youtube

Dan Lok – FU Money [Streszczenie i Omówienie]

Posted by admin

Wyobraź sobie że jesteś chińczykiem który przylatuje do Ameryki Północnej

 • Bez pieniędzy
 • Bez pomysłu na siebie
 • Bez języka
 • Bez jakichkolwiek znajomości

I po latach kończysz jako milioner i jeden z największych ekspertów marketingu, biznesu i sprzedaży.

Wydaje się nieprawdopodobne, a jednak. Ja jestem Szymon ze szkolawygrywania.pl gdzie pomagam innym poprawić jakość swojego życia i w tym wideo opowiem ci o książce Dana Loka w której tłumaczy on swoje podejście do pieniędzy czyli FU Money. Zapraszam do oglądania

Odpowiedzmy sobie na pytanie. Czym jest to całe FU Money czyli w moim łagodnym tłumaczeniu „pieprzę pieniądze”. Jest to zarobienie takiej ilości pieniędzy która sprawia że kasa przestaje mieć dla Ciebie jakiekolwiek znaczenie. Możesz każdemu powiedzieć co myślisz, możesz odejść z każdej pracy i nie robić nic. Jak robisz zakupy to nie patrzysz na ceny i ile płacisz oraz to ty decydujesz kiedy i w jaki sposób będziesz spędzać czas z najbliższymi. Czyli jest to życie na własnych zasadach.

O jakiej konkretnej kwocie mówimy?

FU Money to wolność. I jak to z wolnością bywa każdy rozumie ją inaczej. Dla jednej osoby będzie to 50tys miesięcznie a dla drugiej 3 miliony. Więc nie ma konkretnej kwoty która określi jaki to jest poziom ale ty swój poziom musisz mieć. Jest to ta sama strategia co strategia MJa Demarco z książki fastlane milionera. Czyli

 1. Wyobraź sobie idealne życie
 2. Wyceń każdy element tego życia np. Auto 50 tys, Dom 600tys itd.
 3. Przemień te wyceny w cele i to jest twoje FU Money

Jak już określiliśmy sobie jaką mamy strategię wyjścia to możemy przejść do kolejnego bloku książki czyli do największych mitów związanymi z pieniędzmi. Przejdźmy przez nie

1. Pieniądze szczęścia nie dają

Jest to stwierdzenie które jest prawdziwe i nieprawdziwe jednocześnie. Ale jest za to bardzo szkodliwe bo sugeruje że szczęście daje bieda. A bieda szczęścia nie daje. Daje smutek i stres związany z przetrwaniem. Pieniądze dają ci czas i wolność która pozwala na robienie tego co to szczęście daje.

2. Bogaci są źli

Stwierdzenie że „bogaci są źli” albo stwierdzenia typu „pierwszy milion trzeba ukraść” są używane tylko po to aby osoba która to mówi poczuła się lepiej z tym że nie jest bogata w stylu „Może i jestem biedniejszy ale za to nie jestem złodziejem”.

Oczywiście są bogaci którzy są źli ale są też bogaci którzy są dobrzy i bogaci którzy są normalni.

3. Mam czas na to żeby żyć jak król

Średnio masz 80 lat życia. Załóżmy że pierwsze 20 lat się kształcisz. Do 40 roku życia będziesz miał dużo energii żeby dobrze żyć a od 40 w górę będzie coraz gorzej i twoja sprawność będzie się pogarszać. Masz 20 lat na to żeby zarobić dobre pieniądze i cieszyć się nimi w młodym wieku. Czy to dużo? Odpowiedz sobie sam.

4. Aby mieć dużo pieniędzy to potrzebuje dużo szczęścia

Zarabianie pieniędzy ma związek ze szczęściem. Jednak nie jest to duży procent. O wiele większy wpływ ma twój talent, umiejętności, wiedza i zaangażowanie. A poza tym żeby szczęście ci sprzyjało to musisz się wystawić na działanie szczęścia poprzez próbowanie i działanie.

5. Tylko oszczędni są bogaci

Bogactwa nie buduje się oszczędzaniem drobnych pieniędzy. Gdy zaoszczędzisz 10zł to zaoszczędzisz 10zł i procent składany z takich pieniędzy nie zrobi milionów. Najpierw trzeba zarobić duże pieniądze i potem inwestować i żyć ze zwrotów z inwestycji.

6. Prawdziwe bogactwo jest zdobywane powoli. Reszta to łatwo przyszło, łatwo poszło

Większość milionerów którzy się rodzą od zera stają się nimi w okresie od 3 do 7 lat. Przeważnie majątek jest zdobywany na jeden ze 3 sposobów

 • Dramatyczny wzrost wynagrodzenia (np. rola życia aktora lub eksplozja formy sportowca)
 • Zysk z bardzo ryzykownych inwestycji
 • Bycie właścicielem biznesu który mocno się skaluje

Większość ludzi wykorzystuje 3 sposób. Pierwsze dwa są mało prawdopodobne.

7. Aby mieć pieniądze trzeba ciężko pracować

Gdyby to była prawda to milionerów mielibyśmy wśród ludzi którzy pracują ciężko fizycznie. Jakoś mam dużą pewność że tak nie jest.

8. Sukces nadchodzi gdy okazja napotyka przygotowanie

Jest to całkowita nieprawda. Nie ważne jak mocno będziesz się przygotowywać to NIGDY nie będziesz w 100% rzygotowany na to co nadchodzi. Oczywiście nie chodzi o to że nie ma co się przygotowywać. Ale lepiej poświęcić większość swojej energii na wystawienie się na działanie szczęścia.

