youtube

To o czym mówi Jacek Bartosiak jest najważniejszym czynnikiem w życiu i biznesie.

Posted by admin

Cześć, tu Szymon ze szkolawygrywania.pl Popraw jakość życia. Jacek Bartosiak to ekspert od geopolityki. Ma swoich krytyków jak i zwolenników. Jednej rzeczy nie można mu zarzucić. Jest osobą która ma bardzo ciekawe i przy okazji istotne wnioski z tego co się dzieje w otaczającym nas świecie. No i ta osoba ciągle powtarza o podstawowej koncepcji która wręcz wyjaśnia w 100% o co chodzi w wojnie i gdy przyłożymy tą sytuację do obecnej sytuacji to jak na dłoni widzimy że to jest prawda.

A moje spaczenie rozwojowe od razu zauważa analogię do życia codziennego. Więc od razu decyduję się na dzielenie się z wami opinią w tym temacie. Nie przedłużając. Zapraszam do oglądania.

A w tym całym modelu mentalnym(czy jakbyśmy chcieli zacytować Jacka Bartosiaka w mapie mentalnej) chodzi o asymetryczność. W asymetryczności chodzi o sytuację gdzie patrzymy na wojnę jak na sytuację gdzie jedna ze stron zachowuje się tak jakby grała w inną grę na innych zasadach. Chodzi w niej o wykorzystanie wszystkich możliwych przewag względem wroga które mają doprowadzić do przełomu i załamania defensywy przeciwnika.

Generalnie mówi się że ten model wykorzystuje się w sytuacji gdy przeciwnik jest za mocny, takich jak sytuacja gdy przeciwnik okupuje twój teren i ty prowadzisz partyzantkę bo w otwartej wojnie nie masz szans. Ale tu nie chodzi tylko o to. Przyjrzyjmy się tej taktyce bliżej w kontekście ostatniej wojny. Oczywiście nie jestem żadnym ekspertem wojennym mówię o podstawach które zauważy każdy zjadacz chleba.

Wojna Ukraina a Asymetria

a) niszczenie logistyki Rosjan

W sytuacji początkowej gdy Rosjanie wjechali w Ukrainę i próbowali podbić całą Ukrainę szokiem, Ukraińcy wykorzystali asymetryczność która polega na wielkości terytorialnej Ukrainy i słabości logistycznej(a nawet bym powiedział biedocie) Rosjan. Rosjanie wjechali w głąb kraju który nie jest wcale taki mały, Ukraińcy ich wpuszczali a następnie odcinali im zaopatrzenie w postaci zasadzek na kolumny logistyczne. To prowadziło do słynnego już kapitana błota oraz rolników którzy ciągnikami zabierali czołgi bez paliwa bo Rosyjskim żołnierzom zwyczajnie brakowało paliwa aby dojechać do celu a zaopatrzenie nie dojeżdżało.

b) niszczenie wszystkich ważnych ośrodków Ukraińskich

Kolejna ważna asymetria którą Rosjanie wykorzystali to fakt że Ukraina też zbyt bogatym państwem nie jest oraz fakt że wojna się toczy na terytorium Ukraińskim. Rosjanie niszczą wszystko co może pomóc Ukraińcom w odbudowie armii i gospodarki. Prowadzi to do tego że jakby nagle wojna się zatrzymała to Ukraińcy nie mają czym się odbudowywać(mogą liczyć tylko na wsparcie zachodu) ale za to Rosjanie… Rosjanie mają nienaruszony kraj i mogą budować te swoje czołgi i w perspektywie lat mogą znowu zaatakować kraj który ma wolniejszy potencjał odbudowy.

c) wycofanie się i ładowanie artylerią

Pierwsza faza wojny pokazała wszystkie asymetrie armii Rosyjskiej więc Rosjanie je zniwelowali i wycofali się na Donbas. Zniwelowali problemy logistyczne do wielkiego frontu. Drony strącają czym się da. Następnie wykorzystują swoje przewagi asymetryczne czyli ilość Artylerii. Kolokwialnie mówiąc ładują ile fabryka dała z broni Artyleryjskiej i mozolnie uzyskują przewagę nad Ukraińcami.

