3 ćwiczenia na rozpoczęcie zmiany w życiu

Cześć, tu Szymon ze szkolawygrywania.pl Popraw jakość życia. Większość ludzi w życiu jest nastawionym na przyszłość. I większość ma przeświadczenie z tyłu głowy że w przyszłości będzie lepiej niż jest teraz w każdym obszarze swojego życia. Oglądasz to wideo więc jesteś człowiekiem który dba o to aby życiu mieć coś więcej. I w tym wideo przedstawiam trzy sposoby na to jak dobrze rozpocząć zmiany w swoim życiu. Gorąco zapraszam do oglądania.

1. Wizualizacja siebie w przyszłości

Mentalna wizualizacja pomaga zauważyć możliwości i zbudować plan ich realizacji. Jest na to fajne, dobre ćwiczenie powiązane z wyśmiewanym pytaniem z typowych rozmów rekrutacyjnych. A to wyśmiewane pytanie to:

• Gdzie siebie widzisz za pięć lat?

Weź kartkę i długopis. Zadaj sobie pytanie jak wyglądałoby twoje życie za pięć lat.

• Gdzie się znajdujesz?
  • Jaką pracą się zajmujesz? Może jesteś na emeryturze?
  • Ile zarabiasz?
  • Jakim autem jeździsz? Może podróżujesz?
  • Gdzie mieszkasz?
  • Jak wygląda twoje ciało?
  • Jakimi ludźmi się otaczasz? Może masz wymarzonego partnera?

Wyobraź sobie że spotykasz się w galerii handlowej ze starym znajomym za pięć lat od teraz. Znajomy pyta się Ciebie w stylu „Dawno się nie widzieliśmy! Co tam słychać?” I ty odpowiadasz wtedy historię tego jak wyobrażasz sobie swoje życie.

Następnie po napisaniu takiej historii powyciągaj kluczowe informacje które możesz przeobrazić w cele. Po tym przeobrażeniu ustal sobie ładne cele(oczywiście zgodnie z regułą SMART) i zacznij planować działanie. Bardzo dobrze tłumaczę to wszystko w kursie „Ostateczne rozwiązanie problemu lenistwa” do którego gorąco zapraszam. Link w opisie.

2. Odkrywanie tego czego na prawdę chcę

Czasem pojawia się w naszym życiu sytuacja gdzie mamy jakiś problem lub jakieś pragnienie. Pragnienie jakiejś rzeczy albo pragnienie żeby coś zrobić. I często nie realizujemy tego celu tylko dlatego że nie jest to nasze oryginalne pragnienie tylko taka przykrywka która chowa to co na dobrą sprawę jest naszym pragnieniem.

I do tego odkrywania bardzo dobrze sprawdza się metoda 5xwhy która polega na zadawaniu sobie cały czas pytania „Dlaczego?” do czasu aż dojdziemy do odpowiedzi „Bo tak chcę!” Tłumaczę to bardzo dobrze w filmie „Jak realizować cele nie wiedząc od czego zacząć” do którego bardzo gorąco zapraszam. Jednak wiem że wielu z was nie zdecyduje się na przejście do tamtego filmu więc przedstawię przykład stosowania tej techniki.

Weźmy sobie za cel „Chce więcej kasy”

• Dlaczego chcesz więcej kasy?
  • Bo chce polecieć na karaiby
  • Dlaczego chcesz poleciec na karaiby?
  • Bo potrzebuje odpocząć od pracy
  • Dlaczego potrzebujesz odpocząć od pracy?
  • Bo się wypaliłem
  • Dlaczego się wypaliłeś?
  • Bo somsiad poszedł na emeryturę i ja też chcę
  • Dlaczego chcesz na emeryturę?
  • Bo nie chce już więcej pracować!
  • Dlaczego nie chcesz więcej pracować
  • Bo nie chcę!

No i takim sposobem doszliśmy do problemu. A jak opracować rozwiązanie? Z techniką 5xWhy jest połączona technika 5xhow którą pokazuje w tym wideo do którego gorąco zapraszam.

3. Model GROW

Jest to popularna technika do podchodzenia do zmiany pomimo tego że istniała ona już w latach 80tych. Tak jak w innych technikach tego typu składa się ona na zadawaniu sobie pytań aby podnieść swój poziom świadomości, odpowiedzialności i gotowości do zmiany.

Cały model składa się z czterech etapów

G jak goal (z ang. cel)

Musimy się dowiedzieć jaki jest cel naszego działania i co chcemy osiągnąć(ładnie się tutaj dodaje nasza technika 5xwhy). Jak nie mamy kierunku w jakim chcemy podążać, to nigdy nie dojedziemy tam gdzie chcemy. Definiujemy nasze cele do realizacji. UWAGA: to jest sprawa kluczowa. bez wyznaczonych celów nie ma co przechodzić dalej z tym ćwiczeniem.

R jak Reality(z ang. rzeczywistość)

Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie w jakim miejscu się znajdujemy. Nie chodzi tutaj o to że np. siedzisz teraz przy biurku a raczej o stan twoich obszarów życia takich jak:

• Zdrowie
  • Finanse
  • Duchowość
  • Rodzina i przyjaciele
  • itd

Tego punktu nie wolno zaczynać bez wyznaczonych celów więc najpierw wyznacz cele.

O jak Options(tu nie ma co tłumaczyć)

Odpowiadamy sobie na pytanie co możemy zrobić aby poprawić naszą sytuację i zrealizować nasze cele krótko i długoterminowe. Musimy rozpoznać jakie są dostępne strategie działania aby zacząć pracować na życie jakie chcemy osiągnąć.

W jak Will(wola choć bardziej bym to potraktował jako plan)

Tutaj już wjeżdżamy z planem działania. Podejmujemy decyzję gdzie, kiedy, z kim i jak zrealizujemy nasze cele. Tworzymy dokładny plan działania i przechodzimy do jego realizacji.

Jak ładnie widać już wiem skąd się bierze nazwa GROW.

No i to by było na tyle jeśli chodzi o to wideo. Standardowo zapraszam do mojego newslettera gdzie co niedziela wysyłam za darmo materiały premium z tematyki rozwoju osobistego dodatkowo bardzo dobrze wiesz jak działa ten serwis. Abym się rozwijał to potrzebuje twojego lajka oraz komentarza więc kliknij i skomentuj aby moja praca nie szła na marne. Dzięki za oglądanie i do następnego! Cześć!