youtube

Pokerowa twarz, Czarne serce – Ching-Ning Chu [Streszczenie i Omówienie]

Posted by admin

Cześć, tu Szymon ze szkolawygrywania.pl Popraw jakość życia. Jednym zdaniem. Książka pokerowa twarz, czarne serce przedstawia starożytne, azjatyckie podejście do współczesnego życia. Podejście to bardzo dobrze sprawdza się w biznesie ale też w życiu. Książka napisana przez Chin-Ning Chu czyli Potomkini Czu Juan-czanga, biedaka, który stał się cesarzem i zapoczątkował dynastię Ming. Wykładowca, autor bestsellerowych książek i autorytet w dziedzinie azjatyckiego podejścia do biznesu. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszam do oglądania.

Definicja

Pokerowa twarz, czarne serce nie jest filozofią. Jest stanem, byciem. Jest na to prosty schemat. Mamy jakieś szkolenie. Trener wszystkim tłumaczy dane zagadnienie w taki sam sposób. Każdy z tych ludzi w ten sam sposób wykonuje ćwiczenia. Jednak tylko nieliczni mają wyniki. Jest to spowodowane podejściem które mają Ci z wynikami.

Tak jak sama nazwa wskazuje podejście to składa się z dwóch elementów.

Pokerowa twarz to tarcza która chroni twoją samoocenę przed złymi myślami(swoimi oraz opiniami innych). Osoba z pokerową twarzą wytwarza własny obraz siebie na który nie ma wpływu żaden czynnik(ani wewnętrzny, ani zewnętrzny). Osoba ta posiada moc nie zwracania uwagi na swoje wątpliwości, odrzuca ograniczenia które są na niego narzucane i nie kwestionuje swoich silnych stron. Jest to osoba o niewzruszonej pewności siebie którą emanuje. Jest postrzegana jako osoba sukcesu.

Autorka jako przykład podaje prezydenta USA Ronalda Reagana który był aktorem bez kompetencji ale nadrabiał swoją prezencją sceniczną i pewnością siebie. Sprawiał wrażenie że wszystko jest pod kontrolą i amerykanie też zaczęli w to wierzyć. Do dziś jest postrzegany jako jeden z lepszych prezydentów w USA.

Osoba z pokerową twarzą nie musi być agresywna. Może być pokorna i uległa. Chodzi o twój stan wewnętrzny. Ty masz wewnątrz mieć niezachwiany obraz siebie który jest nienaruszalny.

Czarne serce odpowiada za bezwzględność i odwagę. Osoba z czarnym sercem ma być gotowa do działania bez zawahania. Jest ponad współczuciem i skupia się tylko na celu jaki jest do osiągnięcia. Podejmuje decyzje pomimo strachu.

Jako przykład można podać:

  • chirurga który musi robić operację pomimo tego że sprawia ból pacjentowi
  • polityka który podejmuje trudne decyzje dla danej grupy ludzi po to aby cały kraj funkcjonował lepiej
  • generała który posyła na pewną śmierć swoich żołnierzy po to aby w innym miejscu frontu odnieść przewyższające zwycięstwo
  • przedsiębiorcę który musi zwolnić dziesiątki pracowników aby firma nie upadła i dawała pracę i zysk innym.

Czarne serce również odpowiada za świadomość i akceptację odniesienia porażki. Chirurg wie że operacja może się nie udać ale działa.

Pokerowa twarz i czarne serce jest ze sobą połączone. Nie da się praktykować tylko pokerowej twarzy albo tylko czarnego serca. Przykładowo osoba z czarnym sercem musi umieć robić swoje obowiązki pomimo krytyki i oczerniania. Oczywiście czasem człowiek potrzebuje mocniej czarnego serca a czasem potrzebuje pokerowej twarzy jednak jedno i drugie idzie ze sobą w parze.

Proces zostania wojownikiem

Gdy patrzymy na to podejście to widzimy parcie do celu za wszelką cenę bez patrzenia na szkodę innych. I jest to błąd. Autorka wyznacza 3 fazy procesu gdzie 3 jest momentem gdy stajesz się wojownikiem czyli najlepsza wersja. Przejdźmy przez nie.

