youtube

Jak realizować cele – nagradzanie się

Posted by admin

Cześć,

Ja jestem Szymon i witam cię na kanale szkoła wygrywania w kolejnym filmie z serii o realizacji celów. Oczywiście jak to w serii przedstawiam kolejne techniki realizacji celów więc jak przedstawiana tutaj technika ci nie podpasuje to zawsze możesz sprawdzić inne które mogą ci pasować.

W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o kwestii motywacyjnej każdego celu która sprawia że jesteśmy bardziej wytrwali w realizacji celów. A jest nią nagradzanie się.

Każdy z nas wie że z naszymi celami przeważnie jest tak że potrzebne do realizacji są wytrwałe, systematyczne działania które przybliżają nas do celu. Dlatego jeśli przechodzisz do realizacji celu i masz określone działanie to najprościej jest zrealizować ją na zasadzie wytworzenia w sobie nawyku.

A z nawykami jest już prościej. Nawyk działa automatycznie i bezwysiłkowo, dlatego warto popracować nad jego stworzeniem, by później działał automatycznie.

A najważniejszą i przez wszystkich pomijaną kwestią tworzenia nawyku jest gratyfikacja czyli nagradzanie się.

Schemat nawyku wygląda następująco.

Bodziec -> Reakcja -> Nagroda ->Reakcja nagrody w mózgu

Czyli jeśli naszym nawykiem jest codzienne bieganie rano

Bodźcem może być cokolwiek. Powiedzmy ubranie się w ubrania do biegania. Czyli każdego dnia rano jak wstajemy z łóżka to automatycznie ubieramy się w strój do biegania.

Reakcją na ubranie się będzie wyjście z domu i bieganie.

No i na koniec przychodzi nagroda. Nawyk nie wytworzy się jeśli nie zaczniemy siebie nagradzać. Dlatego musimy wytworzyć w sobie nagrodę. A tą nagrodą może być cokolwiek. Przykładowo nagrodą może być:

  • wrzucenie do skarbonki 5zł i po uzbieraniu konkretnej kwoty zakupienie odpowiedniej nagrody jaką lubimy. Np. można kupić sobie jakąś przekąskę jak w moim przypadku worek kiwi.
  • Może być zaparzenie sobie super kawy
  • Możesz siebie pochwalić za dobrze wykonaną robotę
  • Możesz sam siebie skomplementować
  • Możesz pozwolić sobie na zagranie w ulubioną grę

I takim sposobem po miesiącu mamy wykształcony nawyk i nie musimy marnować zasobów silnej woli na wykonanie pracy. Pamiętajmy tylko o tym żeby siebie nagradzać bo bez nagrody nie ma nawyku.

I to by było na tyle jeśli chodzi o ten filmik. Jeśli film dał ci wartość to zostaw coś po sobie czy to łapkę czy komentarz. Zapraszam też na moja stronę szkolawygrywania.pl oraz na mojego instagrama szkola.wygrywania gdzie wrzucam codziennie nową dawkę inspiracji.

Dzięki za oglądanie i do zobaczenia w kolejnych odcinkach. Cześć!

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.