youtube

Jak być bardziej zdyscyplinowanym

Posted by admin

Jest tylko jedna rzecz która sprawia że działamy gdy brakuje motywacji. Tą rzeczą jest dyscyplina. Prosta historia. Mamy prostą rodzinę gdzie jest Ojciec, Matka, nastoletnia córka i dwóch synów. Nagle z dnia na dzień odchodzi matka. Powiedzmy że w wyniku wypadku. I co się dzieje?

Córka która wcześniej nie robiła niczego a całym domem zajmowała się matka wchodzi w jej rolę. Przestaje ciągle myśleć o chłopakach, imprezach po szkole tylko zaczyna zajmować się domem, gotować dla całej rodziny i sprzątać. Dodatkowo jej oceny w szkole zaczynają być lepsze niż wcześniej.

Czy córka miała wysoki poziom motywacji? Raczej nie… Ale była na tyle zdyscyplinowana że latami utrzymywała dom i poświęciła swoje najlepsze lata życia. I teraz pojawia się pytanie. Jak być człowiekiem zdyscyplinowanym? Co takiego sprawiło że taka dziewczyna przeszła taką szybką metamorfozę i jak można samemu taką metamorfozę na siebie narzucić?

Aby tego dokonać to na pewno musisz zrobić 3 kroki które są super ważne. Przejdźmy przez nie.

Zanim przejdziemy do kroków do dyscypliny to chciałbym powiedzieć o tym że problem lenistwa i dyscypliny jest bardzo złożony. Dlatego abyś sobie z nim poradził to bardzo gorąco zapraszam Cię do darmowego szkolenia wideo „jak zbudować system który zwycięża z lenistwem. Link do szkolenia znajduje się w opisie. Dobra, koniec autoreklamy

1. Znajdź swój powód

Gdy w tej rodzinie zmarła matka to najstarsza córka zrozumiała że teraz nadeszła chwila gdzie ona musi zostać panią tego domu i zająć się wszystkimi sprawami którymi wcześniej zajmowała się partnerka życiowa jej ojca. To była sprawa ważniejsza niż wszystkie zajęcia którymi parały się jej koleżanki w podobnym wieku.

Ten powód był bardzo silny. Na jej barkach spoczywała odpowiedzialność za całą rodzinę. I według wielu badań naukowych takie sytuacje skrajne gdzie człowiek bierze odpowiedzialność za najbliższych wyzwalają u człowieka rezerwy silnej woli które nie są ruszane we wcześniejszych fazach. Ten silny cel potrafi utrzymywać ludzi przy życiu.

Bardzo dobrze pokazują to historie ludzi z książki człowiek w poszukiwaniu sensu. Gdzie w obozie koncentracyjnym życie zachowywali tylko ci którzy potrafili znaleźć sens swojego cierpienia najczęściej poprze przyszły cel jaki muszą zrealizować. Sensem może być np. spisanie świadectwa z tego jak wyglądało życie w obozie.

Nasza wyimaginowana dziewczyna ma przyszły cel. Tym celem jest wychowanie młodszego rodzeństwa na porządnych ludzi i to sprawia że jest ona w stanie znieść cierpienie.

2. Na początku skup się na pojedynczych, prostych zadaniach

Gdy chcesz zmienić swoje życie to nie możesz się rzucić na głęboką wodę i robić bo kilkadziesiąt rzeczy dziennie. W naszej historii zmiana życia polegała na tym że nasza bohaterka wzięła na siebie proste zadania domowe poświęcając przy tym inne zajęcia którymi zajmują się nastolatki w jej wieku.

Proste zadania domowe są pojedyncze i łatwe do zaplanowania. Gdyby dziewczyna spróbowała zajmować się domem, spotykać się z chłopakami, chodzić na imprezy i dobrze się uczyć to w końcu by poległa bo tego wszystkiego byłoby za dużo. Jednak gdy skupiła się tylko na zajmowaniem się domem i nauce to spokojnie sobie poradziła. Z czasem gdy nowe obowiązki wejdą jej w nawyk i będzie sobie radzić coraz lepiej to może do tego dołożyć spotkania z przyjaciółmi itd.

3. Odpowiedź na moment słabości

Często jest tak że pomimo tego masz silne poczucie misji i skupiasz się na prostych zadaniach to twoja przeszłość się do Ciebie odezwie. Przykładowo zadzwoni koleżanka która powie. Siema! Chodź z nami na imprezę trochę się rozerwiesz i wyluzujesz. Jest to bardzo szkodliwa pułapka ponieważ koleżanka może chcieć dobrze a nasza bohaterka wpadnie w sidła tego że z imprezami nie ogarnie całego życia.

Takie sytuacje będą się pojawiać. I jeśli chcesz przetrwać to trzeba być na nie przygotowanym. Musisz mieć przygotowaną odpowiedź na taką sytuację. Czyli potrzebna jest przygotowana wymówka albo propozycja spędzenia czasu w inny sposób. W przeciwnym razie możemy stracić naszą dyscyplinę.

I ta odpowiedź na moment słabości jest kluczowa w kontekście przetrwania w dyscyplinie. Bo każdy jest mocny i pewny siebie jak jest dobrze. Gorzej jest w sytuacji kiedy jest źle.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o lenistwie to zapraszam Cię do wideo „POKONAJ LENISTWO W 5 KROKACH” wideo jest na karcie po prawej stronie

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.