Faza pierwsza. Wygrywamy za wszelką cenę.

Jest to faza ludzi którzy idą po trupach do celu. I wyróżnia się 3 rodzaje takich ludzi.

  • Osoba jawna którą każdy zna z tego że jest bezwzględna(poziom łatwy)
  • Osoba niejawna która jest obojętna dla innych (poziom średni)
  • Osoba niejawna która osiąga swoje cele a jest wychwalana przez ofiary za swoją cnotę(poziom ekspert). Autorka twierdzi że niektórzy politycy osiągnęli ten poziom.

Faza druga. Zastanowienie się nad sobą

Niektórzy ludzie praktykują tylko fazę pierwszą i czują się z nią ok. Jednak prawdziwi wojownicy po jakimś czasie widzą że całe podejście jest odrażające i zaczynają się zastanawiać. Podczas tej fazy osoba jest wrażliwa na porzucenie podejścia ponieważ poszukuje ona sposobu na życie. Osoba ta jest w stanie niepewności, zdezorientowana i czasem odczuwa gniew i złość.

To wszystko jest spowodowane przytłoczeniem informacją jak wielu wrogów jest dookoła niego. I chodzi głównie o wrogów wewnętrznych takich jak: chciwość, złość, lenistwo, brak wiary w siebie, niska samoocena, hipokryzja, zwalanie winy na innych itd. Osoba ta uświadamia sobie że głowa jest źródłem większości problemów.

W tej fazie jest następuje największa transformacja

Faza trzecia wojownik

Ostatnia faza to osoba która jest na najwyższym poziomie z fazy pierwszej i skutecznie przepracowała fazę drugą. Ta osoba jest wojownikiem.

Prawdziwy wojownik nie myśli o problemach, o sytuacji w jakiej się znajduje ani o tym jak się czuje. Wojownik odcina się od wszystkich myśli i robi to co trzeba ze spokojem i gracją. I oczywiście nie chodzi o to że wszystkie wyzwania życiowe nie mają na ciebie wpływu chodzi o to że twoje emocje nie są w stanie Ciebie kontrolować. Wojownik żyje w tym świecie i nie jest jego ofiarą. Osoba ta efektywnie osiąga swoje cele które są zgodne z jego sumieniem. Siła duchowa wojownika jest kluczowym składnikiem funkcjonowania we współczesnym świecie.

Słowa autorki idealnie odnoszą się do współczesnego świata.

  • Nie wszystkie działania które są konieczne są dobre. Niektóre muszą być bezwzględne, zimne i wręcz okrutne.
  • Ludzie cały czas noszą maski. Niektórzy mają cały czas sztuczne uśmiechy a potrafią być okrutni do szpiku kości. Kolejni są uśmiechnięci a pod spodem dotyka ich każda, nawet najmniejsza opinia innych
  • Dobry człowiek to osoba która ma swój obraz siebie(czyli pokerowa twarz) i potrafi zrobić to co trzeba aby było dobrze(czyli czarne serce).

Samo przedstawienie podejścia to tylko początek książki. Kolejne rozdziały przedstawiają kluczowe aspekty które trzeba przerobić jeśli chce się być wojownikiem. Przejdźmy przez nie.

Przygotowanie się do zostania wojownikiem

Autorka przedstawia 11 punktów których przejście sprawia że jesteśmy gotowi do zostania wojownikiem. Przejdźmy przez nie

1. Uwolnienie się od ograniczeń

Od najmłodszych lat jesteśmy uczeni jakiś standardów i norm. Największą nauką jaką otrzymujemy na samym starcie jest nauka że potrzebujemy aprobaty innych. Aprobata jest we wszystkim. W całym dążeniu do dobra i zła. Pokerowa twarz ma za zadanie stworzenie obrazu siebie który jest dostępny tylko dla Ciebie. Żadne opinie innych nie mają znaczenia.

