youtube

Jak być cierpliwym?

Posted by admin

Cześć, tu Szymon ze szkolawygrywania.pl Popraw jakość życia. Cierpliwy to i kamień ugotuje. Każdy zna ten cytat Mariusza Pudzianowskiego (swoją drogą polecam wideo które zrobiłem o nim). Niestety w życiu tak fajnie nie jest. Żyjemy w czasach natychmiastowej gratyfikacji. Paczka ze sklepu internetowego musi być dostarczona w 24godziny, posiłki w restauracji muszą być wydane maksymalnie w 30minut a czekanie w kolejce to przeżytek no i ile można czekać aż ten kasjer w biedronce otworzy kolejną kasę!

Takie warunki sprawiają że większość ludzi jest niecierpliwa. Choć niektórzy się ze mną nie zgodzą uważając że ludzie sukcesu nie czekają dłużej niż powinni to uważam że brak cierpliwości nie jest cechą pożądaną. W tym wideo przybliżę czym się różni osoba cierpliwa od osoby niecierpliwej oraz jak być bardziej cierpliwym. Zapraszam do oglądania.

Na sam początek rozróżnijmy osobę cierpliwą od osoby niecierpliwej.

  • Cierpliwy nie ma problemu z tym że dana rzecz pochłonie trochę czasu. Niecierpliwy chce wszystko na już
  • Cierpliwy stara się zrozumieć dlaczego coś tak długo trwa. Niecierpliwy będzie wywierać presję aby przyspieszyć działanie innych
  • Cierpliwy jest spokojny w razie opóźnienia. Niecierpliwy jest zirytowany i nie ukrywa frustracji.
  • Cierpliwy podejmuje przemyślane decyzje. Niecierpliwy czasem podejmuje decyzje bez namysłu
  • Cierpliwi są dobrymi słuchaczami. Niecierpliwi nie mają czasu słuchać.

I teraz pojawia się pytanie. Dlaczego ludzie są niecierpliwi? Niecierpliwość jest bardzo indywidualna. To co sprawia że zaczynasz się niecierpliwić nie musi niecierpliwić innych. Nie da się zestawić że to i to zachowanie sprawia że ludzie się niecierpliwią a te i te sprawiają że jesteśmy cierpliwi.

I teraz pojawia się drugie pytanie. Po co być cierpliwym? Najlepszą odpowiedzią na to pytanie jest przejście przez listę plusów bycia szczęśliwym:

  • Czerpanie radości z oczekiwania. Badania z 2014 roku pokazują jasno że czekanie na jakieś wydarzenie daje ludziom radość(w niektórych przypadkach czekanie daje więcej radości)
  • Osoby niecierpliwe mają tendencję do stresowania się a osoby cierpliwe całkowicie odwrotnie
  • Zwiększona obecność tu i teraz. Nie jesteśmy świadomi tego ile rzeczy ucieka nam przez palce gdy gonimy od zadania do zadania. Bycie cierpliwym pozwala na cieszenie się małymi rzeczami.
  • Podejmujesz lepsze decyzje. Gdy się ciągle spieszysz to łatwiej popełniasz błędy. Bycie cierpliwym i danie sobie czasu na analizę pozwala na lepsze podejmowanie decyzji.

Dobra, to jak już mamy za sobą o co chodzi w cierpliwości oraz jakie są tego plusy to przejdźmy przez sposoby na cierpliwość.

Małe kroczki

Stawanie się cierpliwszym to maraton a nie sprint. Możesz zacząć od małych kroków. Wróć z pracy lekko dłuższą drogą. Zatrzymaj się na chwilę i doceń swój posiłek zanim się rzucisz do jedzenia. Zacznij wykonywać aktywności wymagające cierpliwości jak przykładowo układanie olbrzymiej ilości puzzli. Robiąc takie proste aktywności zaczniesz budować charakter cierpliwego.

Poznaj swoje zapalniki

Jak jesteś osobą typowo niecierpliwą to spróbuj zidentyfikować wszystkie sytuacje które sprawiają że się uruchamiasz. Wiedza o tym w jaki sposób się uruchamiasz pozwala na unikanie sytuacji które sprawiają że się niecierpliwisz.

Przykładowo bardzo się niecierpliwisz jak musisz czekać w dużej kolejce po np. kebaba czy u lekarza. Zamiast się niecierpliwić to możesz w przypadku jedzenia wybrać czas gdy jest mniej zamówień albo zamówić coś przez telefon i przyjść w momencie gdy ten przysłowiowy kebab będzie już gotowy.

Specjalnie zwolnij

Wykonywanie rzeczy wolniej może zbudować cierpliwość. Nie każda aktywność wymaga tego aby wykonać ją z automatu albo w pośpiechu. Jak masz takie aktywności w swoim życiu to wykonuj je specjalnie wolniej. Zamiast budować pośpiech to doceń chwilę oczekiwania.

Akceptuj rzeczy na które nie masz wpływu

Jest jedna zasada jeśli chodzi o cierpliwość. Jest ona bardzo ważna i bardzo łatwa do wdrożenia. Wiele osób o niej wie ale mało kto na dobrą sprawę wdraża ją w życie. A mianowicie chodzi o nie przejmowanie się rzeczami na które się nie ma wpływu.

Przykładowo weźmy sobie korek drogowy. Zamiast frustrować się tym że stoisz w korku, postaraj się zaakceptować ten fakt i wykorzystać okazję. Możesz np. zadzwonić do przyjaciela.

I to by było na tyle jeśli chodzi o to wideo. Bardzo dobrze wiesz jak działa algorytm więc proszę zostaw coś po sobie. Dodatkowo jeśli chcesz poprawić jakość swojego życia w obszarze zdrowia, ducha czy finansów to gorąco zapraszam Cię do mojego newslettera gdzie co niedziela wysyłam materiały premium. Zapisać się możesz na szkolawygrywania.pl/lista Dzięki za oglądanie i do następnego. Cześć!

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.