Uncategorized

10 rzeczy o rozwoju osobistym których wiedza zaoszczędziłaby mi rok życia

Posted by admin

Gdy z czymś zaczynasz to nie da się nie popełniać błędów. Zawsze jest coś czego nie wiesz co sprawi że twój rozwój mocno spowolni. Nie oznacza to jednak że nie ma sensu się przygotowywać i dokształcać. Jest wręcz przeciwnie. Im bardziej się dokształcasz i edukujesz tym większe prawdopodobieństwo że błąd który popełnisz będzie mniej drastyczny w skutkach co w ogólnym rozrachunku doprowadzi do tego że będziesz rozwijać się lepiej.

W przypadku wiedzy wyróżniamy jej trzy rodzaje

  • Znane wiadome czyli wiedza którą posiadamy
  • Znane niewiadome czyli wiedza której nie posiadamy ale wiemy że istnieje
  • Nieznane niewiadome czyli wiedza której nie posiadamy i na domiar złego nie wiemy o tym że ona istnieje.

Te nieznane niewiadome są praprzyczyną większości błędów które popełniamy. I w tym wideo przedstawiam te fakty o życiu których nie znałem które doprowadziły do wielu błędów i z perspektywy czasu bardzo mocno chciałbym je znać. Sama ich znajomość potrafi zaoszczędzić masę czasu i z łatwością mogę stwierdzić że gdybym je znał to byłbym o kilka lat do przodu ze swoimi projektami.

Przejdźmy przez nie

1. Wiele rzeczy w życiu nie jest funkcją liniową

Funkcja liniowa to takie pojęcie z matematyki na poziomie gimnazjalnym gdzie wartości funkcji rosną lub maleją z idealną precyzją. Gdy planujemy coś w naszym życiu to zawsze chcielibyśmy żeby nasz rozwój szedł liniowo do celu względem czasu. Niestety natura na nas inny plan.

Często progres w życiu nie jest funkcją liniową ani logarytmiczną ani wykładniczą. Progres w życiu jest nieprzewidywalny. Prędzej jesteś w stanie odnaleźć trend w jakim zmierzasz ale też nie zawsze. Przeważnie funkcja rozwoju wygląda tak że masz wzloty i upadki przez dłuższy czas i jeśli po drodze się nie poddasz i odnajdziesz odpowiednią metodę to twój rozwój wystrzeli wykładniczo do góry.

No i niestety w fazie wzlotów i upadków większość ludzi odpada. Brakuje nam wytrwałości, samodyscypliny w działaniu. Bo trafi się gorszy dzień gdzie będziemy się gorzej czuć, spojrzymy na to że nie ma wyników, podłamiemy się i rzucimy nasze cele w cholerę.

Ja niestety też tak robiłem i dopiero po wielu latach uświadomiłem sobie że czasem na efekty trzeba dłuuuugo czekać. Gdy zasiejesz nasionko i je podlejesz to nie ma efektów po godzinie. Efekty przychodzą później. Nie poddawaj się przy pierwszych porażkach. A nawet bardziej polecam zasadę Elona Muska czyli Nie zmieniaj celu a podwajaj wysiłki.

I oczywiście trafi się ktoś kto rzuci cytatem Einsteina że „Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów” i oczywiście ta osoba będzie mieć rację tylko mówiąc ten cytat będzie ona mylić pojęcia bo ja nie mówię o tym żeby stosować te same środki do celu tylko o tym aby nie rezygnować z celu bo początkowo coś nie wychodzi. Często jest tak że nie wychodzi przez dłuższy czas aż wyjdzie. A w przypadku realizacji celów wystarczy że wyjdzie tylko raz.

2. Wszyscy ludzie improwizują

Gdy byłem o wiele młodszy i patrzyłem na ludzi którzy mnie inspirowali to zawsze myślałem w stylu. „WOW! Ci ludzie osiągają takie sukcesy! Pewnie zawsze wiedzą co trzeba robić i mają na wszystko przygotowany plan działania!”. Do czasu aż tych ludzi poznałem. Wszyscy ale dosłownie wszyscy ludzie w życiu nie wiedzą co robią. Nie mają odpowiedzi na wszystkie pytania. Improwizują i jedyne co odróżnia tych co mają wyniki od tych co tych wyników nie mają to fakt że ci pierwsi nie poddają się swojemu strachowi.