Jak to się ma do naszej szarej rzeczywistości

No i teraz pojawia się pytanie jak to się ma do naszej rzeczywistości? To akurat jest proste. Musimy szukać asymetrii we wszystkich sytuacjach gdy nie mamy przewagi nad innymi lub otaczającym nas światem. Jeśli jesteśmy w sytuacji gdzie rywalizujemy z kimś o coś(a właściwie zawsze z kimś rywalizujemy) to musimy szukać asymetrycznych rozwiązań które przechylą szale zwycięstwa na naszą stronę.

Najlepszym przykładem takiej asymetrii jest stosunek cena/jakość. Mamy tanie buty warte 100zł i mamy drogie buty warte 900zł. Sprzedający buty które są warte 900zł nie próbuje rywalizować ceną z danym konkurentem cenowym. Szuka asymetrii w postaci prestiżu, jakości i marki i tym próbuje przechylić szalę zwycięstwa.

Przejdźmy przez kilka ważnych asymetrii w naszym życiu.

a) Wrodzony talent

Wielu z nas ma wrodzony talent do różnych rzeczy np. do kontaktów międzyludzkich, do przedmiotów ścisłych, do sportu i do innych, różnych rzeczy. Należy wykorzystywać swoje talenty w 100% ponieważ one dają dźwignię i pozwalają na wyróżnianie się w tym smutnym życiu.

b) Ciężka praca

Mniejszość w Polsce pracuje bardzo ciężko a większość pracuje na zwykłym etacie i rezygnuje z dalszej pracy. Łatwo można się wyróżnić zwyczajnie ciężką pracą i harówką która z automatu wybije cię ponad przeciętność.

c) Wykorzystywanie okazji

Każdy z nas ma w życiu różne okazje do wykorzystania. Trzeba być w życiu oportunistą aby te okazje wyłapywać i następnie wykorzystywać je w 100%. Okazją może być:

  • propozycja nowej, ekscytującej i lepiej płatnej pracy
  • pomysł na biznes
  • zaproszenie do organizacji
  • itd

d) przynależność do określonej grupy społecznej

Każdy z nas urodził się w określonym środowisku. Możesz wywodzić się ze świata gdzie masz masę dobrych kontaktów oraz mentoringu. Masz dostęp do kapitału oraz zawsze znajdzie się doradca który Ci doradzi w sytuacji kryzysowej w życiu. Z drugiej strony możesz się wywodzić z biedniejszej grupy społeczeństwa która jest mniej wykształcona i dostarcza do społeczeństwa pracowników fizycznych. I tutaj też możesz wykorzystać asymetrię tego że bardzo ciężko w obecnych czasach o dobrych pracowników fizycznych a ty wiesz gdzie ich znaleźć oraz wiesz jak z takimi ludźmi rozmawiać w przeciwieństwie do osoby ze świata tzw. biznesu.

Pierwsza myśl gdy myślę o asymetrii to większość najbogatszych ludzi świata. Wielu ekspertów co badało wspólne cechy najbogatszych zauważyli fakt że najbogatsi to zawodowi oportuniści czyli ludzie którzy zawsze ale to zawsze wchodzą w biznes tylko wtedy gdy mają olbrzymią przewagę. Bądź zawodowym oportunistą. Wykorzystuj asymetrię które są w Twoim życiu na swoją korzyść i działaj. A pierwszym krokiem będzie wsparcie mnie komentarzem i lajkiem pod algorytm aby więcej ludzi w naszym kraju wykorzystywało asymetrię i budowało wspaniałe społeczeństwo na lepsze czasy. Dzięki za oglądanie i pamiętaj że na szkolawygrywania.pl/lista możesz się zapisać do listy mailowej gdzie raz w tygodniu wysyłam za darmo materiały premium. Jeszcze raz dzięki i do następnego. Cześć!

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.