youtube

Jak realizować cele – Okres 12 tygodni

Posted by admin

Cześć! Ja jestem Szymon i witam cię na kanale szkoła wygrywania. Dzisiaj pogadamy o kolejnej technice realizacji celów. A tą techniką jest planowanie celów krótkoterminowych na maksymalnie 12 tygodni. Zapraszam do oglądania.

Każdy z nas wie że jeśli chcemy zrealizować cele to samo ich zapisanie nie działa. Każdy z nas wie że celu nie zrealizujemy jednym małym działaniem tylko musimy to rozbić na malusieńkie kroki które są do wykonania.

I tutaj pojawia się problem. Wyznaczony przez nas cel przeważnie jest wyznaczony np. na za 5 lat i ciężko nam jest sobie wyobrazić jak będzie wyglądać nasze życie w takim okresie czasu i co możemy do końca tego okresu zrealizować.

I tutaj pojawiają się badania naukowe które jasno pokazują że człowiek jest w stanie myśleć z wyprzedzeniem maksymalnie na 90 dni do przodu i dalsze planowanie jest dla człowieka olbrzymią abstrakcją.

W takim czasie jak rok czy dwa nie jesteśmy w stanie zaplanować idealnie dzień po dniu jak będzie wyglądać nasza droga do osiągnięcia celu.

Dlatego też powstaje okres 12 tygodni które są 84dniami na który wyznaczamy sobie cel który jesteśmy w stanie zrealizować.

Oczywiście nie mówię tutaj o tym żebyś nie miał celów długoterminowych na najbliższe 5 lat bo to nie o to chodzi. Taki cel na wiele lat do przodu powinieneś traktować jako drogowskaz i kierunek podróży w którym powinieneś zmierzać.

Jednak planować powinniśmy na max 90dni.

Moja propozycja planowania jest taka.

  1. Na podstawie celów 5letnich wyznaczamy sobie cel który jesteśmy w stanie osiągnąć w ciągu 90dni. I taki cel zapisujemy sobie w notatniku, blogu, kartce czy czymkolwiek innym w czym zapisujesz cele.
  2. 12 tygodni dzielimy sobie na cykle 2 tygodniowe gdzie po 2 tygodniach robimy sobie podsumowanie prac, gdzie jesteśmy dokąd zmierzamy itd.
  • W ciągu 2 tygodni jesteśmy w stanie zaplanować pracę na każdy dzień
  • W ciągu 2 tygodni jesteśmy w stanie uwzględnić wszystkie nagłe przypadki które nam się przydarzają(np. choroby, wyjazdy itd) i możemy dostosowywać plan działania do siebie
  • Dwa tygodnie to wystarczający czas by określić czy zmierzamy w odpowiednim kierunku z naszymi działaniami.
  • W ciągu 2 tygodni jesteśmy w stanie skorygować planowane 84dniowe cele z racji że cele mogą być za ambitne albo za mało ambitne(w moim przypadku przeważnie wychodzi że robię cele za mało ambitne)

3. Sześć takich dwutygodniówek daje nam cały cykl. Po tych 84 dniach robimy podsumowanie całościowe, oceniamy ile się udało zrealizować a ile nie i następnie przechodzimy do planowania kolejnych 84 dni. Powtarzamy cykl cały czas.

Taki system pozwala nam mieć całkowitą kontrolę nad naszymi celami. Pozwala on na ocenianie swojej pracy i dostosowywanie tego co się dzieje. Taki system idealnie działa w połączeniu z Getting Things Done o czym poopowiadam w kolejnym filmie o realizacji celów na który już zapraszam.

Dzięki za oglądanie. Jeśli to co tutaj ci przekazałem dało ci trochę wartości to zostaw coś po sobie.

Standardowo zapraszam na moją stronę szkolawygrywania.pl zapraszam na mojego instagrama szkola.wygrywania i do zobaczenia w kolejnych odcinkach cześć.

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.