Często jest tak że szanse od losu dostają ci co wyglądają na bardziej pewnych siebie i robią dobre wrażenie. Ale czy Ci ludzie mają lepsze kompetencje, mają plan działania i zawsze wiedzą co trzeba robić? Nie tak samo improwizują i robią to co im się wydaje za słuszne. I niekoniecznie jest to rzecz odpowiednia.

Dlatego nie patrz w porady innych jak w obrazek i zawsze stosuj swój filtr mentalny bo ci wszyscy guru którzy doradzają rożne rzeczy mogą się mylić. I nie mówię o sytuacji gdy masz dostęp do mentora który zjadł zęby na twoim obszarze zainteresowań. Mówię o wszystkich ogólnych poradach z internetu(nawet takiej jak ta). Bo może być też tak że ta cała porada jest też zwykłą improwizacją.

W moim przypadku słuchałem się dziwnych porad które mówiły nie rób rzeczy X bo ona nie działa i jest oszustwem. Na sam koniec zastosowałem te nierekomendowane metody i o dziwo one zadziałały.

Kolejnym aspektem niewiedzy i improwizacji jest to że często ludzie są wystraszeni w kontaktach z ludźmi których nie znają bo zwyczajnie nie wiedzą czego się po nich spodziewać. Nie zaliczaj się do tej grupy i dawaj się ludziom poznać. Przejmuj inicjatywę, podejdź i zagadaj. Izolacja od świata nie ma najmniejszego sensu. Oczywiście możesz trafić na ludzi którzy będą dla Ciebie nieprzyjemni ale równie dobrze możesz poznać kogoś kto Ci pomoże zrealizować twój cel.

3. Jedyne co działa to działanie

Możesz przeczytać i przerobić pierdyliony materiałów i dalej nie mieć wyników. Dlaczego? Dlatego że nie działasz. Osoba która przeczyta jedną książkę i będzie natychmiastowo działać w kierunku celu zajdzie o wiele dalej niż osoba która będzie pochłaniać olbrzymie ilości materiałów w poszukiwaniu idealnej metody która zdziała cuda.

Należy uświadomić sobie jedną rzecz. Nie ma idealnej metody do osiągania swoich celów. Wybiera się metodę która wydaje się najbardziej optymalna i dopasowuje się ją do swojego stylu życia. Ja w swojej przygodzie z rozwojem zawsze chciałem znaleźć idealną metodę po to aby nie tracić czasu na robienie rzeczy które są zbędne i nie byłem w stanie uświadomić sobie tego że poszukiwanie tej metody jest właśnie tą zbędną czynnością która zabiera mi masę czasu.

Nie popełniaj moich błędów. Wybierz metodę która jest najbardziej rekomendowana w twojej niszy i zacznij działać. Po jakimś czasie możesz się zastanowić czy nie warto zmienić metody ale nie trać czasu na zbędne przewalanie materiałów w poszukiwaniu świętego graala bo świętym graalem będzie metoda którą sam wypracujesz.

4. Wyznaczanie celów i ich egzekwowanie faktycznie działa

Gdy zaczynałem i widziałem te wszystkie poradniki które zachwalały posiadanie celów to miałem do tego podejście w stlu „eeee ja tam tego nie potrzebuję”. I myślałem tak przez dłuuugi okres do czasu aż dałem temu szansę i postanowiłem to przetestować.

Gdy wdrożyłem ten system to po jakimś czasie mój poziom skupienia, mój poziom produktywności w kierunku celu i mój poziom życia drastycznie wzrósł. Więc jeśli uważasz że cele nie są dla ciebie to zaufaj mi. Są. Wdróż wyznaczanie celi w swoje życie i zmień je na lepsze.