2. Nauka selektywnej obrony i ataku

Filozofia chrześcijańska uczy tego żeby odwracać drugi policzek. Autorka się nie zgadza. Należy zrozumieć że czasem jak nie oddamy to będziemy dostawać cały czas i jedynym sposobem na powstrzymanie policzków jest argument siły(patrz Rosja). Oczywiście nie chodzi o to aby zawsze oddawać. Czasem trzeba czasem nie. Chodzi o fakt że nadstawianie drugiego policzka nie zawsze działa.

3. Brak publicznego obrazu do utrzymania

Autorka tutaj daje najsłynniejszy cytat z piosenek Stachurskiego. Potężna wichura łamiąc duże drzewa, trzciną zaledwie tylko kołysze. Osoba o pokerowej twarzy i czarnym sercu jest wolna od jakiegokolwiek publicznego obrazu siebie i nie musi zachowywać się tak jak dany obraz nakazuje. Czasem możesz komuś podlegać, czasem możesz być liderem. Twoja pozycja publiczna nie ma znaczenia. To samo tyczy się opinii innych.

4. Samoobserwacja

Aby się uwolnić od ograniczeń musisz siebie zrozumieć. Aby siebie zrozumieć musisz obserwować siebie, swoje myśli i swoje standardy w których się poruszasz. Gdy naprawdę poznasz siebie to zbudujesz prawdziwy obraz który będzie nie do ruszenia. Będzie pokerową twarzą. Dodatkowo poprzez obserwacje siebie, łatwiej zrozumiesz innych.

5. Wyzbycie się strachu przed sukcesem i wystawieniem na ośmieszenie

Strach przed sukcesem jest o wiele silniejszy od strachu przed porażką. Sukces oznacza zmianę która kojarzy się z ryzykiem. A ryzyko przy sukcesie z porażką z tą adnotacją że gdy odniesiesz sukces to jesteś na świeczniku. Sukces wymaga odwagi bo wystawiasz się na ośmieszenie. Musisz się nauczyć się pokonywać ten strach.

6. Percepcja otaczającego świata

Autor tłumaczy że nie ma sensu denerwować się na wszystkie problemy życia codziennego. Nie ma sensu tracić nerwów na korki, spóźnienia innych ludzi czy źle wykonaną pracę przez innych. Zamiast tego autor poleca szukać pozytywów w każdej sytuacji. Zamiast denerwować się na korek to lepiej znaleźć radość w podziwianiu widoków miasta albo posłuchać fajnej muzyki.

7. Różnica pomiędzy cnotą a próżnością

Każdy z nas chce być cnotliwym i być w 100% spójnym. Jednak czasem się nie da i trzeba to rozróżnić. Czasem jest lepiej skłamać aby nie krzywdzić innych pomimo tego że obiecaliśmy sobie nigdy nie kłamać.

8. Pokonywanie strachu

Strach jest najbardziej destruktywną emocją. Nie jesteśmy w stanie go szczegółowo opisać. Objawia się w rozlicznych formach i tak samo możemy go pokonać na wiele sposobów. Przejdźmy przez nie

  • Strach możemy wykorzystać jako drogowskaz do wychodzenia ze strefy komfortu
  • Możemy spojrzeć strachowi prosto w oczy
  • Odpuszczenie oczekiwań – strach się pojawia gdy masz oczekiwania. Brak oczekiwań – brak strachu
  • Ignorowanie strachu
  • Prosta życiowa zasada -> zawsze robię to co trzeba

9. Pozbycie się dążenia do przyjemności i unikania bólu

Ceną bycia wielkim jest robienie rzeczy nieprzyjemnych i często bolesnych. Cały świat robi wręcz przeciwnie. Domyślasz się w którą stronę powinien zmierzać wojownik.

10. Wiara w siebie i to że da się coś zrobić

Nie da się czegoś zrobić do czasu aż pojawi się ktoś to o tym nie wie i to zrobi. Wojownik wierzy w siebie i w to że może zrobić wszystko.

11. Zrozumienie że najlepszym praktykantem Pokerowej twarzy i czarnego serca jest sam Bóg

Mamy masę kataklizmów, wojen i tragedii ludzkich. Po wojnach i kataklizmach nadchodzą cuda gospodarcze i wielki urodzaj gleb. Autorka twierdzi że Bóg tego dokonuje dzięki temu podejściu.

