youtube

Felix Dennis – Jak zdobyć bogactwo(How to Get Rich) [Streszczenie i Omówienie]

Posted by admin

Cześć, tu Szymon ze szkolawygrywania.pl Popraw jakość życia. Jest wiele książek z tematyki jak zostać milionerem. Większość była napisana przez ludzi którzy milionerami zostali dzięki sprzedaży książek z tej tematyki. Felix Dennis jest inną osobą. Felix Dennis był magnatem mediowym i publikował magazyny. Zarobił na tym setki milionów dolarów(sam w książce pisał że nie jest w stanie policzyć swoich pieniędzy, że jego majątek wynosi coś pomiędzy 400 a 900 milionów dolarów.

No i napisał tą genialną książkę. I ta książka ma jedną ciekawą rzecz.

Czytasz ją. Myślisz w stylu -> ok, spoko, wartościowe i logiczne rzeczy. Zapominasz o tej książce na kilka lat. Wracasz do niej, czytasz i widzisz że właściwie w swoich biznesach wdrażasz te same zasady. Przejdźmy więc przez moje podsumowanie tego co Felix Dennis przekazał innym ze swoich umiejętności zdobywania i utrzymania bogactwa:

Szanse na to że będziesz bogatym

Jest jeden problem z byciem bogatym. Wielu ludzi myśli że każdy może być bogatym. Jest to nieprawda. Nie każdy może być bogatym. Ale każdy może tego pragnąć. Jako dowód Felix Dennis daje statystyki które jasno mówią ile jest ludzi bogatych w danym kraju i jakie masz prawdopodobieństwo do nich dołączyć. Liczba jest ułamkiem z kilkoma miejscami po przecinku. Autor wyliczył na podstawie wielkiej Brytanii i wrzucam liczbę na ekran.

0.000016

Dlatego aby być bogatym to musisz się zdrowo postarać i musisz się wyróżnić. A przede wszystkim musisz tego pragnąć za wszelką cenę.

Autor wyróżnił kilka zasad które niszczą bogactwo

 • Jeśli pracujesz dla kogoś to nigdy nie będziesz bogatym
 • Jeśli nie jesteś gotowy na upadki, czasami publiczne i katastrofalne -> masz nikłe szanse zostać bogatym.
 • Jeśli przejmujesz się tym co pomyśli o tobie ktokolwiek -> nigdy nie będziesz bogatym.
 • Jeśli nie jesteś w stanie znieść myśli o tym że podczas twojej podróży do bogactwa najbliżsi będą się o ciebie martwić -> nigdy nie będziesz bogatym.
 • Jeśli boisz się tego że pogoń za bogactwem zniszczy twój artystyczny talent -> nigdy nie będziesz bogatym(choć w tym przypadku strach jest uzasadniony)
 • Jeśli nie jesteś gotowy pracować dłużej od wszystkich których znasz -> nigdy nie będziesz bogatym.
 • Jeśli nie jesteś w stanie przekonać siebie że zasługujesz na bogactwo -> nigdy nie będziesz bogatym.
 • Jeśli nie jesteś w stanie przekonać samego siebie, że jesteś 'wystarczająco dobrym’ by być bogatym -> nigdy nie będziesz bogatym.
 • Jeśli podróży do bogactwa nie potraktujesz jako gry intelektualnej -> nigdy nie będziesz bogatym.
 • Jeśli nie jesteś w stanie stawić czoła strachowi przed porażką -> nigdy nie będziesz botatym.

Więc jeśli chcesz być bogatym to musisz

 • Pójść mniej utartymi ścieżkami zawodowymi(pamiętasz o tym ułamku szans? Większość idzie na etat. Ty musisz iść inną drogą)
 • Pracować ciężej niż wszyscy których znasz
 • Być gotowym na to że zniszczysz swoje relacje z bliskimi
 • Olewać to co myślą o tobie przyjaciele i znajomi
 • Być gotowym na stratę wszystkiego co masz
 • Nie bać się publicznego ośmieszenia
 • Być na tyle pewnym siebie żeby traktować robienie pieniędzy jak grę intelektualną a nie jak sprawę życia i śmierci

Autor zaznaczył też że im więcej zarabiasz na etacie(bo jesteś sprytny, utalentowany i dobrze wykształcony) tym twoja szansa na bycie super – bogatym staje się mniejsza ponieważ cały czas z tyłu głowy towarzyszy ci strach przed utratą.

I po tym fajnym wstępie przejdźmy przez mięso książki(choć moim zdaniem ten wstęp jest ważniejszy). Całe streszczenie podzieliłem na dwie sekcję czyli prowadzenie firmy i mentalne prowadzenie siebie. Przejdźmy najpierw przez prowadzenie firmy i podpunkty z tym związane.