A pomoże Ci w tym moje darmowe godzinne szkolenie wideo „Jak zbudować system który zwycięża z lenistwem”. Link do szkolenia wideo w opisie filmu.

5. Popełnianie błędów to część gry

Tak jak wspominałem w punkcie drugim ludzie są bardzo wystraszonymi istotami. I jednym z największych strachów jaki musimy pokonać jeśli chcemy coś w życiu osiągnąć strach przed popełnieniem błędów i porażkami.

Przez wiele lat byłem taką osobą która nigdy nie szła na całość. Zawsze eksponowałem tylko malutki kawałek siebie aby tylko nie przegrać. I jest to bardzo duży błąd bo brak ryzyka i ekspozycji sprawia że rozwijamy się za wolno lub wcale się nie rozwijamy bo cały świat przed nami ucieka.

I ja byłem taką osobą do momentu aż przegrałem. Przegrałem pomimo mojego asekuranctwa a na dobrą sprawę to przegrałem przez moje asekuranctwo bo trafiła się osoba z takim samym pomysłem jak ja a wygrała ze mną tylko dzięki temu że podjęła całkowite ryzyko.

Ta sytuacja dała mi te dwie lekcje. Raz że po porażce świat się nie zawalił a dwa że aby wygrać to trzeba uderzać z wszystkimi siłami jakie mamy. Porażki były są i będą i twoje asekuranctwo nie sprawi że ich unikniesz dlatego nie staraj się ich unikać za wszelką cenę bo unikaniem też możesz doprowadzić do porażki.

6. Najważniejszą rzeczą jaką możesz dla siebie zrobić to dotrzymywać danego sobie słowa

Przez większość swojego życia byłem człowiekiem który powtarzał sobie wiele dziwnych rzeczy w stylu:

  • od jutra nie palę
  • od jutra dieta
  • za godzinę się wezmę za to zadanie
  • jutro zapisuję się na siłownię
  • itd

Obiecywałem przed sobą że coś zrobię a potem tego nie robiłem. Mówiłem że coś się stanie a potem to się nie stawało. I tak sobie żyłem do momentu aż zadałem sobie pytanie czy ludzie którzy odnoszą sukcesy też sobie tak mówią? Czy sportowiec mający najlepsze wyniki mówi sobie od następnego treningu trenuję nowe technikę i tego nie robi? Czy biznesmen mówiący do kogoś pracuje pan od jutra tej osoby nie zatrudnia? Nie. U takich osób deklaracja równa się działanie.

Uświadomiłem sobie wtedy że jeśli chcę odnieść jakikolwiek sukces to muszę być w 100% ze sobą spójnym. I od tamtego momentu gdy mówię przed sobą że coś zrobię to to robię. I takim sposobem rozwijam się o wiele szybciej niż wcześniej.

7. Wszystkiego w życiu można się nauczyć

Edukacja bliscy i całe otoczenie od najmłodszych lat zawsze stara się przypiąć komuś łatkę. A to że Marek jest kiepski z polskiego a że Kasia nie umie malować ładnych obrazków na plastyce itd. Takie ocenianie sprawia że człowiek myśli że nie jest w stanie zostać kimś tam bo od małego mu ktoś tam coś wmawiał.

Też byłem taką osobą i myślałem że nie nadaję się do wielu rzeczy. Dopiero po wielu latach gdy nauczyłem się walczyć ze swoimi ograniczeniami zacząłem robić i uczyć się rzeczy które kiedyś na starcie skazałbym na porażkę i nawet bym nie zaczął.

A fakty są takie. Każdy z nas gdy się rodził to nie umiał chodzić, nie umiał mówić, nie umiał nic. Wszystko co umiemy teraz jest naszą umiejętnością nabytą której się nauczyliśmy wraz z postępem naszego życia. Nie dawaj sobie wmówić że do czegoś się nie nadajesz i że nie warto nawet próbować.

Może zwyczajnie potrzebujesz innego podejścia? Innej metody? Nie narzucaj na siebie ograniczeń. Jesteś w stanie nauczyć się wszystkiego. Jest to tylko kwestią czasu.

