youtube

Zwiększ poczucie własnej wartości – prawość

Posted by admin

Ja jestem Szymon i witam Cie na kanale szkola wygrywania. W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o kolejnym czynniku który pozwoli ci zwiększyć twoje poczucie własnej wartości a jest nim prawość. Zapraszam do oglądania

Zanim zaczniemy to standardowo przypominam że jest to film który jest odcinkiem z serii o poczuciu własnej wartości więc jak trafiłeś na ten film i jest on twoim pierwszym to polecam najpierw zobaczyć film „Co to jest poczucie własnej wartości i jak je osiągnąć” a następnie kolejne filmy dotyczące poczucia własnej wartości w tym ten film. Jeśli jednak już je zobaczyłeś to lecimy dalej z prawością.

Prawość jest zgodnością naszych standardów, ideałów, sądów i przekonań z naszym zachowaniem. Kiedy nasze postępowanie pozostaje w konflikcie z naszymi przekonaniami o tym co właściwe to tracimy twarz we własnych oczach. Dlatego bardzo istotne jest to żeby prawość w swoim życiu pielęgnować.

Jak osiągnąć wysoki poziom prawości? Jak wiedzieć kiedy jestem osobą prawą? Podzieliłem to na kilka punktów.

  1. Poznaj swoje standardy

Po pierwsze żeby w jakikolwiek sposób wiedzieć czy jestem zgodny ze swoimi przekonaniami to musisz mieć swoje przekonania.

To znaczy że musisz wiedzieć co jest według ciebie dobre a co jest złe. Musisz wiedzieć co jest właściwe a co nie. Jeśli nie mamy żadnych zasad i norm to nikt nas nie osądzi o hipokryzję ale też w swoich oczach jesteśmy nijacy(czyli mamy niskie poczucie własnej wartości).

Dlatego po pierwsze odkryj co jest dla ciebie ważne. Wypisuj codziennie przez 30 dni swoje wartości na kartce. Następnie weź te które są najbliżej twojego serca(musisz czuć we flakach że to jest to) i wyznacz swoje zasady. Polecam je czytać codziennie.

2. Bycie godnym zaufania i spójnym człowiekiem

Kolejnym ważnym punktem w byciu prawą osobą jest dotrzymywanie danych obietnic i bycie człowiekiem który wywiązuje się ze swoich zobowiązań.

Masz długi u innych? Poza tym że cierpi stan twoich finansów to cierpisz i twoje wyobrażenie o sobie. Wiec polecam dodaj do swoich zasad życiowych kilka ważnych zdań

  • Muszę dotrzymywać słowa
  • Muszę być sprawiedliwy
  • Muszę robić to co mówię
  • Muszę wywiązywać się z zobowiązań
  • Muszę bronić swoich bliskich
  • Muszę być konsekwentny

Wywiązywanie się ze swoich zobowiązań. Dotrzymywanie swojego słowa to kolejny krok do bycia prawą osobą. Jak mówisz że coś się wydarzy to lepiej żeby się wydarzyło.

3. Nie bądź hipokrytą (nie krytykuj innych jeśli nie jesteś wzorem)

Jeżeli działasz przeciwnie do tego co sam uznajesz za słuszne działasz na swoją szkodę ponieważ zdradzasz swoje własne myśli. Hipokryzja jest niszcząca najbardziej ze wszystkich czynników prawości. Hipokryzja podkopuje poczucie swojego ja i niszczy bardziej niż jakakolwiek krytyka czy odrzucenie z zewnątrz.

Więc kolejnym razem jak prawisz komuś kazania o uczciwości a następnie kogoś okłamujesz, jak jesteś oburzony tym że ktoś nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań a sam je zaniedbujesz wobec innych. Jeżeli mówisz że dbasz o szczegóły a wciskasz ludziom buble. Jeżeli udajesz że czyjeś rady są dla ciebie ważne a już dawno podjąłeś decyzję. Jeżeli kimkolwiek manipulujesz. Jeżeli przywłaszczasz kogokolwiek zasługi.

To za każdym razem godzisz w swoje poczucie własnej wartości.

4. Nie dopuszczaj do poczucia winy

Poczucie winy to moralne upominanie samego siebie. Jak postąpiliśmy źle a mogliśmy postąpić inaczej to nasz mózg wysyła nam poczucie winy. Wina związana jest zawsze z dokonywaniem wyboru i odpowiedzialnością niezależnie od tego czy jesteśmy tego świadomi czy nie.

Więc najważniejsze tutaj żebyś za każdym razem jasno uświadomił sobie to na co masz wpływ a na co wpływu nie masz. Chodzi tutaj o to żebyś nie obwiniał siebie o coś co się wydarzyło a ty nie mogłeś za dużo na to zaradzić. Żal możesz odczuwać ale winy nie. Bo wina zniszczy twoją samoocenę.

5. Pilnuj każdego punktu bo one się kumulują

Wszystkie tematy które tutaj podaję to mogą się wydawać błahe sprawy ale tak nie jest.

Większość zagrożeń dla poczucia prawości to drobne sprawy które się kumulują i skumulowana waga tych naszych złych wyborów ma gigantyczny wpływ na nasze poczucie siebie.

Więc proszę nie ignoruj tych punktów i bądź tutaj bardzo czarnobiały.

To by było na tyle jeśli chodzi o ten film. Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych porad dot. twojego życia to zasubskrybuj mój kanał klikając ten czerwony przycisk pod filmem. Dodatkowo obok łapek w góre jest taki przycisk z napisem udostępnij po kliknięciu którego możesz polecić ten film znajomym do czego bardzo zachęcam. Pozwoli to rozwinąć się mojemu kanałowi i da motywację do tego żeby dostarczać ci więcej fajnych filmów.

Zapraszam też oczywiście na mojego bloga szkolawygrywania.pl oraz na instagrama szkola.wygrywania gdzie znajdziesz codziennie dawkę inspiracji która zmotywuje się do pracy. Dzięki za oglądanie i do zobaczenia. Cześć!

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.