youtube

Arogancja vs pewność siebie jak nie przekroczyć granicy?

Posted by admin

https://youtu.be/HtjXAkuPW7o

Cześć, Ja jestem Szymon i witam cię na kanale szkoławygrywania. Popraw jakość życia. Wszyscy uważają pewność siebie w towarzystwie za super. Podkreślam słowo w towarzystwie bo jak zawsze powtarzam pewność siebie jest różna w różnych sytuacjach. Jak pierwszy raz kierujesz samochodem to nie masz pewności siebie. A jak kierujesz 100tys kilometr autem to jej poziom w prowadzeniu jest bardzo wysoko. Jednak to że za kółkiem jesteś pewnym siebie nie oznacza że jesteś pewny siebie w towarzystwie.

W większości takich towarzyskich przypadków pewność siebie bierze się z fake it until you make it czyli z udawania do czasu aż wejdzie to w krew. No i to jest ok bo pewność siebie jak każda inna cecha jest budowana. Jednak czasem ludzie biorą sobie pewność siebie za bardzo do serca i stają się aroganccy. Jak rozróżniać tą granicę? Zapraszam do oglądania.

Na sam początek trzeba jasno rozróżnić czym jest arogancja a czym pewność siebie. Arogancja to ofensywne pokazywanie światu jakim to ty jesteś kozakiem i super ważną personą. Pewność siebie to zaufanie do swojego obrazu siebie, swojego sposobu myślenia i przekonań. W pewności siebie nie ma żadnego eksponowania siły bo nie czujesz takiej potrzeby.

Przejdźmy do jasnych przykładów.

1. Błędy, porażki

Aroganccy ludzie rzadko przyznają się do swoich błędów i będą próbować zrzucić winę na kogoś innego. Z drugiej strony ludzie pewni siebie nie boją się przyznać do swoich błędów i są gotowi uczyć się na swoich błędach.

Pewność siebie to znajomość siebie więc wiem w czym jestem dobry, nie jestem idealny. Jak zawaliłem to zawaliłem. Nie będę szukał winnego w innych.

2. Pokora

Osoba pewna siebie wierzy że czasami może trafić się osoba lepsza od niej a osoba arogancka uważa że jest najlepsza i nie ma osoby lepszej od niej. Aroganccy ludzie często zachowują się tak, jakby byli lepsi od innych, a takie zachowanie nie jest widoczne u pewnych siebie. Aroganckim ludziom brakuje pokory i uznania że może być ktoś kto jest lepszym od kogoś w danej dziedzinie.

Często jest tak że udający może trafić na innego udającego i wtedy następuje licytowanie kto jest lepszym kozakiem. To licytowanie czasem jest kontynuowane tak mocno ze jest aż przesadne. Nie wpadaj w tą pułapkę. Pewny siebie nie oznacza wszechnajlepszy kozak.

3. Przechwalanie się

Podczas gdy aroganccy ludzie lubią chwalić się swoimi umiejętnościami, zdolnościami i osiągnięciami, ludzie pewni siebie nie muszą się przechwalać. Nic nikomu nie musisz udowadniać. Osoba która to robi wręcz bardzo przesadnie staje się osobą arogancką.

Druga kwestia to niszczenie przeciwników. Ludzie aroganccy zawsze starają się poniżać innych i ich osiągnięcia, podczas gdy ludzie pewni siebie nie próbują poniżać osiągnięć innych.

4. Wewnętrzność vs Zewnętrzność(potrzeba akceptacji innych)

Osoba Arogancka należy do ludzi zewnętrznych a osoba pewna siebie należy do ludzi wewnętrznych. Osoba zewnętrzna zawsze szuka poklasku i potwierdzenia swoich super umiejętności. Osoba pewna siebie zna swoje możliwości i nie musi szukać potwierdzenia u innych.

5. Radzenie sobie z krytyką

Jeśli chcesz poznać główną wskazówkę, która odróżnia pewność siebie od arogancji, obserwuj, jak osoba przyjmuje krytykę. Jeśli krytykę traktują jako okazję do rozwoju, to masz pewnego siebie człowieka. Jeśli osoba dostaje szału na wzmiankę błędzie to masz arogancką osobę.
Krytyka to normalna część życia. Nikt nigdy nie jest doskonały, zawsze jest miejsce na poprawę.
Pewni siebie to rozumieją i traktują to jako okazję. Aroganckie osoby mają trudności z zrozumieniem że robią coś źle.

Jeśli nie wiesz jak ogarnąć swoje życie to zapraszam gorąco na szkolenie wideo na które możesz się zapisać na szkolawygrywania.pl/darmowe-szkolenie-wideo Dzięki za oglądanie i do następnego! Cześć!

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.