youtube

Człowiek w poszukiwaniu sensu [Streszczenie i Omówienie]

Posted by admin

Cześć, tu Szymon ze szkolawygrywania.pl Popraw jakość życia. W tym wideo omawiamy odkrycie które jest mega ważne, odkrycie które zmieniło życie wielu ludzi, zmieniło moje życie i może zmieni też twoje? A mianowicie chodzi o logoterapię i książkę Viktora Frankla „Człowiek w poszukiwaniu sensu” Zapraszam do oglądania.

Obozowe doświadczenia

Nie jest to typowa książka która jest jakimś poradnikiem albo książką która opisuje jakieś rzeczy w sposób naukowy. Jest to książka którą raczej zaliczyłbym do kategorii autobiografii.

W książce „Człowiek w poszukiwaniu sensu” Viktor Frankl opisuje swoje życie w obozach koncentracyjnych nazistowskich Niemiec. Opisuje to życie w kontekście odkrycia w psychologii które określił mianem logoterapii(bardziej bym ją nazwał terapią sensu).

Viktor Frankl był Austriackim żydem. Swoją teorię z psychologii opisał jeszcze przed uwięzieniem w obozach koncentracyjnych gdy Niemcy zabrali go do obozu koncentracyjnego wraz z całą rodziną to najcenniejszą rzeczą którą miał to był skrypt książki z jego teoriami psychologicznymi. Najpierw zostali przeniesieni do getta w Czechosłowacji gdzie zmarł jego ojciec. Potem został zabrany do Auschwitz a w Auschwitz jak to Niemcy mieli w zwyczaju, zabierali rodzinę, rozbierali ludzi do naga i golili ich ze wszystkich włosów aby ludzie poczuli się że nie mają niczego.

Frankl przetrwał obozy koncentracyjne(niestety tylko on, cała reszta jego rodziny odeszła). Jeśli chodzi o doświadczenia z obozu autor bardziej skupia się na współwięźniach. Opisuje on przez jakie fazy psychiczne przechodzili różni więźniowie i w jaki sposób udało mu się uniknąć fazy która prowadziła do śmierci.

I tym sposobem przechodzimy do jego odkrycia w psychologii a mianowicie do logoterapii.

Logoterapia i podejście psychiczne autora

Logoterapia jest psychoterapią pozytywną, krótko i średnioterminową, o wysokiej skuteczności, z umiarkowanym podejściem do analizowania przeszłości. Zadaniem logoterapii jest leczenie sensem życia danej osoby, bo kiedy zrozumiesz ‘po co’ to znajdziesz każde ‘jak’. Oddajmy na chwilę głos Autorowi z jego książki

Człowiek, który zda sobie sprawę z odpowiedzialności, jaką ma wobec innej ludzkiej istoty, która go kocha i z niecierpliwością wyczekuje jego powrotu, albo wobec jakiejś nieukończonej pracy, nigdy nie będzie zdolny odebrać sobie życia. Wie już, dlaczego żyje, a to pozwoli mu znieść to, jak żyje.

Viktor Frankl

Frankl postawił tezę że jak znajdziesz swój sens życia to jesteś w stanie przetrwać każdy możliwy rodzaj cierpienia. I autor nie uważa że należy wybierać jakiś szczytny cel. Wystarczy nawet jakiś prosty cel typu pomoc jakiejś bliskiej osobie lub dokończenie jakiejś pracy. Autor znalazł sens w swoich cierpieniach w obozie co pomogło mu przetrwać.

Postanowił że wykorzysta cierpienie z obozu aby stać się lepszą osobą, zamiast stać się apatycznym zdecydował przyjąć swoje cierpienie. Frankl uważał że niezależnie od tego w jakim miejscu jest człowiek to ma on wybór jak na daną rzecz zareaguje. Nawet w najgorszej sytuacji życiowej człowiek jest wolny bo może zdecydować jaką postawę w danej sytuacji przyjmie(czyli od zawsze przeze mnie powtarzane – to co myślisz i odczuwasz nie jest połączone z tym co robisz. Dlatego przykładowo idziesz na trening jak ci się nie chce bo zdecydowałeś że zachowasz się inaczej niż podpowiada ci mózg).

Jak znaleźć sens?

Autor uważa że sens można znaleźć na trzy sposoby

  • poprzez pracę
  • poprzez miłość
  • poprzez cierpienie

Frankl przetrwał lata w obozie dlatego że skupiał się na poszczególnych sensach życia. Poza wcześniej wspominanym cierpieniu autor miał cel napisać jeszcze raz książkę którą zabrali mu Niemcy. Dodatkowo w momentach słabości wyobrażał sobie twarz ukochanej żony.

Jak ładnie widać na przykładzie autora, nie ma jakiegoś wyższego sensu życia. Nie ma jakiegoś wyższego celu dla całej ludzkości. Każdy człowiek sens wybiera sobie sam i może go znaleźć na trzy różne sposoby.

Konsekwencje logoterapii

Kolejna sekcja książki która jest nazwana „Logoterapia w pigułce(może nie do końca tak aczkolwiek czytałem ją po angielsku więc to moje tłumaczenie) jest poświęcona w 100% pracy Frankla czyli Logoterapii. Tłumaczy on że brak sensu w życiu może prowadzić do wielu problemów psychicznych. Więcej o logoterapii nie będę już mówić bo jest o tym we wcześniejszej części wideo ale chce poruszyć jedną rzecz która mnie zaciekawiła ponieważ ona działa.

Dla tych co potrzebują terapii bo się czegoś obawiają Frankl rekomenduje paradoksalną intencję która polega na tym że osoba stara się doprowadzić do tego, czego się boi.

Przykładowo weźmy coś czego się można obawiać. Tutaj podawany jest przykład jąkania się wśród ludzi. Możesz się bać tego że będziesz się jąkać. I ten strach przed jąkaniem prowadzi do tego że jąkasz się wśród innych ludzi.

Autor zachęca pojawić się w grupie ludzi i starać się jąkać tak mocno jak się da. To ma prowadzić do tego że paradoksalnie zaczynasz mieć nad tym kontrolę. Starasz się aby twoje lęki stały się rzeczywistością. Po takiej próbie zauważysz że problem się nie pojawia i przestaniesz się bać.

Podsumowując. Książka jest bardzo ciekawa i daje bardzo mocno do myślenia. Gorąco zachęcam do lektury tej książki(tym bardziej że nie jest to jakieś opasłe tomisko a książka jest bardzo wartościowa). A jeśli chcesz jeszcze bardziej podnieść jakość swojego życia to zapraszam do mojego newslettera gdzie co niedziela wysyłam maile z super contentem o tym jak podnieść jakość swojego życia w obszarze zdrowia, ducha i finansów. Zapisać się możesz na szkolawygrywania.pl/lista. Dzięki za oglądanie i do następnego. Cześć!

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.