Prowadzenie firmy

Pomysły nie są najważniejsze

Jest to kolejna już osoba ze świata biznesu która mówi o tym że pomysły są dużo warte. Najważniejsze jest to jak daną rzecz wykonasz. Prawidłowa realizacja pomysłu bije na głowę to czy pomysł jest dobry za każdym razem.

Świetnych pomysłów jest masa. Dopiero wtedy gdy połączysz świetny pomysł z ponadprzeciętną realizacją, wtedy wyniki zaczynają rosnąć wykładniczo. Widziałem fajne wyliczenia Dereka Siversa(człowiek który w 1997 założył sklep internetowy z płytami CD gdzie w peaku miął obrotu 100 milionów dolarów). Spójrzcie na te wyliczenia

Zły pomysł = -1

Słaby pomysł = 1

Średni pomysł = 5

Dobry pomysł = 10

Fajny pomysł = 15

Znakomity pomysł = 20

——

Brak realizacji = 1$

Słaba realizacja = 1000$

Średnia realizacja = 10 000$

Dobra realizacja = 100 000$

Fajna realizacja = 1 000 000$

Znakomita realizacja = 10 000 000$

Pomysł i realizacja się ze sobą mnoży.

Kapitał

Wielu ludzi próbuje wystartować z firmą w sposób taki że buduje startup, zbiera inwestorów za część udziałów i startuje z firmą. Jak firma się udaje to inwestorzy są bogaci i ty też jesteś bogaty i wszyscy są happy. Felix jednak uważa że ta droga nie jest najlepsza.

O wiele lepszą drogą(ale również cięższą) do super bogactwa jest posiadanie 100% udziałów firmy i finansowanie firmy samemu z zysków. Felix Dennis mówi że na początku lepiej jest finansować firmę z zysków i płacić sobie prywatnie tylko na jedzenie. Uczy to ucinania kosztów do minimum i wymusza na firmie sprawne funkcjonowanie. A co najważniejsze, daje niezależność i wykładniczo zwiększa zysk z firmy ponieważ jesteś jej właścicielem.

Jak sam Felix Dennis powiedział.

W wyścigu do bogactwa znaczenie ma tylko to co posiadasz.

Felix Dennis

Wybieraj rynki w których są pieniądze

Na drodze do bogactwa jest jedno zasadnicze pytanie. Gdzie są te pieniądze? Autor zaleca znaleźć miejsce gdzie są pieniądze i nie ma zbyt dużej konkurencji bo w miejscach gdzie są pieniądze przebić się będzie bardzo ciężko.

Felix Dennis dał fajną metaforę do gór. Poziom zarobków w danej niszy jest jak góra. Na szczycie jest najmniej miejsca i Ci co na nim są niechętnie się przesuwają żebyś usiadł obok nich.

Dlatego w drodze do bogactwa trzeba szukać rynków które nie są oblegane i pozwalają na wysokie zarobki. Trzeba szukać nieodwiedzanych gór które będą popularne w przyszłości i rozgościć się na szczycie. A najlepiej jeśli ta nieodwiedzana góra jest twoją pasją(a swoją drogą jeśli nie możesz znaleźć pasji to zapraszam do mojego kursu „Znajdź swoją pasję – link w opisie”.)

Zatrudniaj mądrzejszych od siebie

Kolejna rzecz która jest wspominana przez większość ludzi. Jeśli masz kogoś zatrudniać w swojej firmie, to zatrudniaj super gwiazdy. Zatrudniaj ludzi którzy są najlepsi. Ludzi którzy są mądrzejsi od Ciebie. Ludzi którzy przeważnie mają racje w konfrontacji z Tobą bo nie jesteś w biznesie mania racji. Jesteś w biznesie zarabiania pieniędzy.

Bo w bogactwie nie chodzi o to żebyś był mądrzejszy. Chodzi o to żebyś był bogatszy.

Sprzedawaj zanim będziesz musiał

Jest to bardzo ważna rada. Wielu ludzi którzy stworzyło firmę od zera jest jej 100% udziałowcem wpada w problem który polega na tym że zostają z tym dzieckiem do końca swojego życia. A w każdej firmie nadchodzi moment gdy pojawia się ktoś chętny do zakupu i jest gotowy zapłacić sumę która oznacza spokojną emeryturę dla właściciela.

No i Felix Dennis przestrzega. Sprzedawaj! Sprzedawaj i się nie zastanawiaj. Zakładałeś firmę nie po to aby być właścicielem firmy. Zakładałeś firmę po to aby być bogatym. Gdy masz opcję zostać bogatym bez konieczności pracowania to bierzesz tą opcję. Chyba że chcesz do końca swoich dni być pracownikiem z olbrzymią wypłatą.

