youtube

Strach przed utratą jako motywacja

Posted by admin

Wstęp

Cześć!

Ja jestem Szymon i witam cię na kanale szkoła wygrywania. W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o motywacji. Dawno nie było bo ostaniu w październiku 2020 roku. Ale stwierdziłem że jeszcze warto poruszyć jedną kwestię związaną z motywacją.

Nie mówiłem o niej wcześniej bo zawsze mi się wydawało to oczywiste ale im więcej ludzi ze mną rozmawia tym bardziej uświadamiam sobie że wcale tak nie jest i warto jest tą kwestię poruszyć. A jest nią strach przed utratą. Zapraszam do oglądania

Niechęć do straty to pojęcie w psychologii gdzie ludzie bardziej nie lubią tracić niż zyskiwać. Psychologowie twierdzą nawet że ludzka reakcja na potencjalną stratę jest dwa razy mocniejsza niż reakcja na potencjalny zysk.

Przykładowo

W momencie gdy zainwestujesz na giełdzie 1000zł i zarobisz kolejny 1000 to będziesz się czuł w stylu „No spoko jest fajnie” a w przypadku gdy stracisz ten 1000zł to będziesz załamany do tego stopnia ze nigdy więcej nie będziesz chciał grać na giełdzie.

Motywacja OD i motywacja DO

To zjawisko jasno udowadnia to że lepsza jest motywacja od(czyli motywacja do uciekania od straty). Natura zbudowała nas w taki sposób że mocniej reagujemy na potencjalne straty bo one zawsze kosztowały nas życie. Albo zaatakował nas drapieżnik albo wykańczała nas choroba czy głód. I dlatego zawsze staramy się zapobiegać przed stratami.

To zjawisko też idealnie tłumaczy dlaczego jest tak mało przedsiębiorców. Według wielu badań ludzie myślą że prowadzenie własnej działalności i bycie własnym szefem jest bardzo fajne i lepsze od zwykłej pracy na etacie. Jeśli prowadzenie firmy według tych ludzi jest tak fajne to dlaczego ci ludzie nie zakładają działalności? Strach przed stratą stabilnego dochodu z racji pracy na etacie ich przed tym broni.

Jak radzić sobie z motywacją OD i ją wykorzystać na swoją stronę

Jak sobie z tym radzić? Najlepiej jest przemodelować myślenie nt. ryzyka. Najlepiej jest sobie wmówić że to nic strasznego i obśmiać swoje obawy. Dlatego też kasyna zamiast grania samymi pieniędzmi wprowadzają żetony oraz wiele drogich usług ma 100% satysfakcji albo zwrot pieniędzy aby każdą potencjalny strach klienta wziąć na siebie.

Jednak my chcemy to wykorzystać w inny sposób. My chcemy to wykorzystać do motywacji.

Dlatego kolejny raz jak pomyślisz że ci się czegoś nie chce robić to pomyśl jak dużo potencjalnych strat niesie za sobą niewykonanie pracy. Jaki wpływ na twoje zdrowie ma niezrobiony trening lub inna rzecz.

I to by było na tyle jeśli chodzi o ten film.

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.