8. W życiu nie chodzi o bycie sobą

Od samego początku istnienia szkoły wygrywania na podstronie zasady jest zdjęcie w którym są napisane najważniejsze nakazy myślenia dające ludziom wysoką skuteczność. I w punkcie pierwszym jest napisane jasno. Nie bądź sobą. Bądź tym kim trzeba. I za tym kryje się kolejna bardzo ważna lekcja o której należy pamiętać.

Gdy chcesz osiągnąć jakiś cel to zawsze świadomie lub nie odpowiadasz sobie na pytanie pod tytułem „Kim muszę się stać aby zrealizować postawiony cel?” Automatycznie dostosowujesz swoje zachowanie i z czasem myślenie do takich kategorii aby być osobą która zasługuje na to co chcesz.

I teraz odpowiedz sobie na pytanie. Ile w tym jest bycia sobą? Niewiele. Oczywiście cała branża mówi o byciu lepszą wersją siebie tylko zapominają o tym że lepsza wersja siebie bardzo często ze starego ja zostawia sobie tylko ciało.

Dlatego nie wmawiaj sobie tego że musisz być sobą. Oczywiście możesz ale potem nie dziw się że nie masz tego czego chcesz. Nie masz nie stałeś się tym kim trzeba.

9. Bliscy i rodzina są bardzo ważni ale czasem też nie mają racji

Każdy z nas ma osoby bliskie które są o wiele starsze i wychowywały się w całkowicie innych czasach. Czy tego chcemy czy nie to starzejmy się i nie jesteśmy w stanie ciągle nadążać nad niuansami współczesnego świata.

Osoby starsze mogą z całego serca chcieć dla nas dobrze a mimo to doradzać nam w bardzo zły sposób bo ich wiedza i ich doświadczenia się przeterminowały. Dlatego czasem lepiej jest się nie słuchać porad ludzi którzy na czasie byli 40 lat temu.

Oczywiście dla każdej reguły znajdzie się wyjątek. Sam myślałem że będę takim wyjątkiem i będę starszym panem na czasie. Ku mojemu zdziwieniu nie byłem w stanie się dogadać z obecnymi trzynastolatkami. Ich sposób myślenia i mowy jest całkowicie inny i może się okazać że za dwadzieścia lat mogę być osobą która wcale nie będzie rozumiała dzisiejszego świata pomimo tego że ze wszystkich sił będę starał się być na czasie.

Oczywiście wiek to też doświadczenie i wiedza która jest uniwersalna i ponadczasowa. Czasem osoby w podeszłym wieku potrafią doradzić w taki sposób że szczena opada. Ale ze względu na upływający czas dla wszystkich porad trzeba przyjąć mentalny filtr.

Niestety osoby które nas bardzo kochają tak samo mogą nam źle doradzać pomimo że na tym czasie są. Dzieje się tak dlatego że dana osoba chce dla ciebie dobrze i nie chce abyś zbyt mocno się poświęcał w kierunku celu którego pragniesz. Wynika to z troski tej osoby lecz przez to nie zrealizujesz swoich celów.

10. Pieniądze nie są kluczem do szczęścia

Zawsze gdy słyszałem tą wyświechtaną frazę to miałem myśl w stylu „Taaa jasne”. Do czasu aż mój poziom zarobków zaczął zadowalać wszystkie moje potrzeby. Od tego momentu zauważyłem że pomimo tego że mam pieniądze to jakoś tej radości z życia nie ma a jest więcej stresu bo człowiek chce ten status materialny utrzymać.

Wtedy rozpocząłem swoją przygodę w dochodzeniu do szczęścia. Koniec końców udało mi się do niej dojść i uważam się za szczęśliwego człowieka. Więcej o tym mówię w wideo „Najważniejsza Rada Dla Ludzi Którzy Robią Zadania A i Tak Są Nieszczęśliwi” link do wideo wrzucam na ekran po prawej stronie

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.