youtube

Jak wdzięczność czyni cię szczęśliwszym

Posted by admin

Cześć, tu Szymon ze szkolawygrywania.pl Popraw jakość życia Wdzięczność. Bardzo rzadko o tym rozmawiam ale uważam że wdzięczność jest ważna i potrzebna. Postanowiłem że trzeba to zmienić. Dlatego w tym wideo porozmawiamy o wdzięczności i jej wpływie na nasze życie. Zapraszam do oglądania.

Zacznijmy od tego czym jest bycie szczęśliwym. W byciu szczęśliwym nie chodzi o zwykłą emocję. Chodzi o to, jak dobrze się czujesz i jak bardzo jesteś zadowolony ze swojego życia czyli chodzi o ogólne zadowolenie z tego jak wygląda otaczający cię świat. Ale to nie wszystko. Dodatkowym aspektem który jest bardzo ważnym(a czasami wręcz kluczowym) aspektem szczęścia jest poczucie sensu w życiu. Jak nie wiesz nic o swoim sensie życia to polecam wideo. „Jak znalazłem swój sens życia” link do tego wideo oczywiście w opisie.

Czyli jednym zdaniem. Bycie szczęśliwym to zadowolenie z otaczającego świata + sens życia. Jak już to wiemy to przejdźmy do wdzięczności. Która ma bezpośredni wpływ na zadowolenie. Jak jesteś wdzięczny to zwiększasz ten poziom zadowolenia z otaczającego świata. Istnieje wyraźny związek między wdzięcznością a szczęściem.

Gdy ludzie są wdzięczni za to co mają, to ich zdrowie fizyczne to odzwierciedla. Częściej ćwiczą, lepiej się odżywiają i dbają o swoje zdrowie i dbają o to co mają. Co jest samospełniającą się przepowiednią bo jesteś zadowolony że jest dobrze, pracujesz z radością i dzięki tej pracy jest jeszcze lepiej. A że jest jeszcze lepiej to jesteś jeszcze bardziej wdzięczny itd. NORMALNIE PERPETUM MOBILE xD

Dodatkowo badania wskazują na niższy poziom stresu, zmniejszenie bólu, poprawę układu odpornościowego, lepsze ciśnienie krwi i pozytywny wpływ na serce tylko dzięki wdzięczności. Wdzięczność ma także wpływ na poziom naszego poczucia własnej wartości.

Doświadczenie wdzięczności aktywuje neuroprzekaźniki, takie jak dopamina, którą kojarzymy z przyjemnością i serotonina, która reguluje nasz nastrój. Powoduje również, że mózg uwalnia oksytocynę, hormon, który wywołuje uczucia takie jak zaufanie i hojność, które promują więzi społeczne i poczucie więzi.

Jedno hasło. Wdzięczność popłaca. Wdzięczność buduje w naszym ciele głęboką radość która buduje bardzo dużo pozytywnych reakcji chemicznych w naszym ciele. I teraz pojawia się pytanie.

Jak praktykować wdzięczność?

Najlepszym sposobem na praktykowanie wdzięczności to nie czekanie na jakąś specjalną okazję tylko działanie z tym co mamy. Bardzo dobrym sposobem jest założenie dziennika wdzięczności i prowadzenie go każdego dnia. A za co można być wdzięcznym każdego dnia? Za wszystko! Przykładowo

 • Możesz być wdzięczny za to że pijesz ciepłą herbatę
 • Możesz być wdzięcznym za to że masz dach nad głową
 • Zacznij dostrzegać małe akty życzliwości które dostajesz od innych
 • Za to że zdążyłeś do pracy
 • Za to że jesteś względnie zdrowy
 • Za to że masz bliskich ci ludzi

Bierzesz taki dziennik na koniec dnia i wypisujesz wszystko za co jesteś wdzięczny. Gdy to wypiszesz to pomyśl o tym przez chwilę.

Dodatkowo do dziennika wdzięczności możesz praktykować wdzięczność na wiele innych sposobów przykładowo:

 • Idź na „spacer wdzięczności”. Podczas spaceru bądź wdzięczny za wszystko co widzisz np. że tu ładne drzewo rośnie
 • Stwórz słoik wdzięczności do którego codziennie będziesz wrzucać 3 małe karteczki papieru na których zapiszesz to za co jesteś wdzięczny
 • Zadzwoń do kogoś z podziękowaniami
 • Szczerze podziękuj ekspedientce w sklepie za super miłą obsługę
 • Wyznacz sobie godzinę wdzięczności. Przykładowo codziennie od 9 do 10 rano obserwuję to co mnie otacza i za co mogę być wdzięczny.

No a jak nie chce ci się zbyt dużo kombinować to każdego dnia przed snem powiedz do siebie pięć rzeczy za które jesteś wdzięczny.

No i to by było na tyle jeśli chodzi o to wideo. Standardowo zapraszam do mojego newslettera gdzie co niedziela wysyłam za darmo materiały premium z tematyki rozwoju osobistego dodatkowo bardzo dobrze wiesz jak działa ten serwis. Abym się rozwijał to potrzebuje twojego lajka oraz komentarza więc kliknij i skomentuj aby moja praca nie szła na marne. Dzięki za oglądanie i do następnego! Cześć!

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.