youtube

Jak być bardziej kreatywny

Posted by admin

Cześć,

Ja jestem Szymon i witam cię na kanale szkola wygrywania, Popraw jakość życia. W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o tym jak być bardziej kreatywnym. Zapraszam do oglądania.

Zanim zaczniemy zapraszam na moją stronę szkolawygrywania.pl/darmowy-ebook/ i odbierz darmowego ebooka „3 sposoby na pokonanie blokady stresu. Gorąco zachęcam.

Na sam początek musimy pamiętać o podstawach. a Podstawami jest to że przy działaniu kreatywnym trzeba przestrzegać pewnych zasad. A te zasady to:

1. Daj sobie przyzwolenie na tworzenie śmieci

Jak pracujesz kreatywnie i rzucasz pomysłami to ich nie krytykuj. Na krytykę przyjdzie czas. Jak będziesz co chwila odrzucał pomysły to nie zrobisz w swojej głowie miejsca na to żeby wytworzyć kolejne ciekawe pomysły.

2. Zaplanuj sesje kreatywne w kalendarzu

Zaplanuj sobie czas kiedy masz wymyślać nowe pomysły. Nie myśl o kreatywności w taki sposób że w wirze codziennej pracy pomysły będą na ciebie spadać (co prawda tak też jest ale jest to o wiele rzadsze zjawisko). Dlatego musimy pamiętać o tym że czasami trzeba wyłączyć troski życia codziennego i zacząć pracować nad sobą.

3. Myśl jak początkujący

Każdy z nas ma jakieś spaczenie z racji zaawansowania w danej dziedzinie. W momencie gdy pracujesz kreatywnie przestań myśleć jak profesjonalista. Zadawaj sobie głupie pytania. Eliminuj założenia. Myśl jak początkujący.

4. Skup się na czynności kreatywnej

Wyłącz komputer. Odłóż telefon. Pozbądź się rozpraszaczy. Rozpraszacze likwidują kreatywność.

5. Obserwuj i wybieraj czas kiedy jesteś najbardziej kreatywny

Tak jak od zawsze wspominam. Jest czas kiedy jesteś bardziej aktywny a jest czas kiedy jesteś mniej aktywny. Trzeba testować i na zasadzie prób i błędów wyłapać kiedy jesteśmy bardziej kreatywni.

6. Trenuj

Kreatywność jest jak mięsień. Trenowana staje się silniejsza. Pracuj nad kreatywnością, codziennie. Regularnie i zobaczysz z jaką łatwością będziesz rzucać kolejnymi pomysłami.

Dobra, zasady mamy omówione. Jak będziesz ich przestrzegać to już mamy połowę sukcesu. Teraz przejdźmy do technik które są do wyboru w przypadku kreatywności

  1. Zadawaj to samo pytanie na 10 sposobów

Zawsze jak pracujemy nad czymś to zadajemy sobie jakieś pytanie lub twierdzenie. Przeważnie pytanie zaczyna się od JAK.

I wtedy wjeżdżamy z techniką. Piszemy to pytanie na 10 różnych sposobów. Takie pisanie pozwala nam na nabranie perspektywy pod różnym kątem która pozwala na zbudowanie wielu nowych pomysłów.

2. Skup się na szczegółach

Ciekawość jest najlepszym sposobem na nudę. Tak samo jest w sytuacji gdy mamy do czynienia z kreatywnością. Rozbijaj postawioną sobie tezę na pojedyncze wyrazy. Potem rzucaj pomysły do wyrazów. Rozbijaj to na czynniki pierwsze. Skup się na szczegółach.

3. Daj sobie deadline

Jak masz pracę kreatywną to ustawiaj sobie czasomierz. Tykający zegar sprawia że mamy na sobie presję a presja sprawia że mózg zaczyna pracować na wyższych obrotach.

4. Pracuj od tyłu

Często jest tak że stajemy w rozkroku gdzie wiemy gdzie jesteśmy, wiemy gdzie chcemy dojść ale nie wiemy jak. Kreatywność zawsze ma za zadanie znaleźć sposób żeby tam dojść. Jednak często jest tak że szukanie rozwiązania z pozycji co mamy zrobić żeby ruszyć nie daje rozwiązań.

Dlatego czasem warto jest wyobrazić sobie że już jestem w miejscu które chcę i od tego miejsca warto opisać rozwiązanie.

I to by było na tyle jeśli chodzi o ten film. Standardowo zapraszam na mojego bloga oraz instagrama

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.