Zrozumienie jaka jest twoja Dharma

Gdy przyjrzymy się bliżej tej książce to zauważymy że autorka podchodzi do praktykowania w sposób bardzo religijny. W religiach wedyjskich mamy dharmę która charakteryzuje wewnętrzną naturę człowieka i uznaje, że istnieje Boskie Prawo i zasady moralne, które muszą być uznane i przestrzegane, aby osiągnąć drogę doskonałości i szczęścia na tym świecie i w następnym. Gdy nie przestrzegamy dharmy to dosięga nas karma.

Człowiek z pokerową twarzą i czarnym sercem rozumie jaka jest jego dharma i jej przestrzega. Autorka uważa że dharma jest fundamentem tego podejścia. Niestety nie ma łatwej drogi do uświadomienia sobie jaka jest twoja dharma. Jest tylko metoda prób i błędów aby trochę ułatwić pracę czytelnikom to autorka podrzuca zasady szukania idealnego zawodu. Przejdźmy przez nie

1. Gdy wykonujesz obecną pracę to wykonuj ją z podejściem wojownika oraz poszukuj w niej rzeczy które satysfakcjonują cię finansowo i mentalnie.

2. Gdy pracujesz to dawaj od siebie 100 a nawet 200%. Gdy będziesz się super starać to zostaniesz doceniony awansem. Gdy awansujesz to możesz znaleźć się w miejscu który może dać Ci więcej satysfakcji w pracy

3. Staraj się cały czas nawet w zadaniach które wydają się mało rozwojowe. Nowe możliwości mogą się pojawić w mało oczekiwanym momencie.

4. Doceniaj każdą rzecz której możesz się nauczyć. Nigdy nie jesteś w stanie stwierdzić kiedy nauczona umiejętność może Ci się przydać

5. Cierpliwość to największa cnota. Daj sobie czas w obecnej pracy.

Pozbycie się negatywności

Ciągle powtarzam o negatywności że jest ona szkodliwa. I w drodze do wojownika trzeba się jej pozbyć ze swojego życia. Przejdźmy przez porady autorki.

1. Nie musisz myśleć pozytywnie.

Utarło się dziwne przekonanie że nie-negatywność to myślenie pozytywne. Warto rozwiązać tą kwestię. Nie musisz myśleć pozytywnie. Możesz myśleć neutralnie.

2. Przeobrażaj gówno w złoto

Wszystko ma jakąś wartość a jak tej wartości nie ma to może być składnikiem do tego żeby stworzyć coś co tą wartość ma. Czasem negatywność jest przydatną cechą. Wykorzystaj to!

3. Akceptacja emocji

Często jest tak że w momencie gdy nazwiesz daną emocję i ją zaakceptujesz, to ona odpuszcza.

4. Przekierowanie nienawiści

Zamiast dołować się i kierować złość na siebie, przekieruj ją na coś zewnętrznego i nieosiągalnego. Jeśli masz kogoś hejtować to hejtuj np. prezydenta. Krzywdy swoimi myślami mu nie zrobisz a sobie ulżysz.

5. Uświadomienie sobie że negatywność niszczy nas na tyle na ile jej pozwolimy

6. Przekieruj negatywność w pozytywną stronę

Najlepsza zemsta to pokazanie że mam się bardzo dobrze. Najlepsze wykorzystanie zazdrości to sprawienie żeby być jeszcze lepszym.

7. Przekora

Pokaż wszystkim(w tym sobie) że się mylą!

8. Uświadomienie sobie że negatywność nie jest źródłem problemów

Wytrwałość w życiu i kryzysie

Wytrwałość jest najważniejszą cechą w życiu. Zapamiętaj jedną rzecz. Czas na ocenę swojego życia przychodzi w momencie śmierci. Pamiętajmy o tym że wielu ludzi sukcesu odnosiło porażki przez większość swojego życia. Przykładowo Winston Churchill został premierem Wielkiej Brytanii w wieku 66 lat.

