Mikroprzerwy

Cześć! Tu Szymon ze szkolawygrywania.pl Popraw jakość życia Jak pracowałem w biurze to zawsze irytowało mnie to jak często osoby które paliły papierosy chodziły sobie na przerwę. Okazuje się że ci ludzie którzy cały czas chodzili na papierosa mieli trochę racji. Teraz historia zatacza koło i coraz więcej firm stara się budować kulturę robienia sobie małych przerw.

Nie da się cały czas pracować na 100%. Po jakimś czasie nasza wydajność spada i potrzebujemy regeneracji. Dlatego na koniec dnia idziemy spać aby się zregenerować. Jednak okazuje się że ciągła praca przez 8 godzin to też za długo i nasz mózg potrzebuje więcej odpoczynku. Aby to uświadomić postanowiłem nagrać wideo gdzie przedstawię 4 plusy robienia sobie częstych i krótkich przerw od pracy oraz jak takie przerwy przeprowadzać. Oczywiście mówimy tutaj o pracy przed komputerem. Zapraszam do oglądania

1. Poprawa koncentracji

Nasza umiejętność do koncentracji spada bardzo mocno już po 20 minutach. Każdy z nas zna historię ze szkoły gdzie szliśmy na lekcję i chcieliśmy słuchać nudnego przedmiotu. Słuchaliśmy przez jakiś czas aż nagle odpłynęliśmy. Odpłynęliśmy bo nasza koncentracja jest bardzo słaba. Ale wystarczy wziąć 5minut przerwy żeby możliwość do koncentrowania się odbudowała się bardzo szybko.

2. Redukcja stresu

Stres to największy zabójca produktywności. Sprawia że nie potrafimy się skupić i co gorsza popełniamy łatwe błędy. Dodatkowo stresująca praca nie potrafi zbudować fajnej atmosfery, niszczy motywację do pracy a w dłuższej perspektywie osłabia performance.

Małe przerwy pozwalają na lekkie zarządzanie tym stresem. Możemy złapać oddech i się wyłączyć i wracać ze świeżym spojrzeniem na pracę.

3. Więcej szczęścia

Odpowiedz sobie na pytanie. Dlaczego ludzie mają największą produktywność na godzinę przed wyjściem z pracy w piątek? Dlatego że już są o wiele szczęśliwsi bo zaczyna się weekend. Szczęśliwi pracownicy wprost przeciwnie do stresu są o wiele bardziej produktywni. Jak pracujesz na spokojnie z dużą liczbą przerw to robisz wszystko lepiej i więcej. Nagle okazuje się że wszystko wychodzi i nie musisz gasić żadnych pożarów.

4. Unikanie kontuzji

W przypadku pracy siedzącej najczęściej dokuczającą kontuzją jest ból w dole pleców. A większość tych problemów bierze się z tego że ludzie siedzą cały czas w tej samej pozycji przez bardzo długi czas. Nasze mięśnie cierpią jak nie mają ruchu. Ludzie młodzi nie cierpią na ból dlatego że ich ciała nie są zużyte ale też dlatego że dużo się ruszają. Jakie jest na to remedium?

Ruszanie się. Czyli mikroprzerwy.

Dobra skoro już mamy plusy za sobą to przejdźmy do tego Jak używać mikroprzerw w pracy. Jak już się pewnie domyślasz nie chodzi tylko przestanie robienia i zamiast np. pisać to zaczynamy przeglądać facebooka. Przejdźmy przez sposoby na przerwy.

Schemat 20/8/2

Schemat 20/8/2 dotyczy sposobu działania w przypadku pracy. Schemat polega na

• 20minutowej pracy siedzącej
  • 8minutowej pracy stojącej
  • 2mintowego ruchu

Czyli prosty schemat. 20minut pracujesz przy biurku. Potem stoisz jak wykonujesz telefon aby wykonać pracę stojącą. Na sam koniec idziesz na chwilę do miejsca gdzie nikt ci nie będzie przeszkadzać i wykonujesz mikrorozciągania.

Power nap

Drzemka działa zbawiennie. Po wykonaniu power nap mamy o wiele więcej energii. Power nap powinno trwać od 10 do 30 minut. Oczywiście wykonywanie mikrodrzemki w pracy w biurze jest w większości przypadków niewykonalne ale jak już pracujesz zdalnie, to już wydaje się to bardzo łatwe do wykonania. Tutaj mamy prosty schemat. Nastawiamy budzik na 10minut i idziemy na drzemkę. Nie ma znaczenia to że nie zaśniesz, możesz leżeć z zamkniętymi oczami a i tak ta przerwa zdziała cuda dla naszego mózgu.

Ćwiczenie 20/20/20

Celem ćwiczenia 20/20/20 jest odciąganie od ekranów. Schemat ćwiczenia jest prosty. Co 20minut musimy odciągnąć nasz wzrok na conajmniej 20sekund na widok który jest co najmniej 20 metrów od nas. To proste ćwiczenie które zajmuje nam 20sekund z każdych 20 minut sprawia że nasze zmęczenie oczu spada drastycznie.

Ludzie cały czas patrzą w ekran. Jak nie komputera to telewizora jak nie telewizora to smartphona itd. To ciągłe patrzenie nie daje okazji naszym oczom na to żeby się zrelaksować. Dodanie tego ćwiczenia jako mikroprzerwy sprawi że nasze oczy nam podziękują.

No i to by było na tyle jeśli chodzi o to wideo. Standardowo zapraszam do mojego newslettera gdzie co niedziela wysyłam za darmo materiały premium z tematyki rozwoju osobistego dodatkowo bardzo dobrze wiesz jak działa ten serwis. Abym się rozwijał to potrzebuje twojego lajka oraz komentarza więc kliknij i skomentuj aby moja praca nie szła na marne. Dzięki za oglądanie i do następnego! Cześć!