2-minutowe reguły które zniszczą wasze lenistwo (wyjaśnione w krótkim wideo)

Świat jest otoczony regułami związanymi z czasem. A to reguła 5 sekund gdzie w ciągu 5 sekund należy podjąć działanie(nie mylić z regułą 5 sekund gdzie jak jedzenie spadnie na ziemię to ma ono magiczny pięciosekundowy okres ochronny i dalej można to jeść). A to reguła 5minut czy inne które mówią że jak coś zrobimy w określonym czasie to dostaniemy określony efekt jak np. zamiast zrobić coś dzisiaj to zrób to jutro eee tfu. Na odwrót.

Z racji mojego zainteresowania, testowałem wiele różnych reguł i zasad. Dzięki temu wiem co działa a co nie i bardzo dobrze wiem że w byciu bardziej produktywnym znajdują się 2 fajne reguły które chciałbym wam przedstawić w tym krótkim wideo. Gwarantuję wam że zmienią one wasze życie.

Zanim przejdziemy do reguł to chciałbym powiedzieć o tym że problem lenistwa jest bardzo złożony. Dlatego abyś sobie z nim poradził to bardzo gorąco zapraszam Cię do darmowego szkolenia wideo „jak zbudować system który zwycięża z lenistwem. Link do szkolenia znajduje się w opisie. Dobra, koniec autoreklamy

Reguła dwóch minut od Davida Allena z Getting Things Done

Ta książka to biblia produktywności i w niej znalazłem regułę która wprost mówi że

Jeśli czynność, którą chcesz wykonać, zajmie Ci 2 minuty lub mniej, zrób to od razu. Zamiast zapisywać ją na liście zadań do zrobienia i wykonać ją później.

Samo zapisanie i wpisanie tego do systemu produktywności zajmuje dużo czasu(no może nie dwie minuty ale mimo wszystko zajmuje to sporą część czasu wykonywania zadania). Lepiej jest wykonać daną pracę od razu gdy pojawia się myśl że musisz to zrobić zamiast odkładać to na później czy zapisywać to do systemu.

Możesz mi powiedzieć że ty nie masz systemu zarządzania produktywnością i nie masz takiego problemu.

Otóż nie.

Masz taki sam problem ponieważ czy tego chcesz czy nie to taki system posiadasz… Ten system to „staram się trzymać wszystko w głowie”. Takie niedokończone zadanie właśnie zaśmieca głowę i musimy o nim cały czas myśleć zamiast skupić się na czymś innym, bardziej wartościowym co może pomóc osiągać cele w przyszłości.

Przykładowo. Wyniesienie śmieci zajmuje mi mniej niż 2 minuty. Bałagan w okolicy mojego miejsca pracy sprawia że nie jestem skupiony na pracy i pracuje gorzej. Dodatkowo co spojrzę na ten burdel to pojawia się myśl w stylu „O! Muszę wynieść te śmieci”.

Dodatkowo za każdym działaniem kryje się decyzja pod tytułem „Czy robię to teraz czy nie?”. I każda taka decyzja zużywa energię której zasoby nie są nieskończone.

Zamiast się zastanawiać czy ścielić łóżko, czy dzwonić do lekarza czy wstawiać pranie lub czy pozmywać naczynia to po prostu bierzesz i to robisz.

Potem się nagle okazuje że w 15 minut zrobiłeś szereg różnych zadań które cię przytłaczały i z tego powodu czułeś się załamany i zmęczony. A po uwolnieniu się od tych rzeczy czujesz olbrzymią ulgę.

Kolejną regułą jest oczywiście Reguła dwóch minut z książki Atomowe Nawyki Jamesa Clear-a

Ta reguła mówi że

Jeśli robisz coś czego na prawdę nie chce ci się robić to uprość zadanie do tego stopnia że jesteś w stanie je wykonać w dwie minuty. Przykładowo

Miałem do przeczytania książkę. Książka miała 1178 stron i nie była to książka z kategorii tych wciągających przy których tracisz poczucie czasu. Postanowiłem że będę czytał tą książkę codziennie rano przed pracą tylko przez dwie minuty. Odpalałem stoper i czytałem tylko przez dwie minuty i wracałem do zajmowania się innymi rzeczami.

Po ponad miesiącu miałem przeczytane kilkadziesiąt stron i co ważniejsze miałem stworzony nawyk. Nawyk czytania który tak bardzo chciałem stworzyć a nie mogłem. Rozpoczęcie takiego nawyku gdybym od razu zaczął od 1 godziny lub więcej byłoby bardzo ciężkie. Ale gdy pomyślimy o malutkim 2mintowym epizodzie to jest nam bardzo łatwo zacząć to robić.

Dlatego jak chcesz wdrożyć coś, co jest dla ciebie ciężkie do wdrożenia to zacznij od 2minutowych zadań powtarzanych codziennie. Zbudujesz nawyk i będzie o wiele lepiej.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o lenistwie to zapraszam Cię do wideo „POKONAJ LENISTWO W 5 KROKACH” wideo jest na karcie po prawej stronie