youtube

Jak przestać być wielozadaniowym [Jak wyzbyć się Multitaskingu]

Posted by admin

Cześć, tu Szymon ze szkolawygrywania.pl Popraw jakość życia. W poprzednim wideo przedstawiłem wam wady multitaskingu i powody dlaczego multitasking nie jest dla nas korzystny. W tym wideo chcę wam przedstawić koncepcje na to jak przestać być wielozadaniowym. Zapraszam do oglądania

Pierwsza rzecz która jest do załatwienia to odpowiedź na pytanie czy chcesz się pozbyć multitaskingu. Może być tak że wykonujesz wiele rzeczy na raz i one nie wymagają myślenia i dzięki temu masz więcej czasu. Jest to bardzo rzadkie ale jednak jest więc warto sobie odpowiedzieć na pytanie czy chcesz się tego pozbyć.

W pozostałych przypadkach proponuję eliminować multitasking poza np. biedaniem i słuchaniem audiobooków. Jak nie wiesz jak jest to przynajmniej spróbuj i porównaj. Jak będziesz mieć więcej czasu to zawsze możesz wrócić do multitaskingu. Przejdźmy do sposobów na pokonanie multitaskingu

1. System który będzie przypominać o zmianie zadania

Zamiast próbować wykonywać dwa zadania jednocześnie, spróbuj zbudować system który będzie ci przypominać o tym żeby skupić się na kolejnej czynności. Ta metoda jest bardzo często wykorzystywana przez astronautów którzy w kosmosie mają wiele różnych czynności do wykonywania. W momencie gdy dany astronauta wykonuje jedno zadanie to skupia się na nim w 100% do czasu aż zadzwoni budzik który przypomni mu o tym żeby przełączyć się na inne zadanie. Każde zadanie ma swój budzik.

2. Wywal dystrakcję

Otwarte karty w przeglądarce, twój smartphone oraz twoja skrzynka mailowa. Wszystko to jak jest otwarte gdy pracujesz prowadzi do tego że każda notyfikacja odciąga cię od pracy i nadszarpuje twoje skupienie na jednym zadaniu. Czyli robisz multitasking nie będąc tego świadomym. Jak chcesz się skupić to nie możesz sobie pozwolić na to żeby cokolwiek miało tak łatwy dostęp do Ciebie. Email czy powiadomienie z telefonu zawsze ma w sobie poczucie pilności co niszczy naszą uwagę w 100%.

Zauważ jedną rzecz. Rozmawiasz z kimś towarzysko w cztery oczy albo z grupą przyjaciół i nagle dzwoni ci telefon. Co robisz? Odbierasz ten telefon albo odrzucasz połączenie ale jest jeden problem. W momencie gdy ten telefon zobaczyłeś to z automatu uważasz że osoba dzwoniąca ma ważniejszą rzecz do przekazania niż to o czym rozmawiasz w towarzystwie. Pozbądź się możliwości żeby dystrakcje mogły na Ciebie działać.

3. Naucz się odmawiać

Gdy mówię żebyś nauczył się mówić nie to nie mam na myśli tego żebyś był niemiły dla wszystkich. Mam na myśli to żebyś nauczył się wstrzymywania odpowiadania Tak na każdą prośbę. Często jest tak że mówimy na jakąś rzecz „tak” z automatu i potem strasznie się pocimy aby wszystko pogodzić(przykładowo robiąc multitasking).

Zamiast mówić na wszystko tak odpowiedz „Muszę to przemyśleć” albo „Dam ci znać jutro”. Potem gdy się zastanowisz to o wiele prościej jest stwierdzić czy na pewno chcesz daną rzecz robić.

4. Wykorzystuj technologię

Technologia jest twoim sprzymierzeńcem. Jest masa aplikacji które wykonywują wiele korzystnych dla nas czynności.

Przykładowo:

  • Aplikacja która blokuje telefon na wybrany zakres czasu w taki sposób że nie jesteś w stanie z niego skorzystać
  • Aplikacja która blokuje różne strony internetowe
  • Aplikacja do przeglądarki która blokuje propozycje na youtube i oglądasz tylko te filmy które sobie z góry wyszukasz
  • Aplikacja która wyłącza internet na wybrany zakres czasu
  • Inne które nie przychodzą mi do głowy bo z nich nie korzystam

Zamiast walczyć silną wolą, lepiej jest dostosować środowisko w taki sposób że musisz pracować.

5. Zarządzaj swoją pracą

Ostatnie i chyba najważniejsze. Aby nie być multitaskerem trzeba mieć jasno wyznaczone co i kiedy i jak będę robić. Aby to osiągnąć to:

Jeśli nie wiesz jak to dobrze zrobić to polecam swój kurs „Ostateczne rozwiązanie problemu lenistwa” link też w opisie.

Podsumowując

Multitasking to mit ponieważ nie jesteśmy super-ludźmi zdolnymi do robienia masy rzeczy jednocześnie. Ciągłe przełączanie swojej uwagi pomiędzy zadaniami nie jest sposobem na bycie produktywnym. Najlepszym sposobem na unikanie multitaskingu jest skupienie uwagi na jednej czynności o czym jest to wideo.

I to by było na tyle jeśli chodzi o to wideo. Bardzo dobrze wiesz jak działa algorytm więc proszę zostaw coś po sobie. Dodatkowo jeśli chcesz poprawić jakość swojego życia w obszarze zdrowia, ducha czy finansów to gorąco zapraszam Cię do mojego newslettera gdzie co niedziela wysyłam materiały premium. Zapisać się możesz na szkolawygrywania.pl/lista Dzięki za oglądanie i do następnego. Cześć!

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.