youtube

Poczucie własnej wartości – Asertywność

Posted by admin

Cześć! Ja jestem Szymon i witam cię na kanale szkola wygrywania. W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o jednym z elementów poczucia własnej wartości a dokładnie o asertywności. Jest to jeden z filmów z cyklu o poczuciu własnej wartości. Więc zapraszam do pierwszego filmu „Co to jest poczucie własnej wartości i jak je osiągnąć” a następnie polecam kolejne filmy. Kończąc wstęp. Zapraszam do oglądania.

  1. Na sam początek filmu szybkie przypomnienie.

Asertywność to szanowanie własnych pragnień, potrzeb, wartości i prawidłowe ich wyrażanie w życiu codziennym. Przeciwieństwem do asertywności jest poddawanie się nieśmiałości i chowanie swoich pragnień i potrzeb głęboko w sobie.

Pierwszym i najważniejszym objawem asertywności jest unikanie jakichkolwiek konfrontacji. Oczywiście warto tutaj zaznaczyć że asertywność to nie jest rozpychanie się łokciami i szukanie konfrontacji. Asertywność to pozostawanie przy swoim zdaniu.

Wracając do tematu filmu. Do asertywności najlepiej jest dojść w kilku krokach.

Krok I

Pierwszym krokiem do tego żeby wzmocnić swoją asertywność jest po prostu mówienie o swoich uczuciach.

Jak coś ci się nie podoba w ludzkim zachowaniu to mówimy o tym jasno. Jeśli coś chcemy to zapytajmy czy możemy to dostać. Jeśli poczułeś się źle jak ktoś ci coś powiedział to powiedz to jak się poczułeś.

3. Krok II

Kolejny etap to umiejętność odmawiania jak czegoś nie chcemy robić oraz przyznanie się przed innymi że nie umiemy czegoś zrobić.

W przypadku odmawiania polecamy techniki typu zdarta płyta czy jujitsu

Jeśli chodzi o zdartą płytę to często zdarza się, że odmawiamy komuś, a on ponownie nas prosi. Nie należy wtedy przywoływać kolejnych argumentów i coraz bardziej się tłumaczyć. Trzeba powtarzać zdanie – może być lekko zmodyfikowane – które wypowiedziało się na początku.

Przykładowo załóżmy że koleżanka chce pożyczyć 100 zł, ale poprzedniej pożyczki – 50 zł – nie oddała.

Mówimy:

  • „nie pożyczę ci 100 zł, dopóki mi nie oddasz 50 zł”.
  • wtedy koleżanka mówi „Ale proszę cię, to już ostatni raz, te pieniądze są mi bardzo potrzebne”.
  • odpowiadamy „Powiedziałam, że nie pożyczę ci 100 zł, dopóki mi nie oddasz 50 zł”.
  • Koleżanka mówi „Ale bardzo proszę”
  • A my znowu odpowiadamy nie pożyczę ci 100 zł, dopóki mi nie oddasz 50 zł

Jeśli chodzi o jujitsu to ta technika polega na nieprzeciwstawianiu się argumentom osoby, która nas o coś prosi, pokazaniu, że szanujemy i rozumiemy jej racje, ale odmawiamy, bo takie mamy prawo.

Przykładowo powiedzmy że siostra w ostatnią sobotę pilnowała naszych dzieci, teraz prosi nas o taką samą przysługę.

My mamy umówione wcześniej spotkanie z dawno niewidzianą koleżanką.

Wtedy odpowiadamy: „Tak, wiem, że tydzień temu prosiłem cię o pomoc przy dzieciach i chciałabyś, abym teraz ja ci pomógł. Niestety, mam zajęty wieczór i naprawdę nie mogę”.

Najprostszym ćwiczeniem z odmawiania jest odmawianie co najmniej jednej osobie dziennie. Uczy to nas odmawiania i w momencie jak uda nam się odmówić raz to już pójdzie z górki.

4. Krok III

Krok trzeci jest najważniejszy a jest nim samoobserwacja. Pomiędzy tobą a tym co się dzieje i jak się zachowujesz jest przestrzeń. To jak się zachowujesz i to co myślisz nie jest ze sobą połączone. Kluczową kwestią jest wyłapać moment w którym nie chcesz czegoś robić i następnie zablokować tą złą karuzelę i przejść do działania i stawiania swoich granic.

Krok IV

No i ostatni krok czyli krok czwarty to jasne określenie sobie czym jest dla Ciebie asertywność. Najlepiej weź sobie kartkę papieru i udziel co najmniej kilkanaście odpowiedzi do zdania ASERTYWNOŚĆ TO DLA MNIE.

Następnie znając odpowiedzi na poniższe zdanie odpowiedz sobie na kolejne zdanie JEŚLI MAM BYĆ ASERTYWNY TO POWINIENEM:

I zacznij to robić.

I to by było na tyle jeśli chodzi o ten film. Jeśli uważasz że treści które tu wrzucam są wartościowe to zostaw coś po sobie i poleć mój kanał znajomym. Zapraszam na swojego bloga szkolawygrywania.pl oraz na swojego instagrama szkola.wygrywania gdzie codziennie wrzucam dawkę inspiracji do działania.

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.