youtube

Jak się odstresować?

jak się odstresować
Posted by admin

https://youtu.be/dPqflZIeDbs

Cześć! Ja jestem Szymon i witam cię na kanale szkolawygrywania.pl Popraw jakość życia. W tym wideo dowiesz się jak się odstresować. Przedstawię w nim kilka technik na odstresowanie. Sama praktyka. Zapraszam do oglądania.

Technika PAWS odpowiedzią na „Jak się odstresować?”

Pierwsza technika którą chcę przedstawić to technika PAWS czyli Pause, Acknowledge, Witness, Separate. Technika pochodzi od mindfullness i jest skuteczną odpowiedzią na pytanie „Jak się odstresować?”

Pauza(pause) – Jak czujesz się zestresowany to zatrzymaj się i weź kilka głębokich wdechów

Poznaj(acknowledge) – Jak już się zatrzymałeś to poświęć chwilę na rozpoznanie i zwalidowanie emocji która cię otacza. Obserwujesz emocje bez wczuwania się w nią.

Doświadczaj(witness) – kolejny krok to danie sobie czasu aby odpowiednio doświadczyć tego co czujesz

Separacja(separate) – ostatni krok to wizualizacja tego że na dobrą sprawę to siebie obserwujesz i ta emocja nie jest tobą. Najlepszy sposób to wyobrażenie sobie siebie jako bohatera filmu. Celem jest oderwanie od emocji którą doświadczasz.

A jak to wygląda w praktyce:

  1. Zrób 5 głębokich wdechów. Licz do 3 jak wdychasz i do 5 jak wydychasz powietrze
  2. Powiedz sobie że emocja którą doświadczasz jest w tobie i zaakceptuj jej obecność. Powiedz sam sobie i innym że tak stresuję się.
  3. Zacznij obserwować to co doświadczasz. Obserwuj jakie myśli się pojawiają w twojej głowie. np. „Dlaczego ja?”, „To nie jest fair”. Obserwuj jak się zachowuje twoje ciało. Czy jakieś mięśnie się napinają?
  4. Jak już dokonałeś obserwacji to wyobraź sobie że zachowujesz się schematycznie tak jak zawsze(im częściej wykonujesz to ćwiczenie tym częściej będziesz widział wzorzec). Wyobraź sobie że oglądasz film w którym pokazują twoje emocje i schemat zachowania i wyobraź sobie że jesteś widzem tego filmu a nie aktorem. Obserwuj tą historię wiedząc że ona nie opisuje Ciebie.

Dziennik, pamiętnik

Przelewanie na papier swoich myśli i uczuć może być bardzo mocno terapeutyczne i mocno polecam stosowanie dziennika jako uwalniacza stresu. Chodzi w nim o to aby wypisywać powody dlaczego jesteś zestresowany wraz z wszystkimi emocjami które ci towarzyszą. Przykładowo

  1. Ustaw czasomierz na 15 minut

2. Napisz na kartce dlaczego jesteś zestresowany i co czujesz, myślisz, widzisz i co chcesz

3. Nie myśl za dużo. Po prostu pisz bez zastanowienia. Przelewaj wszystko na papier. Możesz rysować mazać, podkreślać używać dziwacznych porównań. Nie ma żadnych blokad.

4. Skończ pisać jak czasomierz zadzwoni.

5. Połóż ręce na tekście który napisałeś i powiedz na głos „Uwalniam te myśli z mojego umysłu, ciała i mojej świadomości”

6. Zniszcz tą kartkę. Podrzyj ją na kawałki, spal ją czy co tam wolisz.

Praktyka wdzięczności

Czy tego chcesz czy nie to wdzięczność pomaga z walką ze stresem. Praktykując wdzięczność nie tylko sprawisz że ktoś będzie miał lepszy dzień. Dodatkowo zmniejszasz prawdopodobieństwo wystąpienia wielu złych zjawisk. Przykładowo nie będziesz miał wypalenia zawodowego. Praktykowanie wdzięczności to swoisty przycisk przywracający bardziej pokojową i szczęśliwszą egzystencję.

Więc jak praktykować wdzięczność? Prosty sposób. Praktykowanie wdzięczności praktykujemy będąc wdzięcznym.

  • Przed snem dziękuj za co najmniej 5 rzeczy które ci się przydarzyły np. podziękuj za dobry posiłek
  • Codziennie wysyłaj co najmniej jedną wiadomość w której dziękujesz komuś za coś
  • Zbuduj nawyk dziękowania każdej osobie którą natrafiasz na swojej drodze. Podziękuj dziewczynie z recepcji. Podziękuj taksówkarzowi za bezpieczny transport.
  • Podziękuj najbliższej ci osobie za to jak się angażuje w relację z tobą
  • Stań się poszukiwaczem dobra we wszystkim na co natrafiasz.

Jeśli chcesz poprawić jakość swojego życia to zapisz się na moją listę mailową gdzie co niedziela wysyłam porady jak poprawić jakość swojego życia.

Dzięki i do następnego!

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.