Weźmy pod lupę czas kryzysu. Kryzys jest tymczasowy. Trwa maksymalnie kilka lat. Życie trwa kilkadziesiąt. Dlaczego mamy się przejmować kryzysem? Musimy robić swoje w taki sposób aby przez niego przejść suchą stopą albo jeszcze na tym zyskać bo wszyscy o tym wiemy że kryzys jest też okazją.

Dodatkową kwestią jest fakt że w życiu potrzebujemy emocji. Jeśli wyobrażasz sobie że najfajniejsze życie to stabilność to jesteś w błędzie. Znudziłbyś się bardzo szybko.

Umiejętność wytrzymania niewytrzymywalnego jest cechą pokerowej twarzy i czarnego serca.

Podejście do pieniędzy

Założę się że nie pomyślałeś o tym że w tym podejściu jest poruszana kwestia pieniędzy. A jest! I to w całkiem rozsądny sposób. Postanowiłem przejść przez ten rozdział jak przez zbiór wolnych myśli. Przejdźmy przez nie

Na sam początek cytat który przedstawia istotę myślenia o pieniądzach:

Ubóstwo jest bardziej stanem umysłu niż stanem posiadania. Ludzie rzucają się na ochłapy ponieważ w głębi duszy uważają że nie są godni dużych pieniędzy. Musisz zmienić swoje przekonanie na „Jestem godny wszelkich materialnych nagród tak długo jak zarabiam na nie w sposób uczciwy, legalny i honorowy”

Jest takie zjawisko które polega na tym że adaptujesz się do miejsca w którym jesteś. Jak zaczynasz zarabiać więcej to podświadomie zaczynasz robić pracę godną tych zarobków.

Przejdźmy dalej

Zarabianie pieniędzy to wymiana wartości. Jeśli chcesz czuć że zasługujesz na dane pieniądze to musisz przekazać wartość za którą ktoś jest w stanie zapłacić. Koncentruj się na tym aby dawać jak największą wartość dla innych(takich jak kompetencje, zaangażowanie, kreatywność)

Dalej kilka słów o poświęceniu

W podróży do bogactwa nie chodzi o to co my chcemy mieć i posiadać. Chodzi o to co jesteśmy w stanie poświęcić aby mieć to co chcemy. Większość ludzi chce bogactwa ale nie chce odpowiedzialności i poświęcenia jaki się kryje za jego zdobyciem przez co podświadomie wybiera biedę.

O gorączce bogactwa

Gdy będziesz dążył do pieniędzy za wszelką cenę, to możesz ich nie zdobyć albo się rozczarować gdy je zdobędziesz. Ścieżka do dużych pieniędzy wiedzie poprzez rozwijanie siebie nie poprzez gonitwę za pieniędzmi dla samego ich posiadania.

O trzymaniu pieniędzy

Gdy trzymasz się zbyt mocno pieniędzy to wyślizgną Ci się z rąk. Pieniądze mają wartość tylko wtedy gdy są obracane. Kłania się stare polskie powiedzenie że pieniędzy nie zabierze się do grobu. Im szybciej to zrozumiesz tym lepiej będzie wyglądać twoje życie. Ciesz się pieniędzmi. Wydawaj je, inwestuj, nie trzymaj ich bez celu. Urodziłeś się bez pieniędzy i bez pieniędzy umrzesz.

Funkcjonowanie w niebezpiecznym świecie

Nie ma znaczenia to jak silny ty jesteś, zawsze znajdzie się ktoś od Ciebie silniejszy. Człowiek o Pokerowej twarzy i czarnym sercu powinien wiedzieć kiedy i jakie bitwy toczyć. Gdy twój przeciwnik jest silny to powinieneś przybrać sztuczną postawę podległości głęboko pamiętając o swoich celach. Nie da się wygrać wszystkich bitew. Najlepiej nie wchodzić do bitwy i osiągnąć cele bez walki. Po co narażać siebie na straty gdy można osiągnąć cele pokojowo? Nawet jeśli wygrasz bitwę której nie powinieneś stoczyć to przegrałeś.

