youtube

Życiowe sytuacje kiedy bycie egoistą nie jest złe

Posted by admin

Cześć, tu Szymon ze szkolawygrywania.pl Popraw jakość życia. Często się powtarza że egoizm jest zły. No i postanowiłem się lekko nie zgodzić bo nie zawsze jest tak że egoizm jest zły. Zdarzają się sytuacje w życiu które wręcz wymagają od Ciebie egoizmu i w takich sytuacjach nawet lepiej jest być egoistą i w tym wideo postaram się przejść przez sytuacje w których bycie egoistą jest spoko. Zapraszam do oglądania.

1. Dawno nie miałeś czasu tylko i wyłącznie dla siebie

Czas samemu jest jednym z ważniejszych aspektów jeśli chodzi o zdrowie mentalne. Jak jesteś samemu to masz czas na zajrzenie wgłąb siebie, masz czas an kreatywną twórczość oraz możesz naładować swoje baterię ponieważ bycie z innymi te baterie rozładowuje(nawet w przypadku osób które są ekstrawertykami). Jeśli dawno nie miałeś czasu gdzie mogłeś spokojnie, w samotności popracować albo porobić cokolwiek co jest dla Ciebie formą odpoczynku to znajdź dla siebie kilka godzin. Najlepszym sposobem jest ustanowienie sobie cyklicznego spędzania czasu samemu. Przykładowo raz w miesiącu spędzam czas tylko z sobą i nikt mi wtedy nie może przeszkadzać. W moim przypadku jest to przeważnie wyjazd do lasu albo do Białowieży.

2. Czujesz się wypalony w kontekście relacji międzyludzkich

Branie udział w imprezach różnego rodzaju konferencjach i zebraniach jest fajne. Jednak co za dużo to nie zdrowo i po jakimś czasie ciągłego cyklu takich spotkań będziesz się czuł wypalony. Będziesz czuć wewnątrz siebie że potrzebujesz przez chwilę pobyć sam. Ignorowanie takich sygnałów czasem doprowadza do zdradzenia samego siebie gdzie zgadzamy się na spotkanie na które nie chcemy iść. W takich sytuacjach bycie egoistą jest w porządku i możesz spokojnie odmówić. Tylko pamiętaj że odmawiaj w miły i uprzejmy sposób i najlepiej podaj powód dlaczego rezygnujesz. Bardzo często w takich sytuacjach zapowiadam się że na kolejnym spotkaniu będę na 100% i bardzo rzadko się ktokolwiek na mnie obraża.

3. Jesteś na urlopie

Jak jesteś na urlopie od pracy i całego świata to warto jest być egoistą. Jak wypoczywasz to wypoczywaj. Wyłącz telefon i odetnij kontakt z innymi. Jak pozwolisz sobie na wkroczenie w twój czas na wypoczynek to nie wypoczniesz i co gorsza nie będziesz miał czego wspominać. Urlop jest rzadkim okresem w roku. Jeśli pracujesz na etacie to dysponujesz 26 dniami urlopowymi które przekładają się na średnio 10% całego czasu wolnego. Jest to bardzo mało i ten czas jest bardzo cenny. Dlatego jeśli myślisz że celebrowanie swojego urlopu jest niemiłe to jesteś w błędzie. Większość po otrzymaniu informacji „Jestem na urlopie” bardzo dobrze to rozumie i albo spokojnie poczeka aż wrócisz albo będzie szukać zastępstwa.

4. Dążysz do celu(ale nikogo w tym nie krzywdzisz)

Gdy dążysz do dużego celu to nie jesteś egoistą. Oczywiście nie myl tego z znanym i nielubianym „po trupach do celu”. Chodzi mi o dążenie do celu w sposób który jest uczciwy, legalny i nikogo przy tym nie krzywdzisz. Gdy przykładowo pytasz o tą podwyżkę nie patrząc na innych bo bardzo dobrze wiesz że wypłata w pracy jest uzależniona od tego ile sobie wynegocjujesz a nie od tego ile zarabiają inni. Kolejnym przykładem może być wolne w pracy bo potrzebujesz popracować nad innym celem. Nie jesteś egoistą bo nikogo w tym nie krzywdzisz. Masz te dni urlopowe do wykorzystania(jak wcześniej wspominałem te 26 dni) i twoim prawem jest je wykorzystać i nie ma znaczenia to że inni w pracy będą mieli ciężej. Jak oni idą na urlop to ty masz ciężej. W takich sytuacjach praktykujesz zdrowy egoizm.

5. Świętujesz sukces

Gdy świętujesz jakieś duże osiągnięcie to świętuj na całego. Świętowanie dużych osiągnięć nie jest egoistyczne. Wszyscy od dawna w całym tym rozwoju osobistym powtarzają jedną rzecz. Sukces rodzi kolejny sukces. Celebracja sukcesu pokrzepia serce i sprawia że chce się jeszcze bardziej. Wiem że czasami wydaje się to narcystyczne ale nie powinniśmy na to tak patrzeć. Cieszenie się ze zwycięstwa to naturalna kolej rzeczy i co ciekawe ma to pozytywny wpływ na innych ponieważ radość jest zaraźliwa. Oczywiście nie we wszystkich przypadkach bo np. gdy reprezentacja X wygrywa w półfinale jakiś mistrzostw i zagra o złoty medal to druga strona raczej tym szczęściem się nie zarazi.

6. Stawiasz czoła życiowemu wyzwaniu

Wyzwania w naszym życiu były i będą zawsze. I to są momenty kiedy bycie egoistą jest ok. Nawet bardziej niż ok. W momencie gdy mamy trudne momenty to ostatnią rzeczą jaką powinniśmy robić to oglądać się na innych. W trudnych momentach bierzemy je na klatę i stawiamy im czoła. Nie jest egoistycznym poproszenie o pomoc z czymś z czym sobie nie radzimy, nie jest egoistycznym wycofanie się po to aby zająć się introspekcją. Nie jest egoistycznym robienie tego co trzeba aby osiągnąć cel. Wyzwania trzeba podejmować i inni powinni to rozumieć.

No i to by było na tyle jeśli chodzi o to wideo. Standardowo zapraszam do mojego newslettera gdzie co niedziela wysyłam za darmo materiały premium z tematyki rozwoju osobistego dodatkowo bardzo dobrze wiesz jak działa ten serwis. Abym się rozwijał to potrzebuje twojego lajka oraz komentarza więc kliknij i skomentuj aby moja praca nie szła na marne. Dzięki za oglądanie i do następnego! Cześć!

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.