Problemy z zaufaniem – sposoby

Cześć! Tu Szymon ze szkolawygrywania.pl Popraw jakość życia. Zaufanie to fundamentalny czynnik wielu relacji międzyludzkich. Bez zaufania nie da się zbudować dobrych relacji(szczególnie tych romantycznych). Zaufanie pozwala nam na

• bycie wrażliwym
  • bycie sobą
  • poczucie bezpieczeństwa
  • pozytywne myślenie
  • zbudowanie bliskich relacji z innymi
  • minimalizowanie konfliktów

Ludzie którzy mają problem z zaufaniem cechują się kilkoma zachowaniami. Przejdźmy przez nie

• Zakładanie najgorszego scenariusza. Ludzie z problemem z zaufaniem zawsze widzą w ludziach najgorsze cechy. Przykładowo nawet gdy ktoś oferuje pomoc to taka osoba widzi tylko scenariusz gdzie będzie musiał się takiej osobie odwdzięczać.
  • Podejrzliwość. Ci ludzie zawsze widzą wszędzie jakieś ukryte intencje.
  • Sabotaż. Ci ludzie podświadomie sabotują relacje z racji że gdzieś głęboko wierzą w to że lepiej zakończyć tą relację teraz niż być zranionym w przyszłości
  • Niewybaczalność. Taka osoba nie potrafi iść dalej gdy te resztki zaufania są nadszarpnięte. Jak raz coś zrobisz nie po myśli takiej osoby to relacja jest spalona.
  • Dystansowanie się. W wielu przypadkach brak ufności prowadzi do tego że ludzie budują odstęp pomiędzy sobą a innymi. Ta odległość to unikanie zbliżenia z racji strachu przed zdradą.
  • Negatywność. Niezależnie co się wydarzy to taka osoba widzi świat w gorszych barwach. Dodatkowo takie osoby widzą same minusy w innych ludziach.

Wbrew pozorom brak zaufania ma wpływ nie tylko na relacje miłosne. Mogą one niszczyć wiele rodzajów relacji zaczynając od relacji z sąsiadem przez przyjaźnie na relacjach miłosnych kończąc. W ogólnym rezultacie kończymy samotni i smutni.

Ludzie mają problem z zaufaniem z wielu różnych powodów. Głównie z powodu gdy jesteśmy zdradzeni ale nie tylko. Przejdźmy więc przez źródła braku zaufania:

• Zdrada w każdym rodzaju relacji
  • Brak zaufania do rodziców
  • Odrzucenie ze strony innych w latach młodości
  • Traumy życiowe(szczególnie te z dzieciństwa)

Dobra, ale może być też tak że jesteś człowiekiem który nie ufa ludziom bez powodu. Dodatkowo to że doświadczyłeś powyższych źródeł nie świadczy o tym że będziesz miał problemy z zaufaniem. Jednak niezależnie od źródła możesz sobie poradzić z tym że masz wysoki poziom nieufności wobec innych. Przejdźmy przez kilka aspektów problemów z zaufaniem

Daj sobie czas na zaufanie

Bardzo ważnym czynnikiem w procesie budowania zaufania jest zwyczajne danie sobie czasu. Nie miej w głowie tych myśli w stylu „O! już powinienem tej osobie ufać” oraz nie zadawaj sobie ciągle w głowie pytania w stylu „Czy mogę tej osobie zaufać?”.

Kolokwialnie mówiąc wrzuć na luz.

Pozwól sobie na stopniowe budowanie zaufania krok po kroku i daj tym osobom czas na to aby to zaufanie zbudować. I teraz najważniejsze! Pozwól aby te osoby mogły popełniać błędy. Największy błąd to dawanie pełnego zaufania od ręki a w momencie gdy dana osoba popełni jakiś błąd to z automatu stajemy się w 100% nieufni. Zacznij od małych wyzwań i stopniowo ufaj danym osobom coraz bardziej.

Powiedz o swoim problemie

Nie musisz mówić od razu że „O! Jak byłem mały to zaufałem kolegom a potem oni mnie skrzywdzili i wyśmiali. Z tego powodu nie potrafię ufać.” Możesz powiedzieć że kiedyś cię mocno oszukano i teraz masz problem z budowaniem zaufania ale nad tym pracujesz. Pozwoli to na to że inni będą Cię lepiej rozumieć.

Oducz się kontrolowania

Ludzie którzy mają problemy z zaufaniem najczęściej chcą mieć nad wszystkim kontrolę. Taka osoba może mieć poczucie że jest oszukiwana albo zdradzana w momencie gdy nie ma kompletnej kontroli. Dlatego człowiek z problemami z zaufaniem chce przykładowo kontrolować wiadomości prywatne drugiej osoby i prowadzi to do zabierania telefonu przy najbliższych okazjach.

Zrób z zaufania priorytet

Z racji że ufanie innym jest problematyczne i naturalnie będzie nam ciężko to zbudować, to musimy to w sobie wymusić. Dlatego zrób sobie priorytet na ufanie drugiej osobie. Zacznij aktywnie myśleć o zaufaniu i o tym jak możesz poprawić poziom zaufania w relacji. Jeśli tego nie zrobisz to ciężko będzie aby ktokolwiek zaufał Tobie. Bo z zaufaniem jest jak z lubieniem. Jeśli chcemy aby inni ludzie nam ufali to musimy nauczyć się samemu ufać. Jak okażesz zaufanie to inni też zaczną Ci ufać.

No i to by było na tyle jeśli chodzi o to wideo. Standardowo zapraszam do mojego newslettera gdzie co niedziela wysyłam za darmo materiały premium z tematyki rozwoju osobistego dodatkowo bardzo dobrze wiesz jak działa ten serwis. Abym się rozwijał to potrzebuje twojego lajka oraz komentarza więc kliknij i skomentuj aby moja praca nie szła na marne. Dzięki za oglądanie i do następnego! Cześć!