Płać swoje podatki

Autor przestrzega przed tym że osoba która nie płaci podatków lub unika ich płacenia, prędzej czy później natrafi na sytuację gdzie zostanie nakryty. I w takiej sytuacji może iść do więzienia. Jeśli chcesz być bogatym to bądź ale dąż do bogactwa na wszystkie legalne sposoby. Każdy sposób który nie jest legalny to droga do więzienia i szybkiego zakończenia kariery.

Dywersyfikuj swoje źródła dochodu

Kolejna rzecz o której powtarzają wszyscy ale to dosłownie wszyscy. W swojej podróży biznesowej trzeba dywersyfikować swoje źródła dochodu. Tak szybko jak pierwsze źródło dochodu zaczyna w miarę samo funkcjonować, należy budować kolejne. Kropka.

No i to by było tyle jeśli chodzi o prowadzenie firmy. Przejdźmy teraz przez prowadzenie siebie

Wytrwałość

Wytrwałość w działaniu jest pierwszą(lecz nie najważniejszą) rzeczą jaką autor podkreśla. Jednak zaznacza jedną rzecz. Wytrwałość tak. Upartość nie. W momencie gdy wszystkie znaki na niebie pokazują że nie warto czegoś robić to oznacza że nie warto. W momencie gdy projekt nie wychodzi to warto się wycofać ale warto dalej wytrwale dążyć do celu na inny sposób, próbując szukać innej drogi do celu.

Wiara w siebie

Wiara w siebie jest wg. autora najważniejszą cechą osoby która dąży do bogactwa. Oddajmy mu głos.

Bez wiary w siebie wszystko jest niemożliwe. Z wiarą w siebie, nie ma rzeczy niemożliwych.

Felix Dennis o wierze w siebie

Jeśli chcesz być bogatym to musisz na to ciężko pracować ale musisz też wierzyć w to że Ci się uda. Jest to jedyna osłona przed wszystkimi problemami z mindsetem jakie pojawią się po drodze do bogactwa.

Zaufanie do swoich instynktów

Autor podkreśla jedną rzecz. Największe pieniądze zarabiał na projektach w które mało kto wierzył, wydawały się niezgodne ze sztuką oraz wszyscy doradcy je krytykowali. Jednak te projekty miały jedną rzecz. Miały przeczucie Felixa że zarobi na nich kupę kasy.

Dlatego autor podkreśla fakt że jeśli takie przeczucie wręcz bije Ci po oczach w przypadku jakiegoś projektu to nie zastanawiaj się tylko działaj! Oczywiście ten instynkt według autora buduje się latami ale jak już go zbudujesz to słuchaj się go zawsze i wszędzie.

Podejście do szczęścia

Szczęście istnieje. Szczęście jest potrzebne w życiu. I autor uważa że szczęście sprzyja przygotowanym. Dlatego bądź odważny i działaj ale nie licz na szczęście nie narzekaj że nie masz szczęścia. Trzeba pracować ciężko i liczyć że szczęście kiedyś nadejdzie.

Deleguj wszystko

Oddelegowywanie wszystkiego jest niemożliwe(albo przynajmniej bardzo ciężkie). Felix Dennis potwierdza że delegowanie jest ważne, bardzo przyjemne i daje czas na skupianie się na kolejnych rzeczach.

Autor zauważa jedną rzecz którą mało kto opisuje. Jest nią fakt że wielu ludzi szuka pozycji w swoim życiu a poczucie pozycji daje wyraźne bycie nad kimś. A jak coś komuś delegujesz to pozycja się buduje.

Intencyjność

Na sam koniec najważniejsza kwestia jaką podkreśla Felix Dennis. A jest nią fakt że po coś to wszystko robisz. Z wszystkim co robisz kryje się intencja. Coś chcesz mieć np. chcesz mieć jakiś poziom majątku. Pamiętaj o tym po co to robisz. Podejmij decyzję że np. Ja Jan Kowalski chce być bogatym i zrobię wszystko w tym celu.

I to by było na tyle jeśli chodzi o to wideo. Gorąca prośba ode mnie. Pomóż mi wypromować ten kanał na Youtube. Daj jakąś łapkę, napisz fajny komentarz. Ciebie to nic nie kosztuje(poza paroma sekundami czasu) a dla mnie wiele znaczy. Dodatkowo standardowo przypominam o tym że na szkolawygrywania.pl/lista możesz dołączyć do newslettera gdzie wysyłam materiały premium co niedziela. Te materiały są wysyłane tylko raz. Potem można je tylko zakupić jako zbiór emaili na szkolawygyrwania.pl/shop więc po co masz za to płacić jak możesz dostać je za darmo. Dzięki za oglądanie i do następnego. Cześć!

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.