youtube

Korzyści z grania w gry komputerowe

Posted by admin

Cześć! Tu Szymon ze szkolawygrywania.pl Popraw jakość życia. Gry komputerowe. Chyba każdy z nas doświadczał tego że rodzice mówili że ogłupiają nas te gry komputerowe. Duża część ludzi urodzonych w latach 80tych i 90tych na pewno przez chwilowy moment zauważyła to że telewizja robi z ludźmi to co oni myśleli że z ich dziećmi zrobi komputer. Większość młodych ludzi którzy wychowywali się z komputerem z dużym prawdopodobieństwem grało w gry komputerowe.

I wielu ludzi co w te gry komputerowe grało kiedyś, obecnie nie ma już na te gry czasu i uważa je za coś co ten niezbędny czas zabiera. I bardzo często tak jest. Ale nie zawsze! I dzisiaj chcę zabawić się w adwokata diabła i przedstawić korzyści z grania w gry komputerowe. Zapraszam do oglądania

1. Poprawa refleksu

W wielu grach akcja toczy się dynamicznie i to czy dany gracz wygra czy przegra jest uzależnione od czasu reakcji myszką. Szczególnie to widać w grach typu FPS gdzie gracz strzela się z innym graczem. Granie w tego typu gry wyostrza nasz czas reakcji i mamy lepszy refleks.

2. Umiejętność rozwiązywania problemów

Gry często są skonstruowane jak skomplikowane puzzle które wymagają wielu godzin i myślenia aby je rozwiązać. Granie w gry uczy jak myśleć aby rozwiązywać zagadki, uczy myślenia strategicznego, uczy dążenia do celu. Sam pamiętam jak grałem w gry mmo które wymagały długich godzin grania i kombinowania na różne sposoby aby osiągnąć określony poziom. Paradoksalnie nauczyło mnie to dążenia do celu i wytrwałości.

3. Poprawa koncentracji

Gry wymagają dużej koncentracji na danej rzeczy. Ta umiejętność wydaje się mało przydatna bo nie przekłada się na koncentrację np. na nauce. Ale badania pokazują że jednak ma to przełożenie w momencie gdy jesteśmy w stanie flow czyli w momencie gdy wykonujemy jakąś pracę i tracimy poczucie upływającego czasu. Gry wideo poprawiają koncentrację w tym stanie i popełniamy wtedy mniej błędów.

4. Poprawa koordynacji na linii ręka – oko

Niby głupota a jednak. Gracze lepiej sobie radzą z zadaniami manualnymi i wypracowują sobie lepsze predyspozycje do zawodów które wymagają precyzji takich jak np. mechanik, stolarz, jubiler, chirurg czy np. zegarmistrz. Często wykorzystywanie dłoni wydaje się dla nas naturalne a jednak w precyzyjnych zajęciach okazuje się że gracze radzą sobie lepiej.

5. Poprawa kreatywności

Większość gier pobudza kreatywność(prosty przykład Minecraft lub Simsy) . Dla osób które zarabiają dzięki byciu kreatywnym np. copywritterzy lub projektanci wnętrz mogą czerpać wiele korzyści z tego że pobudzają swoją kreatywność poprzez gry.

6. Mniej stresu

Osoby które wpadają w stan flow(czyli stan gdy tracą poczucie czasu) to osoby które mniej odczuwają w życiu stres. A w stan flow bardzo często wpadamy grając w gry komputerowe. Ten stan silnego skupienia jest wbrew pozorom dla nas zdrowy bo podczas gry zapominamy o wszystkich problemach życia codziennego.

7. Nauka języka obcego

Bardzo często jest tak że gramy w grę z innymi graczami z innych części świata. W jakiś sposób musimy się z nimi komunikować no i czy tego chcemy czy nie to te osoby nie będą rozmawiać po polsku. Dlatego musimy z nimi rozmawiać po angielsku. Takim sposobem uczymy się języków obcych.

8. Nauka współpracy z innymi

Granie w gry komputerowe dodatkowo wymusza współpracę z innymi ludźmi. Dzięki czemu ludzie uczą się współpracy z innymi. Dzięki czemu gracz staje się lepszym współpracownikiem. Dodatkowo na uniwersytecie Brighama Younga przeprowadzono badanie gdzie różne grupy miały różne sposoby poprawy współpracy. Niektóre grupy grały w gry komputerowe. I te grupy charakteryzowały się lepszą współpracą.

9. Nauka w gry może zrobić z Ciebie lepszego lidera

Często w grze aby być najlepszym to trzeba zbudować społeczność graczy(np. jakieś gildie lub inne drużyny do pokonania złego przeciwnika). Prowadzi to do tego że często stajemy się liderem grupy. A na praktyce możemy się nauczyć bycia lepszym liderem.

10. Spowolnienie procesu starzenia

Tak zwane łamigłówki które wymagają rozwiązywania problemów mentalnych, zapamiętywania lub układania puzzli pokazują bardzo dobry wpływ dla graczy którzy są starsi. Niektóre badania pokazują że u graczy 50+ granie w gry sprawiało że lepiej funkcjonowały u nich funkcje poznawcze.

Podsumowując

Granie w gry ma pozytywny wpływ na wiele różnych rzeczy. Sam osobiście lubię pograć w gry komputerowe od czasu do czasy gdy chcę się zresetować psychicznie a gry mają to do siebie że idealnie zabijają czas i pozwalają na zapomnienie o problemach życia codziennego. I to by było na tyle jeśli chodzi o to wideo. Dzięki za oglądanie i wiesz jak działają social media. Jeśli chcesz aby kanał się rozwijał to zostaw jakiś komentarz czy like pod algorytm. Do następnego cześć!

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.