youtube

Samodyscyplina (Jak się jej nauczyć)

Posted by admin

Cześć! Ja jestem Szymon i witam cię na kanale szkoła wygrywania! Popraw jakość życia! W tym filmiku mam dla ciebie gotowy plan działania jak nauczyć się samodyscypliny. Zapraszam do oglądania.

1 . Zorganizuj się

Pierwsze i najważniejsze. Jeśli chcesz walczyć z brakiem samodyscypliny to musisz wiedzieć w czym tej samodyscypliny oczekujesz. Czy jest to nauka? Czy jest to praca nad czymś? Czy jest to walka z odkładaniem na później?

Samodyscyplina sama w sobie bez określonego celu nie będzie samodyscypliną. Niestety ale dyscyplina w działaniu to wykonywanie czynności które masz zrobić pomimo tego że ci się nie chce. A jak nie wiesz co masz zrobić to jak masz to robić?

Jeśli chcesz być zdyscyplinowany w działaniu to musisz wiedzieć gdzie chcesz dojść oraz co jest do zrobienia w danej sprawie DZISIAJ. Jeśli tego nie zrobisz to nie uda ci się być zdyscyplinowanym.

Dlaczego?

Dlatego że po pierwsze nie będziesz wiedzieć co będzie oznaczać fakt że jesteś zdyscyplinowany bo najzwyczajniej w świecie może być tak że pomimo tego że pracę wykonałeś to będziesz uważał że zrobiłeś za mało bo nie wyznaczyłeś ile masz pracy zrobić danego dnia.

Po drugie będzie cię przytłaczać wielkość zadania

2. Poznaj swoje słabości

Każdy z nas ma jakieś słabe punkty. Taka jest prawda i jeśli uważasz inaczej to widzę tutaj dwie opcje

  • Albo udajesz macho i próbujesz oszukać innych
  • Albo sam siebie oszukujesz

Innych opcji nie ma. Każdy z nas ma swoje słabe punkty i słabe ogniwa. Tak jak w sporcie niektórzy są lepsi w rzeczy X a słabsi w rzeczy Y. Tak samo w szkole byłeś dobry z matmy a polski to już nie należał do twoich mocnych stron.

I to jest normalna kolej rzeczy. Tak już jest w życiu że spotykamy sytuację gdzie jesteśmy najzwyczajniej w świecie słabi i nam w danej sytuacji nie wychodzi ale są też sytuacje w których jesteśmy bardzo mocni i coś wychodzi nam z łatwością.

No i tutaj przychodzi właśnie samodyscyplina. Musimy znać swoje słabe ogniwa żeby je wzmacniać.

Jeśli jakiś projekt wymaga zrobienia rzeczy X, Y oraz Z. A naszym słabym punktem jest rzecz Z a rzeczy X oraz Y są dla nas banalnie proste do zrobienia i robimy je bez wysiłku to musimy to wiedzieć żeby poświęcić dodatkową uwagę dla zadania Z.

Może to być poświęcenie większej ilości czasu na zrobienie tej rzeczy, może to być poszukanie specjalisty który za nas zrobi robotę, koniec końców musimy znać elementy w które nie jesteśmy zbyt mocni żeby je najzwyczajniej w świecie omijać lub przeskakiwać.

3. Nawyki

O nawykach powstało już chyba tyle materiałów że nie ma co się w nie za bardzo zagłębiać. Jest coś takiego że działamy na autopilocie. Jest coś takiego że ten autopilot trzeba wytworzyć.

Działanie nawykowe sprawia że nie potrzebujemy silnej woli do tego żeby działać. A jak nie potrzebujemy silnej woli to nie potrzebujemy dużych pokładów silnej woli to o wiele łatwiej jest nam utrzymać dyscyplinę w działaniu czyli zwiększamy swój poziom samodyscypliny.

4. Naucz się odkładać nagrodę na później

Ten punkt to jest zmiana myślenia. Żyjemy w czasach instant. Czasach w których wszyscy chcą mieć wszystko na już. Chcemy być na diecie przez tydzień i chcemy mieć efekty, chcemy pracować dodatkowo nad firmą poza etatem przez pół roku i już chcemy być milionerami.

Tak to nie działa.

Często jest tak że nagroda przychodzi po czasie, później. Nie jest tak że nagrodę mamy od razu po wykonanej pracy. I to jest największy zabójca samodyscypliny. Każdy chce mieć wszystko na już a jak efektów nie ma to rezygnujemy i szukamy kolejnego dziwnego sposobu na szybki efekt.

Czy to jest dobra droga? Uważam że nie.

Każda osoba która chce być zdyscyplinowana powinna wiedzieć że na efekty przyjdzie czas i najpierw trzeba popracować potem jeszcze raz popracować a dopiero potem przyjdą efekty.

To samo dotyczy nagradzania siebie. Warto jest się czasem nagrodzić np. porcją dobrego posiłku po ciężkim treningu. Jednak nagroda nie może być taka że zjesz coś takiego co sprawi że to będzie kontrproduktywne i przykładowo nabierzesz tylko więcej tłuszczu. W takim przypadku trzeba nauczyć się odkładać takie nagrody na później, na miejsce kiedy przyjdzie na to czas.

Jeśli nie nauczysz się odkładać swojego pędu oczekiwań i wyników na później. Jeśli nie nauczysz się być cierpliwym to nie uda ci się zbudować dyscypliny w swoim życiu.

I to by było na tyle […]

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.