Dobra. Pokonaliśmy główne mity to przejdźmy do

Nastawienie do życia

Według autora FU Money nie jest dla mięczaków i ludzi co myślą konwencjonalnie

Nikt poza twoimi bliskimi nie chce tego żebyś odniósł sukces. Życie będzie rzucać ci kłody pod nogi, będziesz miał na swojej drodze bardzo dużo problemów i nie ma gwarancji że ten sukces odniesiesz dlatego:

 • musisz być twardym człowiekiem który jest odporny na krytykę

Słabi odpadną przy pierwszej porażce, krytyce i poddadzą się gdy zrobi się ciężko.

 • musisz być dobrym przywódcą

Często będziesz musiał kogoś zatrudnić.

 • musisz myśleć niekonwencjonalnie i czasem robić inaczej niż wszyscy.

Większość ludzi jest biedna więc z dużym prawdopodobieństwem robiąc to co większość dalej będziesz biedny.

 • musisz wziąć odpowiedzialność za swoje życie

Twoje życie to twoja wina. Tylko Ci co biorą 100% odpowiedzialności za swoje życie będą żyć jak chcą.

 • twój czas to najważniejsza waluta

Jedyna rzecz której nie da się odzyskać to czas. Pieniądze da się odrobić. Czasu nigdy nie odzyskasz. Dlatego zawsze dbaj o swój czas. W jaki sposób?

 • Deleguj wszystko co się da

Największą oszczędnością czasu jest sytuacja gdy ktoś inny robi za Ciebie pracę a ty mu za to płacisz. Dlatego korzystaj z dobroci jaką jest delegacja tak szybko jak to zaczyna być opłacalne

 • jak już coś robisz to rób na 100%

Dan Lok poleca jak najmniej pracować, jak najwięcej delegować ale jak już coś robisz to rób to najlepiej jak potrafisz. Nie ma robienia na pół gwizdka. I oczywiście nie jest to łatwe. Trzeba pokonywać swojego wewnętrznego lenia dlatego bardzo gorąco polecam swoje darmowe szkolenie wideo jak zbudować system który zwycięża z lenistwem. Link do szkolenia w opisie. Po autoreklamie przechodzimy do kolejnej części książki czyli

Tipy biznesowe

1. Przestaw mózg z zarabiania miesięcznego na dzienne

Zamiast ustawiać cel zarobić 10 000 miesięcznie ustaw cel 334zł dziennie. Skupiając się na celu dziennym o wiele łatwiej jest zarobić wymarzoną kwotę. Dlaczego? Dlatego że masz totalną kontrolę. Wiesz czy musisz zwiększać obroty bo wczoraj zarobiłeś mniej niż zakładałeś czy może masz jakiś margines błędu bo był lepszy czas.

2. Nie traktuj wszystkich klientów tak samo

Dan dzieli klientów na cztery rodzaje

 • klient co mało płaci mało wymaga
 • klient co mało płaci dużo wymaga
 • klient co dużo płaci i dużo wymaga
 • klient co dużo płaci a mało wymaga

i wg. autora nie wolno tracić energii na złych klientów. Nie każdy klient jest warty twojej uwagi. Lepiej jest ten czas poświęcić na dobrych klientów.

3. Cechy idealnego biznesu

a) Biznes w którym robisz to co daje ci najwięcej frajdy

Wiadomo że robiąc rzeczy których się nie lubi można godnie żyć ale co to za życie. W pracy spędzasz dużą część swojego życia więc szukaj tego co daje ci radość.

b) Prawo popytu i podaży jest święte

Zanim cokolwiek zaczniesz to sprawdź czy jest na to zapotrzebowanie. Jak nie ma to nawet nie zaczynaj.

c) Brak lokalizacji

Buduj biznes tak aby pracował bez twojej obecności abyś mógł żyć gdzie chcesz i jak chcesz

d) Wysoka marża

Nikt nie lubi niskiej marży. Nie pakuj się w konkurencję cenową bo zawsze na tym stracisz.

e) Skalowalność

Produkt który sprzedajesz musisz z łatwością móc sprzedać milionom. Nie może on być uzależniony od twojej pracy bo jak każdy masz tylko dobę.

f) Niski koszt wejścia

Nie pakuj się w biznes gdzie trzeba dużo inwestować aby cokolwiek zacząć. Lepiej zaczynać od małych rzeczy i rozwijać biznes na podstawie tego co zarobiłeś od klientów

g) Jak najmniej pracowników

Pracownicy generują koszty i trzeba się nimi zajmować. Automatyzacja i outsourcing to najlepszy sposób na wolność i duże pieniądze.

h) Niski koszt utrzymania

Najlepszy biznes to taki który nie ma kosztów. Autor wywodzi się z środowiska biznesów online więc nikogo nie dziwi fakt że według niego świat online jest najlepszy do zarobienia dobrych pieniędzy. Biznes online nie potrzebuje dużego biura i spełnia każdy z tych punktów. A jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym jak firmy zarabiają pieniądze to polecam moje wideo „Jak Zarabiać Pieniądze [12 Sposobów]” link do wideo wrzucam na ekran po prawej stronie.

Odebrałeś już prezent?

Zapisz się na moją listę mailową i odbierz ebooka "3 sposoby na lenistwo"

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Szkoły wygrywania newslettera zawierającego treści marketingowe. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.