youtube

Co to jest poczucie własnej wartości i jak go zwiększyć?

Posted by admin

Cześć,

Ja jestem Szymon i witam Cię na kanale szkoła wygrywania. Za poczuciem własnej wartości zawsze kryje się jakaś tajemnica. Przez lata gdzie nie natrafiłem na jakieś książki, seminaria, kursy z rozwoju osobistego czy networkingu to zawsze i wszędzie powtarzane jest to jak bardzo ważnym jest mieć prawdziwe poczucie własnej wartości.

Wszyscy dookoła zawsze powtarzają jak to jest istotne a nikt nigdy nie poruszył tego tematu czym tak naprawdę te poczucie własnej wartości jest. O co w tym chodzi i co to w ogóle oznacza. Czy można to jakoś wytrenować itd?

Poświęciłem temu zagadnieniu wiele lat żeby do końca zrozumieć o co w tym chodzi. I jeśli oglądasz ten film to gratuluję ci bo nie znalazłem jeszcze w internecie nikogo kto by chciał to wyłożyć w odpowiedni sposób(chyba że ktoś to robi odpłatnie ale tego nie wiem).

Wczytując się w definicje poczucia własnej wartości możemy dojść do wniosku że jest to proste ale niestety to tak łatwo nie jest. No bo zobaczmy:

Poczucie własnej wartości to stan psychiczny gdzie mamy uogólnioną ocenę samego siebie. Innymi słowy poczucie własnej wartości to tak zwana samoocena.

Za niskim poczuciem własnej wartości kryje się wstyd, niepewność siebie, nieśmiałość, nieporadność itd. itd itd.

Za wysokim kryje się pewność siebie, śmiałość, uśmiech i wszystko to co rozwój osobisty stara się ci sprzedać jako dar od szkoleń itd. itd.

Ale jednak. Nikt jasno nie mówi jak sobie tą samoocenę podnieść i jak nad nią pracować? Jak w ogóle wiedzieć czy ja mam wysokie poczucie własnej wartości czy niskie? Nikt za bardzo nie jest w stanie nam tego wyłożyć w prostych krokach.

Poczucie wysokiej samooceny jest tak naprawdę zgrupowaniem kilku czynników. Fajnie opisał to Nathaniel Branden to posłużmy się jego czynnikami z moim skromnym komentarzem. Na poczucie własnej wartości składa się

 1. Świadome życie
 2. Samoakceptacja
 3. Odpowiedzialność za siebie
 4. Asertywność
 5. Życie celowe
 6. Prawość

Przejdźmy więc po kolei przez te czynniki

ŚWIADOME ŻYCIE

Świadome życie można streścić do trzech słów. A są nimi „Panowanie nad sytuacją”. W świadomym życiu chodzi o to żeby siebie nie oszukiwać w żaden sposób. Bo jak siebie oszukujemy to spotyka nas nieuchronna kara w wyniku jej mamy utratę poczucia własnej wartości.

Przykładowo

Wiesz o tym że nie dajesz z siebie wszystkiego w pracy ale nie chcesz o tym myśleć.

Wiem że to co jem to rujnuje moje zdrowie ale (tutaj wstaw sobie jakąkolwiek wymówkę którą masz).

SAMOAKCEPTACJA

Samoakceptacja trochę jak poczucie własnej wartości składa się z kilku rzeczy:

 • Po pierwsze samoakceptacja to kibicowanie sobie, bycie sobie sprzymierzeńcem. Chceniu dla siebie dobrze na poziomie wewnętrznym i podświadomym
 • Po drugie samoakceptacja to umiejętność obserwowania swoich emocji i uczuć oraz ich akceptacji. np. potrafimy zaakceptować fakt że jesteśmy poddenerwowani i to akceptujemy a następnie przechodzimy do działania.
 • Po trzecie to poczucie tego że potrafimy sobie wybaczać. Czasami zdarza się że zawalimy, zrobimy coś źle. Osoba samoakceptująca się przyzna się sam przed sobą. Dobra zjebałem. Co mogę zrobić żeby więcej to się nie zdarzyło?

Często pojawia się tutaj wymówka. Ludzie mówią że nie chcą akceptować siebie tylko chcą być inni. Tutaj pojawia się pytanie.

Jeżeli wypieramy to co jest to skąd mamy wiedzieć kiedy ulegamy zmianie?

Akceptacja stanu obecnego to warunek wstępny zmiany.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA SIEBIE

By mieć wysokie poczucie własnej wartości musimy czuć się za siebie odpowiedzialni. To oznacza że:

 • Jestem odpowiedzialny za spełnianie swoich potrzeb i pragnień
 • Jestem odpowiedzialny za swoje wybory i to co robię
 • Jestem odpowiedzialny za to jak się zachowuje w szkole, w pracy czy wobec innych ludzi
 • Jestem odpowiedzialny za to jak spełniam wolny czas
 • Jestem odpowiedzialny za to jak komunikuje się z innymi
 • Jestem odpowiedzialny za to w jaki sposób i według jakich wartości żyje.

ASERTYWNOŚĆ

Asertywność to gotowość do stawania w swojej obronie. Asertywność to gotowość do otwartego bycia tym kim jestem i traktowania siebie z szacunkiem w relacji z innymi.

I teraz najważniejsze. Asertywność można podsumować jednym zdaniem

Asertywność to samodzielne myślenie i postępowanie zgodnie z nim.

Powtórzę to jeszcze raz

Asertywność to samodzielne myślenie i postępowanie zgodnie z nim.

ŻYCIE CELOWE

Życie celowe to wybranie tego że wykorzystam swoje umiejętności w sposób produktywny do tego żeby zrealizować swój cel. Składa się na to:

 • Odpowiedzialne sformułowanie swoich własnych celów
 • Podejmowanie działań niezbędnych do tego żeby cele realizować
 • Cykliczne ocenianie tego czy cele realizujemy w odpowiedni sposób oraz trzeźwa ocena tego czy zmierzamy w odpowiednim kierunku

PRAWOŚĆ

Przez prawość rozumiemy życie zgodnie ze swoimi zasadami. Zgodnie ze swoim systemem przekonań. Przykładowo jeśli uważasz że jazda przepisowa jest niezbędna do tego żeby nikogo nie zabić na drodze po czym jedziesz samochodem w terenie zabudowanym ponad 100 na godzinę to nie jesteś osobą prawą.

Jeśli okłamujesz kogoś a nie chcesz kłamać przez co masz wyrzuty sumienia to nie jesteś osobą prawą.

W skrócie musisz mieć czyste sumienie. Wtedy jesteś pewien że żyjesz jak osoba prawa.

Podsumowując

To są wszystkie czynniki na które składa się poczucie tego czy jesteś wartościową osobą czy nie. Wysoka samoocena jest kluczowa w tym jak będzie wyglądać twoje życie więc gorąco polecam zainteresować się tym jak u Ciebie jest z poczuciem własnej wartości.

Niektóre cechy mogą być u ciebie już wysoko a niektóre niestety są jeszcze nisko.

Jak żyć celowo już jest przedstawione na tym kanale. Kolejne tematy czyli Asertywność, samoświadomość czy akceptacja omówimy w kolejnych filmach na które już zapraszam a w tym filmie to by było na tyle.

Jeśli uważasz że moje treści są wartościowe to zostaw coś po sobie. Zapraszam też na moją stronę szkolawygrywania.pl oraz na mojego instagrama szkola.wygrywania. Pomóż mi też rozwinąć swój kanał. Poleć moje filmy znajomym.

Dziękuje za oglądanie i do zobaczenia w kolejnych odcinkach. Cześć!

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.