrywania.pl/lista

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.