youtube

Problemy z zaufaniem – sposoby

Posted by admin

Cześć! Tu Szymon ze szkolawygrywania.pl Popraw jakość życia. Zaufanie to fundamentalny czynnik wielu relacji międzyludzkich. Bez zaufania nie da się zbudować dobrych relacji(szczególnie tych romantycznych). Zaufanie pozwala nam na

 • bycie wrażliwym
 • bycie sobą
 • poczucie bezpieczeństwa
 • pozytywne myślenie
 • zbudowanie bliskich relacji z innymi
 • minimalizowanie konfliktów

Ludzie którzy mają problem z zaufaniem cechują się kilkoma zachowaniami. Przejdźmy przez nie

 • Zakładanie najgorszego scenariusza. Ludzie z problemem z zaufaniem zawsze widzą w ludziach najgorsze cechy. Przykładowo nawet gdy ktoś oferuje pomoc to taka osoba widzi tylko scenariusz gdzie będzie musiał się takiej osobie odwdzięczać.
 • Podejrzliwość. Ci ludzie zawsze widzą wszędzie jakieś ukryte intencje.
 • Sabotaż. Ci ludzie podświadomie sabotują relacje z racji że gdzieś głęboko wierzą w to że lepiej zakończyć tą relację teraz niż być zranionym w przyszłości
 • Niewybaczalność. Taka osoba nie potrafi iść dalej gdy te resztki zaufania są nadszarpnięte. Jak raz coś zrobisz nie po myśli takiej osoby to relacja jest spalona.
 • Dystansowanie się. W wielu przypadkach brak ufności prowadzi do tego że ludzie budują odstęp pomiędzy sobą a innymi. Ta odległość to unikanie zbliżenia z racji strachu przed zdradą.
 • Negatywność. Niezależnie co się wydarzy to taka osoba widzi świat w gorszych barwach. Dodatkowo takie osoby widzą same minusy w innych ludziach.

Wbrew pozorom brak zaufania ma wpływ nie tylko na relacje miłosne. Mogą one niszczyć wiele rodzajów relacji zaczynając od relacji z sąsiadem przez przyjaźnie na relacjach miłosnych kończąc. W ogólnym rezultacie kończymy samotni i smutni.

Ludzie mają problem z zaufaniem z wielu różnych powodów. Głównie z powodu gdy jesteśmy zdradzeni ale nie tylko. Przejdźmy więc przez źródła braku zaufania:

 • Zdrada w każdym rodzaju relacji
 • Brak zaufania do rodziców
 • Odrzucenie ze strony innych w latach młodości
 • Traumy życiowe(szczególnie te z dzieciństwa)

Dobra, ale może być też tak że jesteś człowiekiem który nie ufa ludziom bez powodu. Dodatkowo to że doświadczyłeś powyższych źródeł nie świadczy o tym że będziesz miał problemy z zaufaniem. Jednak niezależnie od źródła możesz sobie poradzić z tym że masz wysoki poziom nieufności wobec innych. Przejdźmy przez kilka aspektów problemów z zaufaniem

Daj sobie czas na zaufanie

Bardzo ważnym czynnikiem w procesie budowania zaufania jest zwyczajne danie sobie czasu. Nie miej w głowie tych myśli w stylu „O! już powinienem tej osobie ufać” oraz nie zadawaj sobie ciągle w głowie pytania w stylu „Czy mogę tej osobie zaufać?”.

Kolokwialnie mówiąc wrzuć na luz.

Pozwól sobie na stopniowe budowanie zaufania krok po kroku i daj tym osobom czas na to aby to zaufanie zbudować. I teraz najważniejsze! Pozwól aby te osoby mogły popełniać błędy. Największy błąd to dawanie pełnego zaufania od ręki a w momencie gdy dana osoba popełni jakiś błąd to z automatu stajemy się w 100% nieufni. Zacznij od małych wyzwań i stopniowo ufaj danym osobom coraz bardziej.

Powiedz o swoim problemie

Nie musisz mówić od razu że „O! Jak byłem mały to zaufałem kolegom a potem oni mnie skrzywdzili i wyśmiali. Z tego powodu nie potrafię ufać.” Możesz powiedzieć że kiedyś cię mocno oszukano i teraz masz problem z budowaniem zaufania ale nad tym pracujesz. Pozwoli to na to że inni będą Cię lepiej rozumieć.

Oducz się kontrolowania

Ludzie którzy mają problemy z zaufaniem najczęściej chcą mieć nad wszystkim kontrolę. Taka osoba może mieć poczucie że jest oszukiwana albo zdradzana w momencie gdy nie ma kompletnej kontroli. Dlatego człowiek z problemami z zaufaniem chce przykładowo kontrolować wiadomości prywatne drugiej osoby i prowadzi to do zabierania telefonu przy najbliższych okazjach.

Zrób z zaufania priorytet

Z racji że ufanie innym jest problematyczne i naturalnie będzie nam ciężko to zbudować, to musimy to w sobie wymusić. Dlatego zrób sobie priorytet na ufanie drugiej osobie. Zacznij aktywnie myśleć o zaufaniu i o tym jak możesz poprawić poziom zaufania w relacji. Jeśli tego nie zrobisz to ciężko będzie aby ktokolwiek zaufał Tobie. Bo z zaufaniem jest jak z lubieniem. Jeśli chcemy aby inni ludzie nam ufali to musimy nauczyć się samemu ufać. Jak okażesz zaufanie to inni też zaczną Ci ufać.

No i to by było na tyle jeśli chodzi o to wideo. Standardowo zapraszam do mojego newslettera gdzie co niedziela wysyłam za darmo materiały premium z tematyki rozwoju osobistego dodatkowo bardzo dobrze wiesz jak działa ten serwis. Abym się rozwijał to potrzebuje twojego lajka oraz komentarza więc kliknij i skomentuj aby moja praca nie szła na marne. Dzięki za oglądanie i do następnego! Cześć!

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.