Z drugiej strony należy pamiętać o tym że nie jesteś w stanie powstrzymać innych przed próbą wykorzystania Ciebie ale masz wpływ na to jak mocno będziesz przygotowany do obrony przed nieuczciwością. Oczywiście nikt nie stanie w twojej obronie. Musisz nauczyć się bronić sam bo tylko silni są w stanie przetrwać. Chcesz pokoju? Szykuj się do wojny.

W czasach pokoju autorka podrzuca następujące porady

  • Ludzie żyją w stałym stanie rywalizacji. Przy każdej rywalizacji zwycięzca bierze wszystko.
  • Sekretem do funkcjonowania w świecie nie jest przekonanie kogokolwiek do swoich racji. Sekretem jest poznanie to w co ludzie wierzą i wykorzystanie tych przekonań na swoją korzyść.
  • Nie dawaj innym żadnych informacji o sobie. Nawet najmniej istotne szczegóły mogą być wykorzystane na twoją niekorzyść.
  • Jak czujesz że jesteś oszukiwany to prawdopodobnie jesteś oszukiwany
  • Jak czujesz że twoi partnerzy nie mają granic moralnych aby osiągnąć swoje cele, nie angażuj się.
  • Jak nie musisz komuś ufać, to zawsze możesz mu zaufać.
  • Nikogo nie przeceniaj. Nawet stażysta może zostać twoim dyrektorem w przyszłości.
  • Nawet gdy zewnętrznie pokazujesz pełną podległość komuś to nigdy nie zapominaj o swoich celach
  • Zawsze dystansuj się od ludzi którzy zaburzają spokój w swoim życiu.
  • Nie musisz łapać wszystkich okazji. Jak nie jesteś na coś przygotowany to odpuść.
  • Unikaj pływania w oceanie z rekinami biznesu. Zawsze kończy się to tak że któryś z rekinów Cię ugryzie.
  • Każdy postrzega świat przez swoje okulary. Ten sam obraz może być odebrany na milion sposobów
  • Wojownik wie o tym że aby być twardym dla innych to musi nauczyć się być jeszcze twardszym dla siebie.

Instynkt zabójcy czyli jak kończyć to co się zaczęło

Instynkt zabójcy to podstawa czarnego serca. Bez instynktu czarne serce jest niczym tylko intencjami bez możliwości działania. Instynkt zabójcy jest słabo rozwinięty w świecie zachodnim. Przykład. Poświęcenie małej jednostki dla dobra ogółu jest naturalna dla filozofii Azjatyckiej(dlatego Japończycy nie mieli problemów ze znalezieniem pilotów kamikadze) tak dla filozofii Zachodniej jest to barbarzyństwo i bezduszność.

Oczywiście w instynkcie zabójcy nie chodzi o zabijanie. Chodzi o kończenie rozpoczętych zadań szybko i czysto. Wiadomo że instynkt można wykorzystać do czynienia dobra i zła ale z nim jest jak z nożem. Nóż jest bardzo przydatnym narzędziem w kuchni ale także jest śmiercionośną bronią. Instynkt zabójcy i kończenie zadań jest coraz rzadziej widoczną cechą na rynku pracy więc będzie coraz bardziej wartościowy.

Dlatego nie odwracaj wzroku od swojej ciemnej strony. Wykorzystuj ją do tego aby kończyć zadania które będą dobre dla Ciebie i społeczeństwa.

Jak posiąść instynkt zabójcy? Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko wymaga czasu i praktyki dlatego najprostszym sposobem jest praktykowanie.

Jak zostać człowiekiem który jest wojownikiem? Autorka uważa że każdy nim jest tylko jest to trochę uśpione i należy odnaleźć drogę do wewnątrz siebie. Podstawy praktykowania już znasz. Teraz do dzieła! Dodatkowym rozdziałem książki jest bonus który tłumaczy jak będąc małym przedsiębiorcą można wygrać z dużymi. Jeśli to jest dla Ciebie interesujące to napisz w komentarzu „Jak będąc małym można wygrać z dużym”

Jeśli chcesz poznać więcej starożytnych strategii na lepsze życie to zapraszam do mojego wideo „Stoicyzm jako sposób na szczęśliwe życie”. Do zobaczenia w tym wideo!

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.